5 نوع خطرناک آنفلوآنزا که از کرونا بدتر بودند

به گزارش کد الکترونیک، با وجود جدی بودن ویروس کرونا، در گذشته انواع خطرناک آنفلوآنزای اسپانیایی، روسی و آسیایی گسترش یافته و باعث مرگ میلیون ها نفر شده بود.

5 نوع خطرناک آنفلوآنزا که از کرونا بدتر بودند

به گزارش کد الکترونیک از کد الکترونیک، زمستان 2019-2020 یکی از بدترین فصولی بود که طی یک دهه گذشته افراد به آنفلوآنزا مبتلا شدند. طبق گزارش مرکز کنترل بیماری ها، از 19 تا 26 میلیون نفری که از ماه اکتبر به آنفلوآنزا مبتلا شده اند، حدود 10 هزار نفر تا 25 هزار نفر از آن ها فوت کرده اند.

در این گزارش 5 نوع آنفلوانزای خطرناکتر از کرونا در تاریخ معرفی می شود:

1- آنفلوآنزای اسپانیایی

بین سال های 1918-1919 جهان شاهد یک اپیدمی شناخته شده به عنوان آنفلوآنزای اسپانیایی بود، به گونه ای که این بدترین اپیدمی ثبت شده در تاریخ بود و علت آن ویروس H1N1 بود.

طبق گزارش مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا، موارد شیوع این اپیدمی در حدود 500 میلیون نفر تخمین زده شده است، یعنی یک سوم جمعیت جهان به این ویروس خطرناک آلوده شده و بین 50 تا 100 میلیون نفر به دلیل آن جان خود را از دست داده اند.

فقط ایالات متحده به تنهایی 675 هزار مرگ را ثبت کرده است. این اپیدمی می توانست به مکان های بسیار دور رسیده و ارتش های جنگ جهانی اول را آلوده کند.

علاوه بر این هیچ واکسنی برای جلوگیری از انتشار ویروس در آن زمان وجود نداشت و آن ها فقط باید دستان خود را می شستند و از اجتماعات عمومی جلوگیری می کردند.

2- آنفلوآنزای روسی

در سال 1889 آنفلونزای روسی در این کشور، به ویژه در شهر سن پترزبورگ شیوع یافت، اما به سرعت در سراسر اروپا و جهان گسترش یافت.

این اپیدمی یکی از اولین اپیدمی هایی بود که در آن زمان به موضوع روز مطبوعات تبدیل شد و روزنامه ها توانستند در مورد شیوع محلی این بیماری صحبت و در مورد اوضاع با دیگر کشور های دور بحث و گفت وگو کنند.

3- آنفلوآنزای آسیایی

ویروس آنفلوآنزا H2N2 اولین بار در فوریه 1957 در سنگاپور ظاهر و به آنفلوآنزای آسیایی معروف شد؛ پس از آن در سراسر چین گسترش یافت و تقریباً 1.1 میلیون مرگ در سراسر جهان از جمله حدود 116 هزار مرگ را در آمریکا به ثبت رساند.

بیشترین موارد ابتلا به این ویروس در بچه ها، سالخوردگان و زنان باردار بود و علی رغم اینکه یک اپیدمی کشنده بود و بسیاری را به کام مرگ می کشاند، تا سال 1958 ادامه داشت تا اینکه واکسن های این اپیدمی تولید و در دسترس قرار گرفتند.

4- آنفلوآنزای هنگ کنگ

در سال 1968، ویروس H3N2 شیوع یافت و آن را آنفلوآنزای هنگ کنگی نامیدند و تا سال 1970 ادامه داشت.

اعتقاد بر این است که این ویروس دچار جهش شده و به گونه ای از آنفلوانزای ثبت شده در سال 1957 از طریق تغییر ناگهانی ویروس های سطحی تبدیل شد.

از آنجا که بشر مقابل این ویروس ها ایمنی ندارد، این عامل منجر به گسترش سریع این اپیدمی شد. طبق گزارش مرکز کنترل بیماری ها، نزدیک به یک میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل این اپیدمی از جمله 100 هزار نفر در ایالات متحده جان باختند.

5- ویروس H1N1 (آنفلوآنزای مرغی)

در سال 2009، نوع جدیدی از ویروس ها به نام H1N1 در ایالات متحده ظاهر شد و از ابتدای پیدایش آن به عنوان آنفلوآنزای مرغی شناخته می شد و به سرعت بیش از 500 هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرد. از آنجا که این ویروس، ویروسی متفاوت از بقیه انواعی ویروس های H1N1 بود، تا زمانی که بیماری به اوج شیوع خود نرسید، واکسنی اطمینان بخش برای آن ارائه نشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1670

به "5 نوع خطرناک آنفلوآنزا که از کرونا بدتر بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نوع خطرناک آنفلوآنزا که از کرونا بدتر بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید