اهمیت سفر رئیس جمهور به ارمنستان

به گزارش کد الکترونیک، رئیس جمهور به منظور شرکت در اجلاس سران اتحادیه مالی اوراسیا، دوشنبه به ارمنستان سفر کرد.

اهمیت سفر رئیس جمهور به ارمنستان

با تور ارمنستان از کشور زیبای همسایه دیدن کنید.

دیدار سران کشورها با یکدیگر نشان دهنده بهبود روابط است. سفر آقای نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان به ایران که در سال گذشته صورت گرفت و دیدار او با مقامات ایرانی به همین ترتیب از روابط خوب ایران با تنها همسایه مسیحی حکایت دارد. در سال های اخیر ایران کوشش داشته با سه کشور حوزه قفقاز یعنی آذربایجان، ارمنستان و گرجستان روابط بهتری داشته باشد و توانسته روابط خود را با جمهوری آذربایجان ترمیم کند.

در حال حاضر دو کشور از روابط بسیار خوبی در سطح سرمایه گذاری و مبادلات تجاری دوجانبه بهره می برند اما بعضا انتظارات عجیب و غیرمنطقی در مورد توسعه روابط به خصوص در حوزه اقتصاد وجود دارد مشکلاتی پدید می آورد. ایران و جمهوری آذربایجان هر دو صادرکننده نفت خام و گاز هستند و به همین سبب اقتصاد دو کشور نمی تواند مکمل یکدیگر باشد. باید با توجه به ملاحظات این چنینی از توسعه روابط سخن گفت. در مورد ارمنستان اما پتانسیل بیشتری برای توسعه روابط وجود دارد.

ایروان به عنوان یکی از اعضای اتحادیه مالی اوراسیا ارتباط زمینی با دیگر کشورهای عضو این اتحادیه ندارد و برای برقراری این ارتباط به استفاده از راستاهای تجاری زمینی ایران احتیاجمند است. هرچند جمهوری اسلامی ایران نیز ارتباط زمینی اش با دیگر کشورهای عضو اتحادیه مالی اوراسیا مشروط به استفاده از راستا ترکمنستان خواهد بود و از آن طریق می تواند با تاجیکستان و قرقیزستان ارتباط برقرار کند.

آنچه باید درباره اتحادیه مالی اوراسیا مورد توجه قرار گیرد آن است که کشوری چون روسیه با فراوری ناخالص 1500 میلیارد دلار عضو این اتحادیه است. از سوی دیگر سطح مبادلات تجاری روسیه با دیگر اعضای اتحادیه بسیار کم است و بیشترین سهم در تجارت با روسیه به کشورهای اروپایی تعلق دارد؛ چرا که مسکو به این کشورها نفت و گاز صادر می نماید، اما در اتحادیه مالی اوراسیا، قزاقستان و ایران چون خود از صادرکنندگان نفت و گاز هستند، مالی مکمل ندارند، در نتیجه باید به جنبه های دیگر همکاری مالی با این کشورها توجه کافی صورت گیرد. ایران دارای توانمندی فراوری کالاهای مصرفی از جمله صنایع سبک و فراوری مواد غذایی را داراست و این موارد امتیازات ایران در تجارت با کشورهای عضو اتحادیه است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

روابط ایران و ارمنستان قدمتی به طول تاریخ دارد و تهران و ایروان در موضوعات مالی، سیاسی و مناسبات منطقه ای همکاری های خوبی با یکدیگر دارند. قرار است به زودی بازارچه ای مرزی نزدیک به منطقه آزاد تجاری ارس افتتاح گردد، روابط ویزایی با ارمنستان در شرایط مناسبی قرار گرفته است و گردشگری میان دو کشور توسعه پیدا نموده است. به همین دلیل می توان توضیح داد که سفر رئیس جمهور به ارمنستان اهمیت زیادی دارد.

نباید تصور گردد که ایران به منظور ایجاد توازن در منطقه احتیاج به رابطه با ارمنستان دارد و توجهی به آذربایجان نخواهد داشت. خوشبختانه روابط ایران با هر دو این کشورها خوب است و جمهوری اسلامی مناقشه قره باغ و درگیری های آذربایجان و ارمنستان را معضلی دوجانبه می داند. ایران حاضر نیست خدشه ای بر روابطش با هیچ کدام از این دو کشور ایجاد گردد. تهران همچنین بارها آمادگی خود را برای همکاری در راستای حل این مشکل دوجانبه اعلام نموده و سیاست ایران در برقراری ارتباط نزدیک با هر دو کشور بسیار مثبت و قابل تقدیر است.

در شرایطی که آمریکا با اعمال تحریم های ظالمانه میخواهد راه تنفس اقتصاد ایران را ببندد، همکاری ایران با کشورهای منطقه ای بسیار تأثیرگذار خواهد بود و امیدواریم سطح مبادلات تجاری با کشورهای منطقه و به خصوص با کشورهای عضو اکو افزایش یابد.

استاد دانشگاه تهران

منتشر شده در روزنامه آرمان

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 524

به "اهمیت سفر رئیس جمهور به ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت سفر رئیس جمهور به ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید