14 مکان روی زمین که شبیه سیار ه های دیگر هستند

به گزارش کد الکترونیک، سفر به سیاره های دیگر، لااقل امروزه، برای همه امکان پذیر نیست. اما برخی مکان ها روی همین سیاره خودمان درست مانند مریخ، ماه، زهره و عطارد و... است. بیایید با آن ها آشنا شویم.

14 مکان روی زمین که شبیه سیار ه های دیگر هستند

تیم تلویزیونی The Planets برای بازسازی اتفاقات شگرفی که بر سیاره های مریخ، ونوس و پلوتون اتفاق افتاده است، نیازمند یافتن چشم انداز ها غیراین دنیای روی زمین بودند. این مقاله، جاهایی را که این تیم به همین منظور رفتند، به علاوه چند مکان دیگر را که شبیه سیارات دیگر هستند، نشان می دهد. اگر مایل هستید تا با دیگر عجایب کره زمین آشنا شوید، در ادامه با کد الکترونیک همراه باشید.

1. ویک، ایسلند

استفان کوپر، کارگردان می نویسد:

خط ساحلی شگفت انگیز جنوب ایسلند، با آن شن های سیاه و صخره های آتشفشانی اش، فضایی خاطره انگیز را برای تصور یکی از دوران های سخت تاریخ منظومه شمسی، برای ما فراهم کرد.

گمان می رود که طی این دوران فرضی تعداد زیادی از سیارک ها در داخل منظومه شمسی با سیاره های زمینی برخورد کرده اند.

2. موناتا کولورادا، لانزاروته

کوتر اضافه می کند:

در جاهای دیگر سریال، فضای آتشفشانی داخلی لانزاروته کاملا مانند سطح امروزی زهره و عطارد، درست پس از شکل گیریشان است.

پارک ملی تیمانفایا (timanfaya) نیز شبیه موتانا کولورادا است.

3. Solheimajokull، ایسلند

کوپر در ادامه می گوید:

یخچال های طبیعی و رودخانه های یخ زده ایسلند نماینده قمر انسلادوس در سیاره زحل هستند که در دوباره سازی سرس، سیاره کوتوله، درست همانند 4.5 بیلیون سال پیش به ما کمک و این فرصت را برای ما ایجاد کرد تا پا بر سر سیاره پلوتون بگذاریم.

4. دتیفوس، ایسلند

آبشارهای دتیفوس (Dettifoss) و گادافوس (Godafoss) در شمال ایسلند نمایی نزدیک از دره Echus Chasma در مریخ، بزرگ ترین آبشاری را که تا به حال در منظومه شمسی دیده شده، نشان می دهند.

5. استرومبولی، ایتالیا

این آتشفشان فعال نزدیک ساحل ایتالیا نقش آیو (IO)، قمر آتشفشانی سیاره مشتری را در سریال ایفا کرد.

6. وادی رم، اردن

وادی رم، در فیلم به سطح ماه تبدیل شد.

7. آتاکاما، شیلی

بیابان آتاکامای شیلی به جز قطب ها، خشک ترین مکان روی زمین است. تعریفی که برای بیابان ها وجود دارد، محیطی است که میانگین باران آن کمتر از 250 میلی متر در سال است. این در حالی است که آتاکاما کمتر از 1 میلی متر باران دریافت می کند. در نتیجه سراسر آن تقریبا عاری از هرگونه گیاه، سایه، شهر یا آلودگی است. این مکان با دره هایی که باد ساخته و رودخانه های آب شور نه تنها شبیه مریخ است؛ بلکه از آن به عنوان شبیه سازی برای امتحان کردن کاوشگر مریخ استفاده شد. این بیابان برای عکاسان چشم انداز ها و رویاپردازان، بسیار الهام بخش است.

8. کوهستان تیبستی، لیبی

بزرگ ترین بیابان دنیا چیزی بیشتر از دانه های شنی است که تمام افق را پوشانده است. مستقیم به سمت شمال چاد بروید. ناگهان جایی را می یابید که به آسمان ها می رسد. این جا کوهستان تیبستی (Tibesti) است که در مرز لیبی گسترده شده است و آتشفشان 3500 متری آن لحظات پایکوبی را برای چاد فراهم می کند. دانشمندان این مکان را مشابه آتشفشانی بر مریخ به نام Elysium Mons می دانند که در سال 1972 کشف شد.

9. مائونا کیا، هاوایی

ناسا پس از بازگشت در سال 2010 نوشت:

مکانی بی همتا وجود دارد که بسکمک از مواد شیمیایی و ویژگی های فیزیکی اش شبیه خاک ماورای جو است.

این مکان مائونا کیا (Mauna Kea)، یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم مکانی در نقطه پایینی سرازیری آن است که شبیه چاله ماه است. این مکان نیز مانند آتاکاما مکان بسیار مناسبی برای آزمایش ماشین های اکتشاف فضا است.

10. دره مرگ، کالیفرنیا

ناسا از دره مرگ (Death Valley)، گرم ترین مکان مسکونی دنیا، برای آزمایش مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity Rover) خود که در سال 2012 بر مریخ فرود آمد، استفاده کرد.

11. جزیره دوون، کانادا

پروژه Haughton Mars یا به اختصار HMP، از سال 1997 مطالعاتی را در جزیره دوون (Devon) در کانادا آغاز کرده است. وب سایت HMP چنین می گوید:

این جا بزرگ ترین جزیره غیرمسکونی روی زمین است که پهنه ای گسترده از بیایان های صخره ای لم زرع روی زمین را نشان می دهد.

این مکان محوطه ای بسیار عالی برای آزمایش انواع فضاپیماها و ماشین های فضانوردی است.

12. ساحل اسکلت، نامیبیا

خیلی از مکان های روی زمین مناسب آزمایشات ناسا نیستند؛ اما بسیار شبیه به سیاره های دیگر هستند؛ مانند نامیبیا که منزلگاه ساحل وسیع شنی اسکلت (Skeleton) است. این سرزمین به سرزمینی که خدا در عصبانیت خلق کرد معروف است.

13.Tsingy de Bemaraha، ماداگاسکار

منطقه محافظت شده Tsingy de Bemaraha، هزارتویی از سنگ های آهکی است که سطح قابل توجهی از غرب ماداگاسکار را به خود اختصاص داده است. این هزارتو با دره های منحنی شکل، غارها، تونل ها و مارپیچ ها کاملا غیرقابل عبور است و تقریبا کشف نشده اند. همچنین زمین شناسی منحصربه فرد این منطقه به معنای وجود گونه های بومی در میان آسمان خراش های آهکی است.

14. Dallol، اتیوپی

آخرین مقصد ما Dallol در اتیوپی است. اینجا، در پیوستگاه سه گانه سه زمین ساخت صفحه ای، آفریقا 116 متر زیر سطح دریا فرو رفته است. با اینکه در این مکان دشت های نمکی، آتشفشان ها، چشمه های سولفوری و گدازه های جوشان وجود دارد؛ اما ریزاندامگان همچنان در آن به زندگی خود ادامه می دهند؛ بنابراین دانشمندان از این مکان دیدن کردند تا به زندگی احتمالی روی سیارات دیگر پی ببرند.

منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2123

به "14 مکان روی زمین که شبیه سیار ه های دیگر هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 مکان روی زمین که شبیه سیار ه های دیگر هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید