چین: آمریکا سیاست فشار حداکثری علیه ایران را کنار بگذارد

به گزارش کد الکترونیک، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری روز دوشنبه از دولت آمریکا خواست سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری علیه ایران را کنار بگذارد.

چین: آمریکا سیاست فشار حداکثری علیه ایران را کنار بگذارد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل کد الکترونیک، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری روز دوشنبه تأکید کرد در نشست کمیسیون برجام که روز یکشنبه در وین برگزار گردید، همه طرف های توافق هسته ای قاطعانه مخالفت خودشان را با تحمیل تحریم های یکجانبه علیه ایران اعلام کردند.

هوا چانینگ، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین گفت: همه طرف ها قاطعانه مخالفت خود را با سیاست های آمریکا که به دنبال جلوگیری از اجرای توافق با تحمیل تحریم های یکجانبه و تحریم های فراسرزمینی است، اعلام کردند. همه وعده دادند تدابیری برای کاستن از اثرات چنین تحریم هایی به کار خواهند گرفت.

وی افزود: مایلم بار دیگر تأکید کنم که اجرای کامل و موثر برجام هم از ضروریات قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است و هم تنها راه عملی و موثر برای حل و فصل مسئله هسته ای ایران. یکبار دیگر از آمریکا می خواهیم از کارزار فشار حداکثری خود دست بردارد و مانع تراشی بیشتر برای طرف ها در راستا اجرای توافق را کنار بگذارد.

چانینگ در مورد شدت دریافت تنش ها در منطقه هم گفت: ریشه اصلی این تنش ها چیزی غیر از تحریم های یکجانبه آمریکا و دست درازی به قلمرو قضایی سایر کشورها نیست.

یک خبرنگار از سخنگوی وزارت خارجه چین پرسید: طبق گفته اعضای مجلس ایران در روز 28 جولای (6 مردادماه) علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مجلس گفته که ایران فعالیت های خودش در رآکتور آب سنگین اراک را از سر خواهد گرفت. نظری در این باره دارید؟

چانینگ گفت: تا آنجا که من می دانم کارهای مرتبط طبق روال پیش می روند. در نشست فوق العاده کمیسیون مشترک در روز گذشته، همه طرف ها از جمله ایران از کوشش های چین در بازسازی رآکتور آب سنگین اراک تمجید کردند و تمایل خودشان را برای ارائه یاری های بیشتر اعلام کردند. چین، به اجرای برجام و حفظ آن و اجرا کردن مسئولیت ها و تعهدات خودش پایبند است.

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته سیاستی موسوم به کارزار فشار حداکثری را علیه ایران در دستور کار قرار داده است. واشنگتن ادعا نموده هدف از این سیاست رسیدن به توافقی جدید با ایران است که در آن به همه مسائل مورد اختلاف پرداخته می گردد.

مقام های جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه آمریکا با خروج از توافق هسته ای میز مذاکره را ترک نموده هر گونه گفت وگوی جدید با دولت این کشور را رد نموده اند.

روزنامه نیویورک تایمز 17 خردادماه به نقل از مقام های دولت ترامپ گزارش داد پیشنهادهای رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران جدی نیست و او میخواهد سیاست دولت خود را جایی بین دیپلماسی و تهدید نظامی قرار دهد، بدون آنکه قصد عملی کردن هیچ کدام از این دو را داشته باشد. (جزئیات بیشتر)

بعضی از کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی در آمریکا در ماه های گذشته از بی حاصل بودن سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران انتقاد نموده و دولت ترامپ را به نداشتن راهبرد در مورد ایران متهم نموده اند.

به تازگی اندیشکده شورای آتلانتیک در تحلیلی به قلم کنث کزمان، از تحلیلگران مشهور آمریکایی نوشته دولت ترامپ در سیاست محدود کردن نفوذ منطقه ای ایران به وسیله اجرای تحریم ها ناکام مانده است.

آتلانتیک نوشت: اگر قرار بود تحریم ها به تغییر در رفتارهای منطقه ای ایران منجر شوند، انتظار می رفت نفوذ منطقه ای ایران طی سال های 2011 تا 2016 لطمه ببینند. با وجود این، رویدادها و روندها نشان داد که دقیقاً عکس این اتفاق می افتد و در بهترین حالت، نفوذ منطقه ای ایران و تحریم ها مستقل از یکدیگر هستند. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 323

به "چین: آمریکا سیاست فشار حداکثری علیه ایران را کنار بگذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: آمریکا سیاست فشار حداکثری علیه ایران را کنار بگذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید