با آزادسازی قیمت خودرو چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به گزارش کد الکترونیک، شورای رقابت و خودروسازان با تعیین دستورالعمل جدید برای قیمت گذاری برخی از خودرو ها به دنبال نزدیک کردن قیمت کارخانه ای خودرو به نرخ های بازار هستند.

با آزادسازی قیمت خودرو چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به گزارش کد الکترونیک، بر اساس اعلام شورای رقابت 18 خودرو مشمول فرمول جدید قیمت گذاری خواهند شد که شامل پژو پارس، پژو 207 اتومات، پژو 207 دستی، سمند سورن پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس TU 5، دنا پلاس توربو شارژ، دنا پلاس توبوشارژ اتومات، هایما توربو دستی، هایما توربو اتومات، تارا، ساینا S، کوییک، شاهین، آریا، برلیانس و چانگان می شود.

سود ثبت نام در قرعه کشی خودرو از بین خواهد رفت

فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در مصاحبه با کد الکترونیک با اشاره به اینکه آزادسازی قیمت 18 مدل خودرو، تقاضا برای پیش فروش آن ها را کاهش خواهد داد، گفت: با توجه به اینکه این مدل از خودرو ها قبل از آزادسازی قیمت فاصله قیمتی بسیار زیادی بین کارخانه و بازار آزاد وجود داشت، بسیاری از مردم به دلیل این گپ زیاد و سودی که در این باره موجود بود، روی به ثبت نام می آوردند، به نوعی می توان گفت، آن ها به قصد کسب سود هنگفت این کار را می کردند، بر همین اساس بود که بازار خودرو تبدیل شده است به یک مکانی که سفته بازی حرف اول را در آن می زد.

وی اضافه کرد: زمانیکه برای ثبت نام 50 هزار خودرو بیش از سه میلیون نفر شرکت می کنند، این موضوع معلوم است که از بیخ مشکل دارد، اول نحوه پیش فروش به صورت اینترنتی بود که هرکه اینترنت بهتری داشت ثبت نام می کرد، که در آن شیوه نیز فساد و رانت های زیادی وجود داشت و آن ها تغییر دادند و قرعه کشی کردند، که این شیوه نیز به مانند برگزاری مسابقات بخت آزمایی بود، این در حالیست که با هر دو روش، کسی که متقاضی واقعی بازار بود، در بیشتر اوقات پیروز به خرید خودرو از کارخانه نمی شد.

زاوه با اشاره به اینکه با آزادسازی قیمت، تقاضای موجود در بازار واقعی شده است، گفت: با توجه به اینکه این قیمت کارخانه با بازار آزاد در حال کاهش است، مردم ترجیح می دهند که از بازار آزاد تهیه کنند، این مسئله می تواند سوداگری را از بازار خارج کند، از سویی این موضوع باعث می شود که قیمت ها با ثبات باشد و بازار نیز تکانه های قیمتی را دیگر تجربه نکند این در حالیست که به نظر می رسد این آزادسازی قیمتی نیز بالاخره در مورد خودرو های پرتیراژ به اجرا در آید.

این کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: این مسئله کاهش تقاضا برای شرکت در پیش فروش ها باعث می شود که نقدینگی خودروسازان کاهش یابد و این خود سرآغاز مسائلی برای شرکت های جاده مخصوص خواهد شد، بنابراین خودروسازان برای حل این معضل سرمایه درگردش خود باید فکری اساسی کنند، حال باید دید که در آینده آیا صنعت خودرو می تواند تغییرات راهبردی را در سیاست های خود ایجاد کند و تغییر راستا دهد یا اینکه همچنان به راه فعلی خود ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

بازار خودرو؛ دست های پشت پرده و یک فرمول ساده

شورای رقابت: قیمت گذاری 18 مدل خودرو آزاد شد/ سازمان بازرسی: اجرای این مصوبه لغو شد

با آزادسازی قیمت خودرو چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

سعید مدنی کارشناس صنعت خودرو در مصاحبه با کد الکترونیک با اشاره به اینکه آزاداسازی قیمت خودرو باید زودتر از این ها اتفاق می افتاد، گفت: ما ده سال است که این موضوع را مطرح می کنیم و یک بار در سال 91 نیز رخ داد، زمانیکه بنده مدیرعامل سایپا بودم، قیمت پراید را در حاشیه بازار مشخص کردیم و بعد از یک مدت قیمت این محصول متعادل شد و کاهش یافت، اما به یکباره با ورود رئیس جمهور وقت به موضوع خودرو و بیان پراید کیلویی چند؟ دوباره قیمت گذاری به وضع سابق برگشت و طی این سال ها قیمت ها به صورت افسار گسیخته بالارفت.

وی اضافه کرد: زمانیکه قیمت درب کارخانه و بازار آزاد بیش از دو و حتی سه برابر باشد، مردم برای کسب سود آنی به این روی می آوردند که برای پیش فروش خودرو صف خرید حتی 7 میلیونی تشکیل دهند، شعور اقتصادی مردم بالا است و از این امکان استفاده می کنند، اما برای مصرف کننده واقعی این مسئله باعث ضرر می شوند، اما اگر قیمت خودرو در حاشیه بازار مشخص شود، قدر مسلم افزایش قیمت از شرایط فعلی کمتر خواهد بود و بازار به این آشفتگی نخواهد بود.

این مدیر اسبق شرکت سایپا گفت: اگر قیمت به طور کلی آزاد شود، سه حالت پیش می آید، اول اینکه اگر میزان عرضه و تقاضا با هم برابر باشد، مسئله ای با آزادسازی خودرو پیش نمی آید، دوم هم اینکه اگر تقاضا خیلی کم شود، خودروسازان مجبور هستند شرایطی خوبی را برای فروش به مانند سایر کشور ها در نظر بگیرند، این که خرید را با شرایط اقساطی و لیزینگی به مشتریان خود عرضه کنند.

مدنی بیان داشت: سوم هم اینکه اگر بازهم تقاضا بالا باشد، قیمت بالا می رود تا یک جایی عرضه و تفاضا قیمت را مشخص کند، باید مکانیزم بازار باید قیمت ها را مشخص نماید، این موضوعی است که می تواند بهترین شرایط را هم برای مصرف کننده و هم برای تولیدکننده فراهم می آورد و بسیاری از مسائل موجود در صنعت خودرو از هم میان بر خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1577

به "با آزادسازی قیمت خودرو چه اتفاقی رخ خواهد داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با آزادسازی قیمت خودرو چه اتفاقی رخ خواهد داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید