متخصص ایمپلنت، چگونه می توان اعتماد کرد؟

به گزارش کد الکترونیک، خبرنگاران: زیبایی و سلامت دندان ها یکی از اصلی ترین ارکان سلامت جسم و هم چنین زیبایی چهره هر فردی به شمار می رود. امروزه روش های بسیاری در علم پزشکی وجود دارند که در حفظ سلامت دندان ها و یا ترمیم آن ها تأثیرگذار هستند. یکی از روش های اصلی و البته رایج در سلامت و زیبایی دندان ها استفاده از ایمپلنت دندان هاست.

متخصص ایمپلنت، چگونه می توان اعتماد کرد؟

طبیعتاً همه ما می توانیم حدس بزنیم که جراحی ایمپلنت دندان چقدر می تواند حساس و مهم باشد؛ بنابراین بهتر است که هر فردی اگر به تشخیص پزشک معالج مجبور به استفاده از روش ایمپلنت دندان شد به دنبال یک متخصص ایمپلنت معتبر و کار بلد برود و دندان های خود را با خیال راحت به دست او بسپارد. اما یک متخصص ایمپلنت خوب چه ویژگی هایی دارد؟ در این مطلب همراه ما باشید تا در این رابطه برایتان بیشتر بگوییم.

ایمپلنت دندان چیست؟

پیش از هر چیز بهتر است بدانیم که ایمپلنت دندان به طور واضح و تعیین به چه معناست و چه تأثیری در سلامت و زیبایی دندان ها دارد؟ به طور کلی می توان گفت که ایمپلنت دندان در واقع پیچ ساخته شده ای از جنس تیتانیوم است که در استخوان فک فرد کاشته می شود و به نوعی به عنوان جایگزین دندانی که به هر دلیلی از بین رفته می شود. معمولاً انواع ایمپلنت دندان به دو صورت یکپارچه و دوتکه هستند و با یاری پیچ اتصال می توان قسمت تاج دندان و ریشه آن را به هم متصل کرد. معمولاً برای جوش خوردن فک پایین چیزی حدود سه ماه و برای فک بالا تقریباً 5 ماه زمان لازم خواهد بود.

در این میان اما نوعی از ایمپلنت وجود دارد که به آن ایمپلنت فوری می گویند. این نوع از ایمپلنت دندان در زمانی رخ می دهد که بتوان تاج دندان را به ریشه ای کاشته شده متصل کرد. ایمپلنت فوری، شرایط به خصوصی دارد که از میان آن ها می توان به ایده آل بودن طول و عرض و همین طور تراکم استخوان اشاره نمود. معمولاً توصیه می شود که ایمپلنت فوری فقط برای 6 دندان قدامی مورد استفاده قرار بگیرد، چراکه استحکام دندان کاهش پیدا نموده و احتمال شکست آن وجود خواهد داشت.

به طور کلی باید این نکته را مدنظر داشت که جراحی کاشت ایمپلنت موضوع پیچیده ای است که پریودنتیست ها، ایمپلنتولوژیست ها، پرستودنتیست ها و هم چنین جراحان فک و دهان درگیر آن خواهند بود. به همین دلیل است که تکیه به متخصص ایمپلنت حرفه ای مسئله ای مهم و اساسی خواهد بود.

متخصص ایمپلنت

طبیعتاً برای آنکه بتوان به بهترین نتیجه ممکن در رابطه با ایمپلنت دندان دست یافت باید به سراغ متخصص ایمپلنت رفت، فردی که همراه با تخصص خود در این رابطه، مهارت بسیاری نیز داشته باشد. یک متخصص ایمپلنت یا همان ایمپلنتولوژیست سال های زیادی را صرف دریافت تخصص خود نموده و در نتیجه اطلاعات و دانش دقیق تر و کامل تری در رابطه با ایمپلنت دندان در مقایسه با یک دندان پزشک عمومی دارد. به همین دلیل هم بیشتر می توان به نتیجه کاری او اعتماد کرد.

متخصص ایمپلنت آشنایی کاملی با جراحی دندان و همین طور پروتز آن دارد و در صورتی نیز که شرایط درمان به خوبی پیش نرفت باید بتواند اوضاع را تحت کنترل خود نگه داشته و فرآیند درمانی را تا رسیدن به نتیجه ای مطلوب ادامه دهد.

ویژگی های متخصص ایمپلنت

اگر بخواهیم متخصص ایمپلنت را دقیق تر آنالیز کنیم باید بگوییم که یک متخصص ایمپلنت خوب دارای ویژگی های تعیینی است که می توان به طور جزئی به هر کدام از آن ها پرداخت.

یکی از اولین ویژگی های متخصص ایمپلنت که به آن ایمپلنتولوژیست نیز می گویند آن است که با یاری علم و آگاهی خود، تجربه های بسیاری را در زمینه ایمپلنت دندان داشته باشد و بتوان اطمینان خاطر یافت که از پس این کار به خوبی بر خواهد آمد.

اگر بخواهیم واضح تر بگوییم باید بدانید که کاشت ایمپلنت دندان را تقریباً هر دندان پزشکی می تواند انجام دهد، اما نکته مهم رعایت استاندارد های موجود در این کار است که صرفاً توسط متخصصین این کار بر خواهد آمد. به همین دلیل هم بهتر است که برای اطمینان از عملکرد بالای کار، جراحی ایمپلنت دندان خود را به یک متخصص ایمپلنت بسپارید.

اما همان طور که گفته شد یک متخصص ایمپلنت دندان صرفاً با داشتن یک مدرک معتبر نمی تواند مهارت بالای خود را نیز نشان دهد. طبیعتاً تجربه کاری بالا در رابطه با ایمپلنت دندان می تواند رکن اساسی و مهمی را در این زمینه شامل شود. مسئله ای که باید به آن اشاره نمود این است که یک متخصص ایمپلنت حرفه ای باید به نسبت سایر همکاران تازه کار خود مهارت و عملکرد بهتری داشته باشد. در چنین شرایطی است که می تواند با احتمال وجود مسائل خاص در زمان جراحی نیز به خوبی و بدون هیچ گونه نگرانی مسئله را حل نماید.

علاوه بر تمامی این موارد، متخصص ایمپلنت خوب باید در مطب خود تجهیزات پزشکی کامل و پیشرفته ای داشته باشد. این موضوع می تواند نشان دهنده آن باشد که این پزشک از دانش روز آگاه است و می تواند همراه با جدیدترین تجهیزات و مواد، بیماران خود را درمان کند؛ بنابراین یکی دیگر از راه های اعتماد به متخصص ایمپلنت آن است که قبل از جراحی، سری به مطب او بزنید و تجهیزاتش را آنالیز کنید.

در نهایت نیز باید به این موضوع اشاره کنیم که حتماً به مجوز های لازم در این زمینه توجه لازم را داشته باشید، چراکه یک متخصص ایمپلنت باید برای کار کاشت ایمپلنت دندان مجوز و گواهینامه های لازم را داشته باشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1240

به "متخصص ایمپلنت، چگونه می توان اعتماد کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متخصص ایمپلنت، چگونه می توان اعتماد کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید