احتمالاتی درباره مابه التفاوت ارزی واردات

به گزارش کد الکترونیک، درپی پیشنهاد وزیر صنعت،معدن و تجارت برای دریافت قسطی مابه التفاوت کالاهای وارد گردیده با ارز 4200 تومانی تا قیمت ارز در بازار ثانویه، یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: گویا درگمرک کمیته کارشناسی تشکیل گردیده که تجار بتوانند کالاهای خود را با همان شرایط قبلی ترخیص نمایند.

احتمالاتی درباره مابه التفاوت ارزی واردات

به گزارش کد الکترونیک، پس از ابلاغ بسته جدید ارزی در 16 مردادماه، برخی از کالاهایی که تا پیش از این مشمول ارز دولتی 4200 تومانی برای واردات بودند، باید از بازار ثانویه تامین ارز نمایند. همچنین برای جلوگیری از سودجویی ها از فاصله قیمتی ارز دولتی تا ثانویه، مصوب شد که همه کالاهای وارد گردیده ای که در گمرک مانده اند و ترخیص نگردیده اند ، مشمول پرداخت مابه التفاوت ارزی شوند و در این میان واردنمایندگانی که می خواهند کالای خود را ترخیص نمایند باید این مابه التفاوت را به سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان پرداخت نمایند.

در این راستا احمد پورفلاح - عضوهیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران- در گفت وگو با کد الکترونیک اظهار کرد: به گفته عضوهیات نمایندگان اتاق بازرگانی،گویا صحبت ها براین است که کمیته کارشناسی در گمرک تشکیل گردیده و تجاری که قبل از این مصوبه با همان شرایط قبلی کالا وارد نموده اند اجازه ترخیص بدون پرداخت مابه التفاوت به آنها داده می گردد.

وی در این باره تا همین حد بسنده کرد و در ادامه درباره سایر مسائل بازار ثانویه و نرخ ارز اظهار کرد: با اجماع کلی شرایط و شروع فعالیت صرافی ها، شرایط بهتر گردیده وگرنه معین نبود امروز نرخ دلار و یورو به کجا می رسید. ولی واقعیت این است که به دلیل اینکه اعتماد عمومی خدشه دار گردیده و هیچ کس نمی تواند پیش بینی از بازار داشته باشد.

وی با اشاره به معافیت صادرات از مالیات اظهار کرد: حتی با این معافیت، صادرنماینده که به سبب تعهد برای عرضه ارز خود به سامانه نیما، اعتماد ندارد؛ بنابراین درعرصه فعالیت حضور نداشته یا حضورشان کمرنگ است. همچنین برخی هم تمایل دارند کالای در اختیار را به قیمت بالا بفروشند بنابراین کالایشان را عرضه نمی نمایند تا ببینند فردا چه اتفاقی می افتد.

پورفلاح اضافه نمود: گرفتاری ها و عوارض منفی به وجود آمده بدین معنا نیست که آزاد کردن تبادلات ارزی در سامانه نیما و بازار ثانویه با موفقیت موردنظر فاصله زیاد دارد. اما این شیوه کافی نیست و باید فکرهای کارشناسی گردیده تری صورت گیرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر شفاف سازی در بخش مولد کشور گفت: نباید وعده هایی داده گردد که پایه درستی ندارد. باید با مردم بویژه بخش مولد کشور صحبت کرد تا خودشان را برای حرکت در مسیر سخت آماده نمایند.

وی اضافه نمود: نباید بی دلیل امید دهیم و شرایط را مطلوب جلوه دهیم و مدعی شویم هیچ مشکلی نیست، چراکه مردم به درجه ای از هوشمندی و خردمندی رسیده اند که متوجه شوند اتفاقی برای تغییر شرایط نیفتاده و در روی همان پاشنه ثابت می چرخد.بنابراین به نارضایتی ها دامن زده گردیده که باید با اطلاعات شفاف حداقل برای بخش مولد صحبت کرد.

پورفلاح اظهار کرد: بنده به عنوان یک مدیر صنعتی نمی توانم پیش بینی کنم که نرخ ارز چقدر باید باشد اما به هرحال چشم انداز کاهشی را اصلا نمی بینم و همینطور نمی توان منتظر بود دلار روی 7000 - 80000 تومان باشد. مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد و بتوان بر اساس سیستم برد برد مسائل مان با سایر کشورها حل گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مهر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 65

به "احتمالاتی درباره مابه التفاوت ارزی واردات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمالاتی درباره مابه التفاوت ارزی واردات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید