جنگ آمریکا و چین: جنگی تکنولوژیک با تلفات انسانی سنگین

به گزارش کد الکترونیک، رَند برآورد خود از تلفات انسانی مورد انتظار در هر جنگ محتمل میان دو کشور را ارایه نمی کند، ولی میزان نابودی ناوهای هواپیمابر و سایر ساز و برگ اصلی جنگی از هر طرف را تخمین می زند.

جنگ آمریکا و چین: جنگی تکنولوژیک با تلفات انسانی سنگین

با ما همراه باشید و با قیمت تورهای نوروزی چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه رسانه های کد الکترونیک، در حالی که امروزه شروع هر جنگ تمام عیاری برای آمریکا، در شرایط وخیم مالی، هزینه های بسیار گزافی به دنبال خواهد داشت، زرادخانه تسلیحات ضد دسترسی، محصور سازی(A2، AD) چین، یکی از رقبای اصلی آمریکا، و رشد فزاینده توان هوایی و ناوهای هواپیمابر این کشور، هم می تواند تا سال 2025 رجحان در یک جنگ مستقیم با آن را برای آمریکا غیرممکن کند.اندیشکده رَند، یک موسسه پیشرو در تبیین راهبردهای دفاعی در ایالات متحده، اخیرا در گزارش تحلیلی-توصیه ای خود به تبعات یک جنگ محتمل میان آمریکا و چین پرداخته است. در حال حاضر، افزایش تنش ها در دریای چین جنوبی میان آمریکا و متحدانش و چین تصویری نه چندان روشن از آینده نه چندان دور روابط میان دو قدرت نظامی برتر جهان پیش روی ناظران ترسیم نموده است. گزارش رند از جنگ محتمل در 2025، تصویری وحشتناک از ابعاد و تبعات میان ایالات متحده و چین ارایه می نماید.

طبق تحلیل رَند، در حالی که امروز وقوع هر جنگی هزینه های گزاف برای آمریکا در پی خواهد داشت، توسعه فزاینده زرادخانه ضددسترسی، محصورسازی چین، همین طور افزایش توان هوایی و ظرفیت ناوهای هواپیمابر آن می تواند دستیابی به رجحان نظامی و یک پیروزی معین نماینده را برای آمریکا در یک جنگ محتمل با این کشور تا 2025 غیرممکن سازد:

یک جنگ برنامه ریزی شده میان ایالات متحده و چین بسیار ناخوشایند است، لیکن خطر وقوع یک بحران با مدیریت نادرست که بتواند آتش تخاصم را شعله ور کند، قابل نادیده دریافت نیست. پیشرفت های فناوری در توانایی هدف قرار دادن نیروهای متقابل، شرایط موازنه نیروی متعارف را ایجاد می نماید، که در آن هر یک از طرفین از ابزاری برای ضربه زدن و تخریب نیروهای طرف دیگر، و از همین رو، انگیزه هایی برای حمله بی درنگ، اگر نه اولین حمله، برخوردار است.

در واقع دو طرف آن قدر می جنگنند تا مردم آن ها خسته شوند و انتها دادن به مخاصمه را طلب نمایند، امری که رخ نمی دهد مگر این که شمار کشته ها از حد شمارش خارج گردد.

رَند برآورد خود از تلفات انسانی مورد انتظار در هر جنگ محتمل میان دو کشور را ارایه نمی نماید، ولی میزان نابودی ناوهای هواپیمابر و سایر ساز و برگ اصلی جنگی از هر طرف را تخمین می زند. هر ناو هواپیمابر کلاس نیمیتزNimitz، حدود 6000 ملوان و تفنگدار را در هر ماموریت حمل می نماید. از دست رفتن هر یک از این ناوها به اندازه تلفات نیروی جنگی ائتلاف در کل جنگ عراق(2003)، خواهد بود.

این مطالعه توصیفی از توان فناوری پیشرفته چشمگیر هر دو طرف ارایه می دهد که با توجه به دارایی هایی نظامی موجود و در حال ساخت هر کدام، چندان غافلگیرنماینده نیست. این گزارش از سیستم های تسلیحاتی خاصی نام نمی برد، ولی پیش بینی می نماید که فرضا جنگنده های نسل پنجم قادر خواهند بود نسل چهارمی ها را تقریبا بدون دریافت خسارتی، سرنگون نمایند. آمریکا اخیرا دومین جنگنده نسل 5 خود، اف-35 آذرخش 2 را عملیاتی نموده است. دیگر جنگنده پیشرفته ایالات متحده، اف-22 رپتِر، از 2005 در خدمت نیروی هوایی آمریکاست. چین در حال ساخت 4 جنگنده نسل پنجم است: J-20، J-32، J-23، J-25.

تا 2025، چین با اضافه کردن دو ناو هواپیمابر دیگر، مجموع این نوع ناو خود را به 3 فروند خواهد رساند. در حال حاضر یک هواپیمابر با نام Liaoning در خدمت نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق چین است که از روسیه خریداری شده است و یک فروند در همین کلاس، البته با طراحی کاملا بومی، در حال ساخت است.

جنگ آمریکا با چین؛ تصوری غیر قابل تصور

با وجود این که جنگنده های نسل پنجم و ناوهای هواپیمابر آمریکا به لحاظ تعداد از چین برتر است، اما زرادخانه موشکی به شدت رو به رشد چین، آمریکا را وا می دارد که در برابر چین احتیاط پیشه کند یا تن به ریسک تلفات سنگین بدهد.

جدای از جنگ متعارف، حملات سایبری، جنگ افزار ضدماهواره ای و اختلال در تجارت هم هر دو کشور را تهدید می نماید.

هر دو طرف، تسلیحات ضدماهواره ای دارند و نسبت به چنین حمله ای تقریبا آسیب ناپذیرند، به این معنا که هر دو کشور قادرند بخش قابل توجهی از ماهواره های یکدیگر را نابود نمایند. نابودی سیستم های ماهواره ای آمریکا می تواند برای باقی جهان مشکل ساز باشد، چرا که تقریبا تمام واحدهای جی پی اس به ماهواره های امریکا وصل هستند.

حملات سایبری می تواند شبکه های آسیب پذیر در دو طرف اقیانوس آرام را فلج کند، از جمله بسیاری از سرورهای رایانه ای که خدمات عمومی و سرویس های ضروری مثل بیمارستان ها را پشتیبانی می نمایند.

اختلال در بازرگانی هم می تواند به هر دو کشور ضربه بزند، ولی طبق گزارش رَند، چین آسیب گسترده تری را از این لحاظ متحمل خواهد شد.

جنگ آمریکا با چین؛ تصوری غیر قابل تصور

بخش بزرگی از بازرگانی آمریکا به وسیله اقیانوس آرام صورت می گیرد، ولی به ادعای رند، چین تا 95 درصد به بازرگانی به وسیله اقیانوس آرام متکی است و از این رو یک مناقشه تمام عیار در اقیانوس آرام، چین را از نظر مالی بیشتر از آمریکا متضرر خواهد نمود.

در عین حال، علی رغم این که گزارش رند احتمال برنده شدن چین را در چنین جنگی بسیار نامحتمل می داند، ولی اذعان می نماید که این جنگ چنان خونین و پرهزینه برای طرفین است که حتی آمریکایی های عادی نیز متحمّل رنج بسیار خواهد شد، چه برسد به پرسنل نظامی و خانواده هایشان که اوضاعی وخیم تر خواهند داشت.

در بخشی از گزارش آمده است: در 2025، تلفات انسانی آمریکا می تواند از قابل ملاحظه تا سنگین باشد، تلفات انسانی چین همچنان بسیار سنگین خواهد بود، گرچه نسبت به 2015 کم تر است و این به دلیل تضعیف توانایی های ضربه زنی آمریکا(در برابر چین)، حتی در یک جنگ طولانی است.

دو واقعیت وجود دارد که این تصویر آزاردهنده را تا حدی تعدیل می نمایند. نخست، رهبران هر دو طرف مشتاق به جنگ مستقیم با هم نیستند. دوم، هیچ کدام از طرفین واقعا تمایلی ندارد که با شلیک اولین کلاهک هسته ای، شروعگر یک جنگ ویرانگر نامتعارف باشد و از این رو، به احتمال قوی این جنگ در محدوده یک جنگ متعارف باقی خواهد ماند.

اما خبر بدی هم وجود دارد: تنش های فزاینده میان دو کشور، به ویژه در دریای چین جنوبی، می تواند منجر به شروع تصادفی جنگ، به رغم نیات سیاستمداران باشد. توصیه اندیشکده رند این است که رهبران دو کشور حدود روشن و واضح برای اقدامات نظامی در اقیانوس آرام معین، و خط ارتباطی گگردده و مستقیم برای تبادل نظر داشته باشند.

البته آمریکایی ها و چینی ها تا به امروز در چند تمرین نظامی مشترک شرکت نموده اند، ولی مساله جاسوسی و حملات سایبری طرفین علیه یکدیگر از موانع جدی تعمیق چنین همکاری هایی است.

http:، ، www.rand.org، pubs، research-reports، RR1140.html

منبع:مشرق

منبع: تسنیم
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 865

به "جنگ آمریکا و چین: جنگی تکنولوژیک با تلفات انسانی سنگین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ آمریکا و چین: جنگی تکنولوژیک با تلفات انسانی سنگین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید