بگونیا توت فرنگی پرورش دهید

به گزارش کد الکترونیک، این گیاه خیره کننده ظاهری مانند بگونیاها دارد در حالی که اصلا بگونیا نیست! برگ های مخملین با حاشیه قرمز گیاه، آن را غیر قابل مقاومت نموده! پرورش آسانی دارید خودتان ببینید!

بگونیا توت فرنگی پرورش دهید

بگونیا توت فرنگی یا درست تر بگوییم گیاه ساکسی فراگا بعد از بزرگ شدن و بلوغ گیاه، شاخه های رونده ای فراوری می نماید و می تواند به عنوان پوشاننده زمین استفاده گردد. اگر آن را در گلدان های آویز بکارید، این شاخسار رونده از لبه گلدان آویزان می شوند و چشم انداز زیبایی به وجود می آورند. حتی می توانید اجازه دهید این رونده ها روی زمین خانه پخش شوند! بعد از مدتی در انتهای هر شاخه یک گیاهچه فراوری می گردد و از لبه های گلدان معلق می ماند. بعد از مدتی که این شاخسار گیاهچه فراوری کردند و گیاه فرم خود را از دست داد و شلخته شد، می توانید به راحتی آنها را ببرید و در گلدان دیگری بکارید و به دوستان تان هدیه دهید یا برای خودتان نگه دارید! گل های گیاه جلوه چندانی ندارند و بهتر است به محض ظهور آنها را از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه را نگیرند.

شرایط رشد

- نور

ساکسی فراگا به مکانی روشن با نور غیر مستقیم احتیاج دارد. اگر آن را در جلوی یک پنجره غربی یا شرقی قرار دهید برایش بهتر است.

- آبیاری

این گیاه سریع رشد آب فراوانی در طول فصل رشدش می خواهد. مانند بقیه گیاهانی که برگ های پرزدار دارند، از ریختن آب روی برگ هایش اجتناب کنید تا باعث ابتلای گیاه به بیماری های قارچی نشوید. در طول زمستان آبیاری را کاهش دهید اما اجازه ندهید خاک، در بین دو آبیاری، کاملا خشک گردد و قبل از خشکی کاما، آبیاری را انجام دهید. اگر رشد گیاه در فصل زمستان کند شد نگران نباشید، این حالتی طبیعی است.

- رطوبت

برای تامین رطوبت گیاه از زیر گلدانی حاوی سنگریزه بهره ببرید. برای این کار، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می گردد. بعلاوه مواظب باشید که شاخسار رونده و گیاهچه ها در زیر گلدانی پر از آب قرار نگیرند.

- دما

ساکسی فراگا دمای معمول خانه را دوست دارد و از گرمای هوا بیزار است پس اجازه ندهید دمای هوای اطرافش خیلی بالا برود.

- خاک

ترکیب خاکی یا غیر خاکی سبک با زهکشی خوب، برترین انتخاب برای این گیاه است.

- کود دهی

در طول فصل رشد ساکسی فراگا را به صورت هفتگی با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمام عناصر مورد احتیاج گیاه هستند کود دهی کنید. کودهایی که مواد غذایی را به تدریج آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند هم عالی هستند.

تکثیر

بگونیا توت فرنگی گیاهی بسیار آسان تکثیر است، چرا که گیاهچه فراوری می نماید! برای تکثیر گیاه به وسیله کاشت گیاهچه، ابتدا اجازه دهید گیاهچه ها اندکی رشد نمایند سپس آنها را به یاری چاقو یا تیغی تیز و تمیز از گیاه جدا کنید و در همان گلدان گیاه مادر یا در گلدان های کوچک دیگری، که از قبل با خاکی سبک و با زهکشی خوب پرش نموده اید، بکارید. برای کاشت، گیاهچه ها را اندکی در خاک فشار دهید و یا حفره کوچکی حفر کنید و گیاهچه را در آن قرار دهید و سپس اندکی خاک روی طوقه بریزید. تنها چند هفته بعد گیاهچه ها آغاز به فراوری ریشه های کوچک خود می نمایند!

تعویض گلدان

ساکسی فراگا رشد سریعی دارد و خیلی سریع گلدانش را پر می نماید. برای اینکه با این سرعت رشد همراهی کنید، گیاه را هر سال بهار به گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلیش انتقال دهید. بعد از چند و قت گیاه مادر پر پشتی خود را از دست می دهد و اندکی عریان می گردد و آغاز به فراوری شاخه های چوبی می نماید. اگر این اتفاق برای گیاه مادر افتاد، گیاهچه های آن را جدا کنید و گلدان گیاه اصلی را تعویض کنید.

ساکسی فراگاهای سرحالی برای تان آرزومندیم!

منبع: فوت و فن
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2260

به "بگونیا توت فرنگی پرورش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بگونیا توت فرنگی پرورش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید