هواپیمایی که خلبانش هوش مصنوعی است را سوار می شوید؟

به گزارش کد الکترونیک، رئیس شرکت هواپیمایی امارات در مصاحبه جدیدی گفت که هواپیما های آینده با هوش مصنوعی راهنمایی خواهند شد.

هواپیمایی که خلبانش هوش مصنوعی است را سوار می شوید؟

به گزارش ایسنا، تیم کلارک (Tim Clark) رئیس شرکت هواپیمایی امارات معتقد است که هواپیما های مسافربری مجهز به یاری خلبان هوش مصنوعی می توانند مسافران را در آینده به مقصد خود برسانند.

کلارک گفت: ممکن است هواپیمای تک خلبان را ببینید، اما آیا هواپیما می تواند به صورت کاملا اتوماتیک پرواز کند؟ بله، ممکن است، زیرا فناوری مورد احتیاج برای این کار در حال حاضر وجود دارد. مسافران دوست دارند فکر نمایند که دو خلبان در کابین هستند، اما از نظر من، در آینده همواره یک نفر در کابین حضور خواهد داشت.

اظهارات کلارک در حالی مطرح شده است که بحث هایی در خصوص مقیاس و سرعت توسعه فناوری هوش مصنوعی وجود دارد.

جوجی ویتز (Joji Waites)، رئیس ایمنی پرواز در اتحادیه خلبانان خطوط هوایی بریتانیا (BALPA)، در وبلاگ خود با تأکید بر مقدار ورودی حاصل از حضور خلبان در کابین نوشت: خلبان ماهر، بخشی از یک سیستم ایمنی پیچیده است که خطرات را کاهش می دهد و مسافران را ایمن نگه می دارد. خلبانان فقط رانندگان هواپیما نیستند، بلکه متخصصان ماهری هستند و بخشی از یک سیستم ایمنی حیاتی به شمار می روند که برای اطمینان از ایمن رسیدن مسافران، خدمه و محموله به مقصد کار می نماید. از آنجا که با کاهش بیشتر تعداد خدمه، فشار وارده بر بعضی از بخش های صنعت افزایش می یابد، شاید در نهایت به شکل گیری یک عملیات کاملا اتوماتیک بیانجامد. شناخت مهارت ها و ارزش اضافه کرده ایمنی کابین چند خدمه، مهم تر از همواره است.

ویتز شرح داد که خلبانان باید ناوبر، مهندس، تکنسین، کارشناسان هواشناسی و مدیران خدمات مشتری باشند. وی اضافه کرد: در یک روز معمولی، خلبانان با سایر خدمه هواپیما، خدمه روی زمین، خدمه کابین، کنترل ترافیک هوایی و مسافران سروکار دارند. یک خلبان باید بتواند نه تنها از نظر هوانوردی، بلکه در سطح بین فردی به خوبی ارتباط برقرار کند.

ویتز ادامه داد: برای آغاز، خلبانان با خدمه های گوناگونی پرواز می نمایند و باید بتوانند به راحتی با سایر خدمه پرواز و کابین ارتباط برقرار نمایند. آن ها باید بتوانند اطلاعات را به وضوح با افرادی که قبلا هرگز دیدار نکرده اند، در میان بگذارند. بعلاوه، یک خلبان باید اطلاعات را به مسافران منتقل کند. یک خلبان علاوه بر مسئولیت در قبال مسافران خود، مسئولیت نهایی همه خدمه هواپیما را نیز بر عهده دارد. درک احتیاج های آنها، محدودیت های زمان پرواز، شرایط استراحت، توافق نامه های صنعتی و حمایت از آن ها در تعامل با مسافران، بخش حیاتی کار است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1402 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2387

به "هواپیمایی که خلبانش هوش مصنوعی است را سوار می شوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیمایی که خلبانش هوش مصنوعی است را سوار می شوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید