کاهش زوال عقل با مصرف قرص های استاتین

به گزارش کد الکترونیک، محققان دانشگاه تورنتو متوجه شدند مصرف قرص های استاتین در افراد مسن صدمه دیده می تواند تا 13 درصد ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

کاهش زوال عقل با مصرف قرص های استاتین

به گزارش کد الکترونیک، این محققان پرونده 300 هزار بیمار که دچار ضربه مغزی شده بودند را موردمطالعه قراردادند و متوجه شدند که آن ها پس از مصرف داروهای استاتین کمتر دچار زوال عقل شده اند.

استاتین ها گروهی از داروهای کاهنده کلسترول خون هستند که با مهار آنزیم کاهنده اچ ام جی-کوآ (HMG-CoA reductase) عمل می نمایند.

اغلب ضربه های مغزی به سوی بهبود پیش می روند اما در افراد مسن این حالت می تواند منجر به زوال عقل گردد.

محققان کانادایی سعی کردند دو عامل کلسترول و التهاب که نتیجه مستقیم روی زوال عقل دارند را موردبررسی قرار دهند و به همین خاطر پرونده 28815 نفر 66 سال به بالا را که ضربه مغزی شده بودند، موردمطالعه قراردادند.

61 درصد از این افراد زن بودند و یک چهارم از آن ها در 90 روز اول پس از ضربه مغزی استاتین دریافت نموده بودند. استاتین شامل آتورواستاتین، سریسواستین، فلوواستاتین، لوواستاتین، پیتواستاتین، پرواستاتین، روسوواستاتین و سیم واستاتین بودند.

پس از پیگیری 4 ساله یک نفر از 6 نفر یعنی 4727 نفر دچار زوال عقل شده بودند. کسانی که قرص دریافت نموده بودند از هر 100 نفر 37 نفرشان به زوال عقل مبتلا شدند و از هر هزار نفر که قرص مصرف ننموده بودند 43 نفر مبتلابه این بیماری شدند.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 280

به "کاهش زوال عقل با مصرف قرص های استاتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش زوال عقل با مصرف قرص های استاتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید