11 حیوان شفاف شگفت انگیز با پوست شیشه ای

به گزارش کد الکترونیک، حیوانات شفاف، موجوداتی با پوستی درخشان، و تقریباً شیشه ای هستند که می توان آن ها را در انواع زیست بوم ها در سراسر دنیا یافت. این موجودات شگفت انگیز و نامرئی، ارواح ملموس دنیای واقعی هستند. از موجودات زیر آب گرفته تا پروانه ها و سوسک ها در خشکی.

11 حیوان شفاف شگفت انگیز با پوست شیشه ای

به گزارش فرادید، امروز در خصوص 11 گونه از این حیوانات شیشه ای صحبت خواهیم کرد و ویژگی های شگفت انگیزشان را بیان می کنیم. تا سرانجام این مطلب خواندنی همراه ما باشید.

میگو شیشه ای

این سخت پوست کوچک که به عنوان میگوی ارواح نیز شناخته می گردد، پوسته ای تقریباً نیمه شفاف دارد. در طبیعت، گونه های مختلفی از میگوی شیشه ای را می توان در برکه ها، دریاچه ها و نهر ها در شرق ایالات متحده از فلوریدا تا نیوجرسی یافت. این حیوان از نظر ظاهری آنقدر شفاف است که فقط در هنگام فراوری مثل یا بعد از خوردن یک غذای رنگارنگ - که معمولاً گیاهی است - پوستش رنگی می گردد و معمولاً هم سبز است. به طور شگفت انگیزی، میگوی شیشه ای می تواند شش روز بدون اکسیژن زنده بماند.

قورباغه های شیشه ای

بیش از 100 گونه از دوزیستان از خانواده Centrolenidae یا قورباغه های شیشه ای وجود دارد. پوست شکم بسیاری از این حیوانات بسیار شفاف است و اندام های داخلی آن ها به راحتی دیدخ می گردد. رنگ بیشتر آن ها از سبز روشن تا تیره متغیر است. این حیوانات که در جنگل های آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شوند، بیشتر درخت زی هستند و تمایل دارند در ارتفاعات بالای درختان روی آب زندگی نمایند. آن ها پا های قدرتمندی دارند که به آن ها اجازه می دهد با یک پرش 10 فوتی بپرند.

پروانه شیشه ای

اگر طرح مات اطراف بال های شفاف پروانه شیشه ای نبود، بیننده ممکن بود بال هایی را که روی یک برگ یا گل نشسته است، نبیند. این ویژگی غیرمعمول به بال شیشه ای اجازه می دهد حتی در هنگام پرواز نیز استتار گردد. پروانه های بال شیشه ای بالغ که در سراسر آمریکای مرکزی و بخش هایی از آمریکای جنوبی یافت می شوند، اغلب فواصل زیادی را مهاجرت می نمایند.

نر های این گونه به لِک (منطقه ای که برای نمایش معاشقه به وسیله حیوانات نر استفاده می گردد) معروفند یا در گروه های بزرگ به منظور نمایش جفت گیری رقابتی جمع می شوند. شاید شنماینده به نظر برسند، اما این پروانه ها می توانند تا 40 برابر وزن خود را تحمل نمایند.

بارلی (ماهی بشکه ای، گوسفند دریایی، چشم خمره ای)

این ماهی غیر معمول در اعماق اقیانوس یافت می گردد. گاهی اوقات به آن ماهی شبح هم می گویند، بدون شک به علت ظاهرش که پیشانی کاملا شفافی دارد. در سال 2009، محققان مؤسسه تحقیقاتی آکواریوم خلیج مونتری چندین اکتشاف شگفت انگیز در خصوص ماهی بشکه ای انجام دادند.

در حالی که قبلاً اعتقاد بر این بود که ماهی یک نگاه ثابت دارد که فقط به آن اجازه می دهد مستقیم به بالا نگاه کند، محققان دریافتند که چشم های ماهی بشکه ای می توانند بچرخند و در واقع در داخل سر شفاف آن قرار دارند. آن ها بعلاوه به این نتیجه رسیدند که به علت این انطباق منحصربه فرد، چشم می تواند در جهت های مختلف از جمله مستقیم به سمت بالا در هنگام شنا نگاه کند و به آن ها اجازه می دهد تا ماهی بشکه های طعمه موجود را تشخیص دهد.

از آنجایی که دانشمندان با استفاده از ROV ها (زهپاد یا زیردریایی راهنمایی پذیر) توانستند ماهی های بشکه ای را در محیط خود مطالعه نمایند، بعلاوه دریافتند که این موجوداتِ اعماق دریا به لطف باله های مسطح وبزرگ خود می توانند تقریباً بدون حرکت در آب بمانند. این یکی دیگر از انطباق ها است که به ماهی های بشکه ای نسبت به طعمه خود فزونی می دهد.

اختاپوس شیشه ای

اختاپوس شیشه ای به قدری منحصر به فرد است که خانواده خودش Vitreledonellidae را از شگفتی ها اشباع می نماید. اطلاعات کمی در خصوص این موجود دریایی وجود دارد، اما می توان آن را در آب های گرمسیری و نیمه گرمسیری در سراسر دنیا یافت. به لطف پوست شفاف آن، که احتمالا برای فرار بهتر از شکارچیان تکامل یافته است، دانشمندان می دانند که لوب های بینایی آن دارای ساقه های عصب بینایی غیرعادی طولانی است، به این معنی که حس بینایی آن ها حاد است. قدرت بینایی شما باید بسیار خوب باشد تا بتوانید یکی از این موجودات شبح مانند را ببینید.

ماهی یخی کروکودیل

این شکارچیان قطب جنوب غیرعادی هستند، زیرا ظاهر شفاف آن ها تا حد زیادی به علت خون تقریباً نامرئی آن ها است. آن ها تنها مهره داران شناخته شده در دنیا هستند که خونشان سفید است و هموگلوبین؛ پروتئینی در خون که اکسیژن را حمل می نماید ندارند. آن ها به لطف دمای زیر صفر اقیانوسی که در آن زندگی می نمایند، بدون هموگلوبین زنده می مانند، زیرا آب سرد دارای سطح بسیار بالاتری از اکسیژن محلول نسبت به آب گرمتر است.

قلب بزرگتر و عروق خونی آبشش به آن ها برای داشتن حجم بیشتری از خون و استخراج اکسیژن کافی برای بقا یاری می نماید. سازگاری منحصر به فرد آن ها دمای داخلی بدن آن ها را کاهش می دهد تا بتوانند در سرمای شدید اقیانوس جنوبی زنده بمانند.

سوسک لاک پشتی

این سوسک قابل توجه کاملاً شفاف نیست، اما دارای لاکی است که تقریباً نامرئی است. هدف از پوسته بیرونی شفاف، فریب شکارچیان بالقوه است، زیرا علائمی را در پشت خود نشان می دهد که به عنوان یک هشدار عمل می نماید. سوسک های لاک پشتی انواع مختلفی دارند و طرح زیر پوسته شفاف آن ها می تواند متمایز و زیبا باشد.

سالپ (آب دزدک دریایی)

نباید با چتر دریایی اشتباه گرفته گردد، سالپ ها (معروف به آب دزدک های دریایی) لوله هایی شفاف و شناور هستند. بدن ژلاتینی آن ها با انقباض و پمپاژ آب به وسیله فیلتر های تغذیه داخلی شنا می نماید و در حین حرکت از جلبک ها تغذیه می نماید. تصور می گردد که آن ها سریعترین موجود چند سلولی روی زمین هستند که هر ساعت 10 درصد میزان بدن خود را افزایش می دهند.

آن ها را می توان در هر جایی یافت، اما بیشتر در اقیانوس جنوبی یافت می گردد. در طول روز، سالپ ها را می توان در حال تغذیه در سطح آب مشاهده کرد، در حالی که در شب برای پنهان شدن از دست شکارچیان به ته اقیانوس می روند.

خیار دریایی شفاف

این خیار دریایی که به وسیله محققان با سرشماری حیات دریایی کشف شده است، به قدری شفاف است که دستگاه گوارش آن به راحتی دیده می گردد. این خیار که در خلیج مکزیک در عمق 2750 متری (بیش از 9000 پا) کشف شد، یکی ازیافته های غیرمعمول کشف شده به وسیله سرشماری دریایی است که طی یک دوره 10 ساله منتهی به سال 2010 انجام شد.

هنگامی که با این خیار روبرو شدیم. با سرعت حدود دو سانتی متر در دقیقه روی شاخک های متعدد خود به جلو می خزد و رسوبات غنی از ریزه ها را به داخل دهان خود می برد.

ماهی مرکب شیشه ای

حدود 60 گونه مختلف از ماهی مرکب شیشه ای وجود دارد که به این علت نامگذاری شده است که بسیاری از آن ها کاملاً شفاف به نظر می رسند. این شفافیت آن ها را از دید شکارچیان پنهان نگه می دارد و به آن ها اجازه می دهد با محیط اطراف خود ترکیب شوند. این امر به ویژه در اعماق اقیانوسی که در آن رشد می نمایند بسیار مهم است. یکی از گونه ها، ماهی مرکب کاکادو، سازگاری های دیگری نیز دارد: به هنگام تهدید می تواند از شفاف بودن به رنگی شدن تغییر کند، بزرگ گردد و در صورت لزوم خود را بی حرکت نگه دارد.

چتر دریایی

چتر دریایی شاید شناخته شده ترین موجودات شفاف از خانواده عروس دریایی باشند. بسیاری از چتر های دریایی شفاف هستند، این ویژگی آن ها را گهگاه خطرناک می نماید، زیرا نیش های گاه مرگبار آن ها می تواند شناگرانی را که آمدن آن ها را نمی بینند شگفت زده کند. چتر های دریایی بعلاوه بعضی از باستانی ترین موجودات روی زمین هستند و بدن شفافشان آن ها را در زمره زیباترین موجودات اقیانوس قرار می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2338

به "11 حیوان شفاف شگفت انگیز با پوست شیشه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 حیوان شفاف شگفت انگیز با پوست شیشه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید