12 دلیلی که باعث شکست رژیم لاغری شما می گردد

به گزارش کد الکترونیک، شما در حال فعالیت و ورزش هستید، رژیم غذایی خود را کنترل می کنید و مدام در پی محاسبه کالری دریافتی خود هستید؛ اما با این وجود بهبودی در راستا کاهش وزن اضافه شما حاصل نشده است. این یعنی یک جای کار می لنگد! و باید در پی حل مشکل بود.

12 دلیلی که باعث شکست رژیم لاغری شما می گردد

بسیاری از افراد بدون اطلاع از دانستن قوانین کاهش وزن دست به انجام رژیم های غذایی بسیار شدید می زنند و درنهایت زمانی که با عدم موفقیت در رسیدن به وزن ایده آل روبرو می شوند، نا امید تر از همواره دوباره فرایند صعودی افزایش وزن خود را طی می نمایند.

برای قدم گذاشتن در راستا کاهش وزن 13 علت که باید آن ها را رعایت نموده تا به وزن مورد نظر خود برسید را با هم آنالیز خواهیم کرد:

1) تغییر مداوم رژیم های غذایی، اولین عامل شکست

یکی از اصلی ترین نکات در رسیدن به وزن ایده آل داشتن یک رژیم برنامه غذایی متانسب با شرایط شما و استمرار در انجام و پیگیری آن است. بجای اینکه در پی تازهترین رژیم های غذایی معرفی شده به وسیله دوستان و آشنایان که بیشتر آن ها هم مبنای علمی مناسبی ندارند، با یک پزشک تغذیه مشورت کنید و به برنامه خود اطمینان داشته باشید.

بهتر است اهداف غیر واقعی را کنار بگذارید. ترک عاداتی که فرد سال ها با آن زندگی نموده است هیچ گاه در یک شب سرانجام نمی-پذیرد. برای خود اهداف کوچک مشخص کنید و برای رسیدن به وزن ایده آل خود شکیبا باشید. کنار گذاشتن نوشابه از رژیم غذایی کوچکترین و اولین قدم برای بسیاری از افراد است.

تغییر مداوم رژیم های غذایی در بسیاری از موارد ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. پس روی سلامتی خود تمرکز داشته باشید، نه آنچه که از رسانه ها می شنوید!

2) بدن خود را از سموم پاکسازی کنید

بسیاری از سموم خطرناک در دنیای پیرامون ما وجود دارند که می توانند به بدن آسیب رسانده، سطح هورمون های بدن را تغییر داده و کاهش دمای کلی بدن را سبب شوند که همه این ها می تواند در ایجاد چاقی موثر باشد.

نمی توان به صورت کامل از شر تمام توکسین ها خلاصشد، اما می توان با اضافه کردن مواد غذایی سرشار از فیبر و پروتئین بیشتر آن ها را پاکسازی کرد یا کمتر در معرض آن ها نهاده شد.

3) گرسنه بودن به معنای وزن کم کردن نیست

بسیاری از افراد با این تصور که گرسنه بودن و دست کشیدن از وعده های غذایی به آن ها در لاغر شدن یاری می نمایند، زمان های زیادی را بدون خوردن غذا طی می نمایند. اما بهتر است بدانید که این کار شما را بیشتر در معرض چاقی قرار می دهد. بجای این کار باید در هر وعده غذایی در پی خوراکی هایی باشید که مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه دارد. غذا های سالم، سرشار از فیبر و پروتئین می توانند بهترن گزینه ها باشند.

4) بدن شما دچار کمبود ویتامین D است

ویتامین D. یکی از مهم ترین مواد برای سلامت بدن است. بسیاری از هورمون ها، تنها در صورت در اختیار داشتن مقادیر مطلوبی از این ویتامین قادر به عملکرد مناسب خود هستند.

اگر بدن شما با کمبود این ویتامین روبرو باشد، فرایند سوختن چربی ها هم مختل خواهد شد.

5) چربی های سالم مصرف نمی کنید

شاید درک این مطلب کمی سخت باشد، اما باید بدانید که بدن برای سوزاندن چربی های اضافه خود هم احتیاج به چربی دارد؛ اما چربی های سالم. همواره از نقش چربی ها در بدن به بدی یاد می گردد. اما آن ها یکی از مهم ترین مولکول های مورد احتیاج برای یک بدن سالم است.

بدن شما هم برای جایگزین سازی چربی های مضر، احتیاج به چربی های سالمی دارد که در بسیاری از خوراکی ها از جمله ماهی ها، خشکبار و دانه ها و... یافت می گردد.

6) دچار استرس هستید

استرس پاسخ طبیعی بدن انسان ها در روبرو با شرایط مختلف است. اما زمانی که این استرس در بدن شما بصورت مزمن پایدار گردد سطح هورمونی بنام کورتیزول در بدن رو به افزایش می گذارد و به همین ترتیب سطح هورمون دیگری بنام سرتونین کاهش می یابد. همه این تغییرات به افزایش مصرف شیرینی جات منجر خواهد شد.

نقش دیگر کورتیزول در کاهش اسیدیته معده است. این اتفاق باعث می گردد که هضم غذا ها در معده با اختلال روبرو گردد و احساس گرسنگی، حتی پس از خوردن وعده غذایی هم به فرد دست دهد. همه این موارد دست به دست هم می دهند تا شما بدون اینکه حتی متوجه باشید، مقدار غذای بیشتری مصرف کنید.

7) شکر زیادی مصرف می کنید

شکر دشمن شماره اول بسیاری از رژیم های لاغری است. اگر بیشتر وعده های غذایی شما را خوراکی های سرشار از شکر های افزودنی تشکیل می دهد احتمال بیشتری دارد که با کمبود مواد مغذی ضروری بدن روبرو و چاق شوید.

در بسیاری مقالات نقش مصرف بیش از حد شکر در افزایش هورمون گرلین که افزایش دهنده احساس اشتها و گرسنگی در فرد است آنالیز شده است. علاوه بر این مصرف بیش از حد این ماده باعث القای هایپرگلایسمی و ایجاد دیابت مقاوم به انسولین خواهد شد.

در دیابت مقاوم به انسولین، گرچه سلول ها به اثر این هورمون روی قند خون مقاوم می شوند، اما همچنان به نقش هورمون در ذخیره سازی چربی پاسخ می دهند به عبارت دیگر باعث افزایش ذخیره چربی می شوند. اگر به فکر سلامتی خود هستید، مصرف شکر را تا حد ممکن محدود کنید.

8) تکرر وعده های غذایی کوچک

احتمالاً شنیده اید که خوردن میان وعده های کوچک و مکرر بصورت هر دو تا سه ساعت یک بار برای شما مفید است به لاغری شما یاری می نماید. در بسیاری از موارد گفته می گردد که این شیوه برای بالا نگاه داشتن قند خون و جلوگیری از پرخوری در وعده های غذایی ایده آل به نظر می رسد.

اما مطالعات تازه خلاف این امر را به اثبات رسانده اند و تاکید می نمایند به جای اینکه هر چند ساعت یک وعده غذایی کوچک میل کنید، گوشت بدون چربی، چربی های سالم، غلات سبوس دار و البته میوه و سبزیجاترا در وعده های متداول غذایی خود میل کنید. یا بعبارتی دیگر وعده های غذایی خود را طوری انتخاب کنید که مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشید.

9) مسائل تیروئیدی دارید

غده تیروئید مهم ترین بازیگر بدن در داشتن یک چرخه متابولیسم کارآمد است. کم کاری تیروئید، سوخت و ساز بدن را با اختلال روبرو میکند و فرد در نهایت دچار اضافه وزن می گردد. در بسیاری از موارد باید پاسخ شکست رژیم های غذایی و نرسیدن به وزن مطلوب را در غده تیروئید پیدا کرد.

با یک آزمایش ساده خون می توانید از مقدار عملکرد هورمون های تیروئیدی مطلع شوید.

10) زیاد میخورم، چون میسوزونم!

این یک باور نادرست در میان افرادی است که خواستار کاهش وزن هستند. حتی اگر روزانه صد ها کالری سوزانده باشید، این بدان معنی نیست که می توانید هر آنچه را که می خواهید بخورید. بعلاوه زیاد خوردن و داشتن این باور که آن را خواهید سوزاندبه افزایش وزن منجر خواهد شد.

11) خواب کافی ندارید

اگر شما هم جز 40 درصد جمعیت دنیا هستید که کمتر از 7 ساعت خواب شبانه دارید بدین معنی است که سطح بالاتری از انسولین، کورتیزول و قند خون دارید. همه این موارد به القای استرس و احساس گرسنگی در شما منجر خواهد شد. عدم داشتن خواب کافی، سلول های بدن را به انسولین مقاوم می نماید.

12) آب کافی نمی نوشید

آب به کاهش وزن شما یاری بسیاری خواهد نمود. در بسیاری از موارد متخصصان تغذیه از آب بعنوان یک سرکوب نماینده اشتها یاد می نمایند. از هیدارته بودن بدن خود در همه حال مطمئن باشید چراکه نداشتن سطح مطلوبی از مایعات در بدن، کلیه را با اختلالات شدیدی روبرو می سازد. اختلال در عملکرد کلیه در عملکرد طبیعی کبد هم اختلال ایجاد می نماید و باعث می گردد که در نهایت چربی ها بجای سوختن در نقاط مختلف بدن تجمع داشته باشند.

در کنار این موارد نوشیدن آب قبل از وعده غذایی به ایجاد احساس سیری کاذب در فرد منجر خواهد شد. طبق گزارش وبسایت WebMD اگر فقط قبل از یک وعده غذایی خود آب بنوشید، به کاهش 75 درصدی کالری و کاهش مصرف 27000 هزار کالری در سال منتهی خواهد شد.

Reference: 1mhealthtips

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1938

به "12 دلیلی که باعث شکست رژیم لاغری شما می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 دلیلی که باعث شکست رژیم لاغری شما می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید