تعبیری که خرازی از برجام به سفیر چین گفت، امنیت منطقه برای آمریکا اهمیتی ندارد

به گزارش کد الکترونیک، فارس نوشت: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ملاقات سفیر چین گفت که برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می نماید، اما از کوشش های چین و روسیه برای جلوگیری از هم پاشیدن برجام خوشحالیم.

تعبیری که خرازی از برجام به سفیر چین گفت، امنیت منطقه برای آمریکا اهمیتی ندارد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز (سه شنبه) در دیدار چانگ هوا سفیر چین در ایران با بیان اینکه حجم همکاری های ایران و چین با شرایط مطلوب فاصله دارد، گفت: دلیل نرسیدن این روابط به سطح مطلوب، تحریم های ظالمانه و تحمیلی آمریکا علیه ایران است.

وی با قدردانی از مواضع چین در موضوع برجام توضیح داد: متاسفانه خروج یکجانبه آمریکا از این توافق هسته ای، آن را با خطر روبرو ساخته و ایران در راستای حفظ منافع خود چاره ای جز برداشتن گام هایی در جهت کاهش تعهدات برجامی خود، مطابق با متن این توافق نداشته است.

خرازی تاکید نمود: برجام همچون بدنی نیمه جان مرحله حساسی را سپری می نماید، اما از کوشش های چین و روسیه برای جلوگیری از هم پاشیدن برجام خوشحالیم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به قدمت هزاران ساله روابط ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ، توضیح داد: روابط ایران و چین در عصر کنونی، از صندلی ویژه ای برخوردار است.

وی با استقبال از ایجاد مرکز ایرانشناسی در چین و تعامل آن با مرکز چین شناسی در ایران، بر ضرورت تقویت هر چه بیشتر تبادلات علمی و دانشگاهی بین دو کشور تاکید نمود.

خرازی با اشاره به لغو یکطرفه ویزا از سوی ایران برای تسهیل سفر اتباع چین به کشورمان گفت: افزایش مراودات در سطح ملت های دو کشور به تقویت شناخت طرفین از یکدیگر یاری فراوانی خواهد نمود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به سوال سفیر چین درباره مناسبات منطقه ای ایران توضیح داد: ایران همیشه خواستار روابط مسالمت آمیز با کشورهای منطقه بوده است و از هر گامی برای حل و فصل اختلافات استقبال می نماید.

وی ادامه داد: ریشه اختلافات در منطقه به وابستگی بعضی از کشورها به قدرت های غربی و به ویژه آمریکا برمی گردد.

خرازی با اشاره به اینکه ایران سیاست خود را بر مبنای استقلال از دیگر قدرت ها تعریف نموده است، گفت: سوءاستفاده آمریکا از منابع کشورهای منطقه کاملا آشکار است و حتی ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به صورت رسمی، عربستان را گاو شیرده خطاب نموده که این نوع وابستگی و تحقیر عربستان توسط آمریکا باعث تاسف است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه نگاه ایران تامین امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه است، گفت: طرح صلح هرمز که به صورت رسمی از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده، به همین دلیلست.

وی با بیان اینکه امنیت منطقه برای آمریکا اهمیتی ندارد، بلکه در پی منافع خود است، توضیح داد: آمریکا نفت سوریه را به غارت می برد، در عراق مداخلات آشکار دارد و با وجود 18 سال حضور در افغانستان، هیچ امنیتی را در این کشور ایجاد ننموده است.

خرازی با اشاره به حضور نظامی تحمیلی آمریکا در کشورهای منطقه توضیح داد: این سیاست های آمریکا با سیاست های استقلال طلبانه ایران مغایرت دارد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با ابراز خشنودی از سیاست های چین در زمینه یاری به توسعه کشورها که متفاوت از سیاست های آمریکاست، گفت: طرح یک کمربند، یک جاده را به همین دلیل ارزیابی می کنیم.

وی اضافه کرد: اشتراک سیاست ایران و چین در قبال خاورمیانه سرمایه بزرگی است که می تواند عامل هم افزایی سیاست های منطقه ای دو کشور باشد.

چانگ هوا، سفیر چین در ایران هم در این دیدار با ابراز خرسندی از همکاری اندیشکده های چینی با شورای راهبردی روابط خارجی، تاکید نمود: روابط ایران و چین راهبردی است و اعتماد متقابل بین دو کشور در حال تقویت است.

وی با اشاره به مقاله اخیر خود با عنوان آمریکا؛ عامل اصلی ناآرامی در خاورمیانه توضیح داد: چین با سیاست های توسعه طلبانه آمریکا مخالف است.

چانگ هوا با بیان اینکه سطح همکاری های ایران و چین در سال های اخیر در راستا خوبی رو به جلو پیش می رود، گفت: کوشش داریم تا تقویت روابط دو کشور سرعت بگیرد. اراده طرف چینی توسعه مشارکت راهبردی دو کشور است.

سفیر چین همچنین در این دیدار بر حمایت پکن از اجرا و تداوم برجام حمایت کرد و گفت: ایران کشوری مهم در راستا جاده ابریشم بوده و از نظر چین، شریکی مهم برای اجرای طرح یک کمربند یک جاده محسوب می گردد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 694

به "تعبیری که خرازی از برجام به سفیر چین گفت، امنیت منطقه برای آمریکا اهمیتی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعبیری که خرازی از برجام به سفیر چین گفت، امنیت منطقه برای آمریکا اهمیتی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید