بوم سرمایه بزرگترین چالش استارتاپ ها را در جذب سرمایه حل می کند

به گزارش کد الکترونیک، تهران (پانا) - سرویس بوم سرمایه بتازگی از سوی سازمان فناوری اطلاعات به سامانه ایران نوآفرین (به آدرس irannoafarin.ir که کار خود را به عنوان درگاه واحد ارائه خدمات به زیست بوم نوآفرینی کشور و حمایت از توسعه استارتاپ ها حدود دو سال گذشته آغاز کرده)، اضافه شد.

بوم سرمایه بزرگترین چالش استارتاپ ها را در جذب سرمایه حل می کند

به گزارش ایران، شهره ناصری، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات درباره انگیزه اضافه شدن بخش بوم سرمایه به سامانه ایران نوآفرین توضیح می دهد و کارشناسان درباره تأثیرات این اقدام جدید سازمان فناوری اطلاعات در رشد و توسعه استارتاپ ها می گویند.

تعامل آسان سرمایه گذار و سرمایه پذیر

شهره ناصری، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات درباره هدف از اضافه شدن سرویس بوم سرمایه به سامانه ایران نوآفرین گفت: از آنجایی که بزرگترین مسأله کسب و کارهای نوپا برای تحقق اهداف و ایده هایشان جذب سرمایه است بنابراین هدف از راه اندازی سرویس بوم سرمایه، تسهیل فرایند سرمایه پذیری برای شرکت ها و کسب و کارهای نوپاست. به عبارتی وظیفه این سرویس فراهم کردن ارتباط بین سرمایه گذار و سرمایه پذیر یعنی استارتاپ هاست.

ناصری افزود: در این سرویس، استارتاپی که سرمایه پذیر است باید ایده کلی خود را در تالار به سرمایه گذاران حاضر در سامانه نوآفرین به نمایش بگذارد، به این ترتیب سرمایه گذاران می توانند ایده ارائه شده از سوی کسب و کارهای نوپا را بررسی کرده و در صورت علاقه به ایده آنها، همکاری خود را در قالب سرمایه گذاری با کسب و کار نوپا آغاز کنند.

به گفته وی، کسب و کار نوپای سرمایه پذیر با ساخت حساب کاربری و دریافت کد می تواند ایده خود را در سامانه ایران نوآفرین مطرح کند. همچنین سرمایه گذاران نیز امکان ثبت نام و ورود به تالار سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری روی کسب و کارهای نوپا دارند پس وقتی ایده ای از سوی استارتاپ ها در تالار سرمایه گذاران نمایش داده می گردد، سرمایه گذاران جسور ایران نوآفرین می توانند این ایده ها را بررسی کنند و اطلاعات تماس با آن کسب و کار نوپا را مشاهده کرده و در صورت صلاحدید با آن استارتاپ ارتباط بگیرند.ناصری در ادامه گفت: برای حمایت و تشویق سرمایه گذارانی هم که در سامانه ایران نوآفرین ثبت نام و فعالیت می کنند، تسهیلاتی از نوع وام در نظر گرفته شده است. به این صورت که سازمان فناوری اطلاعات بخشی از مبلغی را که سرمایه گذار به عنوان سرمایه در اختیار سرمایه پذیر (استارتاپ) قرار داده با شرایط مناسب در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد.

به گفته ناصری، تسهیلات ویژه ای هم که صندوق های سرمایه گذاری جسورانه حوزه فاوا در نظر گرفته، برای شرکت های نوپا تا سقف 675 میلیون تومان، برای کسب و کارهای غیر نوپا تا سقف 2.5 میلیارد تومان و برای شرکت های با توانمندی بالا تا سقف 4 میلیارد تومان با نرخ بهره 9 درصد، بازپرداخت تسهیلات 36 ماهه و تنفس 12 ماهه است. وی در پاسخ به این سؤال که چه ایده هایی در معرض دید سرمایه گذاران قرار می گیرد نیز گفت: ایران نوآفرین از تمامی ایده های حوزه فناوری اطلاعات استقبال می کند و آنها را در معرض دید سرمایه گذاران قرار می دهد. در حال حاضر تیم های نوپا و شرکت های نوپا امکان ارائه ایده خود در تالار سرمایه گذاران را دارند. از سوی دیگر در این تالار امکان سرمایه گذاری روی یک ایده به صورت کنسرسیوم یعنی از سوی چند سرمایه گذار هم وجود دارد. ناصری درباره تبعات مشاهده آنلاین تیم هایی که نیاز به سرمایه گذاری دارند نیز گفت: مشاهده آنلاین تیم ها و دسترسی برخط سرمایه گذاران به اطلاعات تیم ها و درخواست های آنها، باعث تسریع فرایند و شکل گیری همکاری دوسویه سرمایه پذیر و سرمایه گذار می گردد. از سوی دیگر الکترونیکی بودن این خدمت و دسترسی آن از طریق سامانه ایران نوآفرین باعث حذف بخشی از فرایندهای اداری و ایجاد بستر تسهیل کننده برای معرفی مطمئن سرمایه پذیران به سرمایه گذاران خواهد شد. به گفته ناصری با اینکه سرویس بوم سرمایه بتازگی به سامانه ایران نوآفرین اضافه شده اما تا به امروز 20 سرمایه گذار به شکلی جسورانه فعال و از سراسر کشور در تالار سرمایه گذاران ایران نوآفرین حضور پیدا کرده اند و در همین مدت هم 13 ایده در مرحله اولیه (بررسی و مذاکره بین کسب و کار نوپا و سرمایه گذار) و 3 ایده نهایی شده (عقد قرارداد بین سرمایه پذیر و سرمایه گذار) و همچنین 30 ایده در مرحله انتظار جذب سرمایه گذار قرار دارند.

اقدامی مثبت برای طرفین ماجرا

مجید حصارکی مدیر شتابدهنده پیدایش، معتقد است به طور کلی اجرای این طرح و اضافه کردن بخش بوم سرمایه به سامانه ایران نوآفرین مثبت به نظر می رسد اما اگر هر کدام از طرفین ماجرا یعنی سرمایه پذیر و سرمایه گذار با درک درستی وارد این کارزار نشوند، قطعاً نه تنها سودمند نخواهد بود، بلکه در میان مدت نتیجه عکس داشته و باعث سرخوردگی خواهد شد.

حصارکی گفت: اکوسیستم استارتاپی ایران در آغاز راه است و تا به بلوغ برسد قطعاً راه زیادی دارد. ذات اکوسیستم استارتاپی این است که باید پیش رفت و رقبا را کنار زد تا سهم بیشتری از بازار را به دست آورد و کسب و کار را به رشد و توسعه رساند، بنابراین در این میان تعداد زیادی از استارتاپ ها حتی آنهایی که سرمایه و حمایت دریافت کرده اند نیز ناگزیر یا از بین رفته یا ادغام خواهند شد.

وی افزود: ذات سرمایه گذاری در استارتاپ ها، سرمایه گذاری پر خطر و پر ریسک است اما اقدام سازمان فناوری اطلاعات در ارائه وام برای کاهش ریسک پذیری در ابتدای کار می تواند نقش مولد ایجاد کند اما نباید همیشگی باشد فارغ از اینکه پول های داده شده باید کاملاً رصد گردد، چراکه بارها دیده شده این پول ها مقاصدی جز راه اندازی استارتاپ ها داشته اند. از سوی دیگر باید در کنار این کمک ها فرهنگ سازی گردد تا دیگر صندوق های سرمایه گذاری بخشی از پول خود را صرف سرمایه گذاری های پر خطر و ریسک مثل استارتاپ ها کنند.

مدیر شتابدهنده پیدایش معتقد است برای پیروزیت در جذب سرمایه راه های دیگری هم وجود دارد و آن هم گزارش نمونه های پیروز که پیشتر وارد این چرخه شده اند به همراه ورود به بازار سرمایه (بورس) است.وی در ادامه گفت: برای ادامه چرخه استارتاپ ها به این فرایندها نیاز دارند و می تواند تأثیر بسزایی روی ورود سرمایه های جدید در این عرصه داشته باشد. در کنار این مورد شفافیت کامل استارتاپ های دریافت کننده سرمایه، وام های پرداخت شده و سرنوشت هر کدام نیز می تواند اعتماد دیگران را برای سرمایه گذاری و ورود به حوزه استارتاپ ها بیشتر جلب کند.

سرمایه گذاری در مرحله بذری

هادی فرنود بنیانگذار کاموا و پاکت معتقد است با اضافه کردن سرویس بوم سرمایه به سامانه ایران نوآفرین برقراری ارتباط بین استارتاپ ها و سرمایه گذاران بخصوص سرمایه گذارانی که از حوزه استارتاپی برای سرمایه گذاری شناختی ندارند، بسیار مفید خواهد بود. فرنود گفت: سرمایه گذاران حرفه ای در حوزه استارتاپ ها، این بخش را بخوبی می شناسند ولی برای سرمایه گذارانی که در مرحله اولیه یادگیری هستند و در این حوزه خیلی فعال نبوده و استارتاپ ها را نمی شناسند، مفید است و یک مرحله کار آنها را در برقراری ارتباط با استارتاپ های خوبی که نیاز به سرمایه گذاری دارند، راحت تر می کند.اما این فعال حوزه استارتاپی اعتقاد دارد مشکل اصلی سرمایه گذاری در حوزه استارتاپ ها به مرحله اولیه بذری یا همان seed و با رقم های کمتر از 5 میلیارد تومان برمی گردد، چرا که در این مرحله سرمایه گذاری ها بدرستی انجام نمی گردد.فرنود گفت: استارتاپ هایی که در مراحل اولیه شکل گیری هستند، با اتمام پولشان و بدون جذب سرمایه کسب و کارشان از بین می فرایند و وامی هم که از ابتدا با درصد کمی سود از سوی صندوق ها به استارتاپ ها تعلق می گیرد، مشوق قوی برای سرمایه گذاری روی ایده های استارتاپ ها نیست.

به گفته این کارشناس، راه های بهتری هم برای سرمایه گذاری در حوزه استارتاپی کشور وجود دارد و به نظر می رسد الگوبرداری از برنامه کشور انگلستان می تواند نسخه خوبی برای کشور ما باشد.وی در ادامه گفت: در انگلستان برای مرحله seed برنامه دارند، به این ترتیب که اگر سرمایه گذاری در مرحله seed روی استارتاپی سرمایه گذاری کند، به همان میزان که سرمایه گذاری کرده، معاف از مالیات می گردد به این صورت ریسک سرمایه گذاری تقریباً به صفر می رسد و با این روش می توان مانند انگلستان سرمایه های زیادی را جذب استارتاپ ها کرد. فرنود افزود: از سوی دیگر می توان به همان میزانی که قرار است روی استارتاپی سرمایه گذاری گردد، نصف مبلغ را سرمایه گذار و نصف دیگر را دولت بپردازد. این اقدام بهتر از ارائه وام به سرمایه گذار یا استارتاپ است. هرچند دولت در سرمایه گذاری مشترک بیشتر درگیر می گردد اما منطقی تر است چون ارائه وام ،ریسک سرمایه گذاری را خیلی کاهش نمی دهد.این کارشناس معتقد است بدون سرمایه گذاری درست ،استارتاپ های زیادی از گردونه حذف می شوند و دیگر استارتاپی انگیزه ای برای ارائه ایده نخواهد داشت و مجبور می گردد تا راه مهاجرت را در پیش بگیرد و به این ترتیب اکوسیستم استارتاپی در کشورمان می میرد بنابراین اگر می خواهیم برای آینده اکوسیستم استارتاپی کشور کاری انجام دهیم این است که مشکل سرمایه گذاری را در مرحله seed حل کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1809

به "بوم سرمایه بزرگترین چالش استارتاپ ها را در جذب سرمایه حل می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوم سرمایه بزرگترین چالش استارتاپ ها را در جذب سرمایه حل می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید