کشته شدن البغدادی هوچی بازیهای انتخاباتی ترامپ را تقویت خواهد کرد

به گزارش کد الکترونیک، خبرنگاران، گروه بین الملل-جواد حیران نیا: صبح دیروز یکشنبه یک مقام دولت آمریکا گفت که نیروهای عملیات ویژه این کشور علیه ابوبکر البغدادی سرکرده فراری گروه تروریستی داعش دست به عملیات زده اند. به همین دلیل، نشریه نیوزویک نیز گفت طبق اطلاعات دریافتی خود از یک مقام ارتش آمریکا، البغدادی در این عملیات به هلاکت رسیده است.

کشته شدن البغدادی هوچی بازیهای انتخاباتی ترامپ را تقویت خواهد کرد

گفته می شود که این عملیات در استان ادلب در شمال غربی سوریه و متعاقب دریافت اطلاعات موثق اجرا شده است. از سوی دیگر، وزارت دفاع ترکیه امروز یکشنبه با انتشار بیانیه ای در توئیتر ادعا کرد که پیش از عملیات دیشب آمریکا در ادلب، تبادل اطلاعات و هماهنگی های لازم میان مقامات نظامی ترکیه و آمریکا اجرا شده است! در این بیانیه ادعا شده است: پیش از عملیات دیشب ایالات متحده آمریکا در ادلب، تبادل اطلاعات و هماهنگی های لازم میان مقامات نظامی اجرا شده است.

در همین ارتباط، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سخنرانی را ترتیب داد. او در این خصوص گفت: ابوبکر البغدادی در یک تونل در حالیکه مورد تعقیب بود، جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد. آزمایش دی ان ای، هویت او را تائید کرد. شناسه دی ان اِی او را با خود آوردند و پس از آزمایش این موضوع در محل عملیات و نیز در مرکز استقرار از هویت او اطمینان یافتند.

ترامپ ادامه داد: بغدادی بزدلانه کشته شد. امروز روز بزرگی برای جهان است. از همه کشورها و گروه ها و نهادهایی که به ما کمک کردند، تشکر می کنم. از سربازان ویژه آمریکا برای این عملیات تشکر می کنم. جهان امروز با کشتن ابوبکر البغدادی به یک مکان امن تر تبدیل شده است. وی گفت: در چند هفته گذشته البغدادی را زیر نظر داشتیم. نظامیان ما با 8 فروند بالگرد در آنجا فرود آمده و در دیوار ساختمان سوراخی را ایجاد کردند؛ آن ها نمی توانستند از در وارد شوند؛ چون مین گذاری شده بود.

در گفتگو با پروفسور نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا به بررسی استفاده تبلیغاتی احتمالی ترامپ از کشته شدن ابوبکر البغدادی پرداخته ایم که در ادامه می آید. کتاب سیاست کردها در خاورمیانه از جمله آثار انتصار است که در مطالعات کردی آوازه بین المللی دارد.

*آمریکا گفت که ابوبکر البغدادی را در ادلب کشته است و ترامپ نیز این خبر را تایید کرد و از ترکیه و عراق و کردهای سوریه که در این عملیات به آمریکا کمک کرده بودند تشکر کرد. با توجه به تضعیف داعش در عراق و سوریه، خبر کشته شدن البغدادی چقدر در راستای اهداف تبلیغاتی ترامپ می تواند مؤثر باشد؟

ترامپ سعی خواهد کرد که از خبر کشته شدن البغدادی برای رسیدن به اهداف سیاست داخلی و خارجی خود تا آنجائی که برایش ممکن باشد استفاده تبلیغاتی انجام دهد.

ترامپ و طرفدارانش از همین امروز بوق های تبلیغاتی خود را به راه انداخته اند و سعی دارند که ترامپ را به عنوان رهبری مقتدر برای انتخابات رئیس جمهوری سال آینده آمریکا معرفی کنند.

*آیا کشته شدن البغدادی توسط آمریکا می تواند دستاورد مهمی برای ترامپ در راستای محتمل شدن پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری به شمار رود؟

همانطور که در جواب سؤال قبلی گفتم، ترامپ از کشته شدن البغدادی توسط آمریکا به عنوان کارت برنده ای برای پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده استفاده خواهد کرد.

بعد از صحبت تلویزیونی دیروز ترامپ، چند سایت مجازی طرفدار ترامپ کشته شدن البغدادی را در اول خبرهای خود قرار داده اند و ترامپ را به عنوان بهترین کاندیدائی که می داند چگونه تروریستها را از بین ببرد معرفی کرده اند.

من شکی ندارم که ترامپ از این موضوع برای پیروزی خود در انتخابات آینده حد اکثر استفاده را خواهد کرد. در میان کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا کمتر کسی است که مهارت ترامپ در هوچی بازیهای انتخاباتی را داشته باشد و کشته شدن البغدادی هوچی بازیهای انتخاباتی ترامپ را تقویت خواهد کرد.

*ترامپ از کردهای سوریه که در این عملیات به آمریکا کمک کرده بودند تشکر کرد. این همکاری چگونه با رویکرد اخیر ترامپ در خصوص کردهای سوری در شمال سوریه قابل جمع است؟

با این کار ترامپ تا اندازه ای خواست نشان دهد که آمریکا کردهای سوریه را تنها نگذاشته است و هنوز آنها را متحدان خود حساب می کند. در اکثر موارد صحبتها و عملیات ترامپ با یکدگر قابل جمع نیستند و این حرف او نیز باید در این چارچوب بررسی کرد.

*در حالی ترامپ فاتحانه خبر کشته شدن البغدادی را گفت که یکی از دلایل اصلی شکل گیری و فعالیت گروههای تروریستی در منطقه خاورمیانه حضور نیروهای خارجی از جمله آمریکایی هاست تا آنها را از سرزمین مسلمانان بیرون کنند. بر این اساس زمینه فعالیت گروههای تروریستی در خاورمیانه که حضور آمریکا در این منطقه است کماکان وجود دارد. لذا کشته شدن ابوبکر البغدادی خبری است که بیشتر جنبه تبلیغاتی خواهد داشت. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

بله، من هم با این نظر موافقم که کشته شدن ابوبکر البغدادی برای دولت ترامپ بیشتر جنبه تبلیغاتی خواهد داشت و نشانگر تغییر کلی در سیاست آمریکا در مقابل گروههای تروریستی که کشورهای طرفدار آمریکا در منطقه آنها را تغذیه می کنند نیست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 25 آذر 1398 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 652

به "کشته شدن البغدادی هوچی بازیهای انتخاباتی ترامپ را تقویت خواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشته شدن البغدادی هوچی بازیهای انتخاباتی ترامپ را تقویت خواهد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید