آژانس علیه ایران قطعنامه صادر نخواهد کرد

به گزارش کد الکترونیک، خبرنگاران - گروه بین الملل: نشست فصلی شورای حکام اژانس بین المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه در شهر وین آغاز شد و همانطور که انتظار می رفت موضوع فعالیت هسته ای و نحوه اجرای برجام محور اصلی مذاکرات روز نخست بود.

آژانس علیه ایران قطعنامه صادر نخواهد کرد

در نخستین روز از نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و در حالی که مدیرکل این آژانس از عدم همکاری ایران در اجازه دسترسی بازرسان به دو محل مورد درخواست انتقاد کرد خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد کشورهای اروپایی پیش نویس قطعنامه ای توبیخی را به شورای حکام ارائه نموده اند.

این پیش نویس در حالی آماده شده که در هفته های اخیر گزارش های متعددی درباره فشار آمریکا بر متحدان اروپایی خود برای در تنگنا قرار دادن ایران منتشر شده بود.

به نوشته بلومبرگ، این پیش نویس که از حمایت آمریکا برخوردار است در روزهای آینده به رأی گذاشته خواهد شد.

شورای امنیت ملی کاخ سفید در حساب کاربری خود در توئیتر گفته است: جهان باید برای جلوگیری از بی اعتنایی آشکار ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی متحد شود.

در این راستا کد الکترونیک گفتگویی با مارک فیتزپاتریک تنظیم نموده که از نظر می گذرد.

مارک فیتزپاتریک، مدیر اجرایی اندیشکده انستیتو بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) در امریکا است، او مسؤولیت کنندگی این اندیشکده در نیم کره غربی را برعهده دارد و همزمان مدیر برنامه عدم اشاعه و سیاست های هسته ای این اندیشکده است. او از سال 2005 به عضویت اندیشکده انستیتو بین المللی مطالعات استراتژیک در آمده است. پیش از آن، فیتزپاتریک 26 سال به عنوان دیپلمات در وزارت خارجه امریکا خدمت نموده بود. در طول این سال ها او در دفاتر کنندگی امریکا در سئول، توکیو، ولینگتون، وین و همچنین به عنوان دستیار وزیر امورخارجه در امور عدم اشاعه، فعالیت نموده است.

*بنابر اعلام آنتونیو گوترش، سازمان ملل سلاح های مورد استفاده در حمله به تأسیسات نفتی سعودی در عفیف در ماه مه، فرودگاه بین المللی ابها در ماه ژوئن و اوت و نیز تأسیسات نفتی آرامکو در خریص و عبقوق در ماه سپتامبر را بررسی نموده است. گوترش نوشته است: دبیرخانه سازمان چنین ارزیابی می کند که موشک های کروز یا قطعات دیگری که در این چهار حمله مورد استفاده قرار گرفته اند، دارای منشأ ایرانی هستند. وی همچنین مدعی شد، پهپادهای مورد استفاده در حملات ماه می و سپتامبر نیز سرمنشأ ایرانی داشته اند. به گفته او سازمان ملل متحد مشاهده نموده که برخی از اقلام موجود در دو مورد توقیفی ایالات متحده مشابه یا عین مواد یافت شده در بقایای موشک های کروز و پهپادهای مورد استفاده در حملات سال 2019 به عربستان سعودی بوده است. این ادعاها در حالی صورت می گیرد که آمریکا در تلاش است تا تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند. به نظر می رسد ادعاهای گوترش در مقطع زمانی کنونی نیز در راستای کمک به واشنگتن باشد. ارزیابی شما چیست؟

گزارش سازمان ملل توسط یک تیم تهیه شده است. نکته منفی برای ایران این است که اقدامات و گزارش سازمان ملل، از تلاش های ایالات متحده آمریکا برای گسترش ممنوعیت تسلیحات علیه ایران حمایت می کند.

*آمریکا همچنین درصدد است تا از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران را متهم به نقش مجلس های آژانس کند. در واقع آمریکا در تلاش است در نهایت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را بازگرداند. آیا از طریق آژانس، آمریکا راه به جایی خواهد برد؟

عدم همکاری ایران با درخواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی برای پاسخ به سوالات دسترسی به سایت هایی که گفته می شود در آنها فعالیت هسته ای اجرا شده است، نقض احتاقتصادی توافق نامه های پادمان از منظر آژانس است.

بنابراین ایالات متحده آمریکا دلیل محکمی برای جستجوی نقض اقدامات نظارتی و گزارش آن به سازمان ملل دارد. اما تعداد کمی از اعضای هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی از سیاست فشار حداکثری واشنگتن بر ایران حمایت می کنند.

در عوض، آنها آمریکا را مقصر خروج از برجام می دانند. بنابراین هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی احتمالاً با اقداماتی موافقت نخواهد کرد که مسئله را به یک نقطه بحران برساند. کشورهای عضو ترجیح می دهند منتظر دیدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا باشند.

*آمریکا همچنین در تلاش است تا اگر نتوانست تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند در این صورت مکانیسم ماشه را فعال سازد. بر این اساس خود را مشارکت کننده در برجام خواهنده است. آیا آمریکا حق ارجاع به این مکانیسم را دارد؟

ایالات متحده آمریکا یک پرونده قانونی برای استدلال اینکه حق دارد تحریم های عاجلانه را اعمال کند، دارد. اما این یک موضوع سیاسی است و ایالات متحده یک پرونده سیاسی ضعیف و متحدین معدود دارد. بنابراین فکر نمی کنم این تلاش پیروز شود.

*به نظر می رسد ترامپ در 5 ماه مانده به انتخابات آمریکا در تلاش است با فشار به ایران، این کشور را پای میز مذاکره بیاورد. آیا این مذاکره با ایران می تواند کمکی به او در انتخابات کند؟

اگر دولت ترامپ قبل از انتخابات می توانست توافق جدیدی با ایران داشته باشد، این مهم می توانست شانس قابل توجهی برای انتخاب مجدد وی باشد و تنها پیروزی سیاست خارجی وی بود. حتی ورود به مذاکرات با ایران، اینکه آیا به موقع پیروز می شوند یا خیر، برای او سودمند خواهد بود، زیرا نشان می دهد که سیاست او علیه ایران دارای نتایجی بوده است.

گفته می شود، مسائل سیاست خارجی به ندرت نقش تعیین کننده ای در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا ایفا می کند و امسال مسائل داخلی در مورد صلاحیت ترامپ، مدیریت بحران کووید 19 توسط وی و شرایط اقتصادی ناشی از آن، به علاوه جدیدترین موضوع یعنی نزاع های نژادی، بسیار مهم و مورد تاکید است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1208

به "آژانس علیه ایران قطعنامه صادر نخواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس علیه ایران قطعنامه صادر نخواهد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید