قیمت گذاری دستوری فسادزاست

به گزارش کد الکترونیک، تهران (پانا) - نمایندگان اعضای کمیسیون های اقتصادی مجلس با اشاره به مشکل شبکه توزیع مواد اولیه در کشور می گویند وقتی انرژی و مواد اولیه با قیمتی پایین تر از قیمت جهانی در اختیار تولیدکننده گذاشته می شود،دلیلی وجود ندارد که تولیدکننده بخواهد این رانت ها را یک امکان و فرصتی برای سودجویی و سودآوری خود قرار دهد.اگر ساز و کار رعایت شود رانت به وجود نمی آید.

قیمت گذاری دستوری فسادزاست

جعفرقادری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا در پاسخ به این سوال که ورود دولت به قیمت گذاری دستوری مواد اولیه تولید را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: با ورود دولت به قیمت گذاری دستوری مواد اولیه موافق هستم ولی باید گفت که وظیفه دولت است که جلوی انحصارهایی که در بازار وجود دارد را بگیرد.

وی اضافه نمود:در شرایطی که انواع و اقسام رانت ها و یارانه ها را می دهیم و وقتی انرژی و مواد اولیه با قیمتی پایین تر از قیمت جهانی در اختیار تولیدکننده گذاشته می شود، دلیلی وجود ندارد که تولیدکننده بخواهد این رانت ها را یک امکان و فرصتی برای سودجویی و سودآوری خود قرار دهد.

فولاد با قیمتی بالاتر از قیمت جهانی در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفت:طبیعی است که باید از تولیدکننده ای که اقلام را با قیمتی بالاتر از قیمت جهانی خریداری می کند، حمایت شود اما نه به این شکل که رانت ایجاد کنیم و این رانت ها نصیب تولیدکننده شود.

وی گفت: چیزی که اکنون اتفاق افتاده این است که متاسفانه قیمت فولاد و مواد اولیه در کشور ما بالاتر از قیمت جهانی در اختیار مصرف کننده قرار داده می شود.

قادری اضافه نمود:وظیفه دولت این است که انحصارات را از بین ببرد و زمینه را برای رقابتی شدن فراهم کند و یارانه ای که به اقلام اختصاص می دهد باید منطقی باشد نه اینکه انقدر زیاد باشد که به زنجیره های بعدی نرسد. یارانه باید بین زنجیره های مختلف توزیع شود به گونه ای که تولیدکننده های محصولات نهایی هم بتوانند از این یارانه ها استفاده کنند.

وی گفت:اگر بناست یارانه را توزیع کنیم و اگر کمکی برای بخشهای مختلف باشد این یارانه باید به همه برسد نه اینکه زنجیره اول بیاید و یارانه را بگیرد و بخواهد محصولش را با قیمتی بالاتر از قیمت جهانی عرضه کند.

بهزاد رحیمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار پانا گفت:مباحث مطرح شده در جلسه وزیر صمت در کمیسیون صنایع در حوزه خودرو و تنظیم بازار و به طور کلی کلیات بود و فولاد هم جزو یکی از آن مباحث بود. البته ما به عنوان اعضای کمیسیون گزارشی را در مورد فولاد تهیه کردیم و در صحن مجلس قرائت کردیم.

انتظار کاهش نسبی قیمت در فولاد

وی اضافه نمود:به زودی با توجه به تصمیماتی که گرفته شده انتظار کاهش نسبی قیمت در فولاد را خواهیم داشت.

این عضو کمیسیون صنایع گفت: متاسفانه شبکه توزیع دچار اشکال است وگرنه تولید فولاد اضافه بر نیاز داخل است و این افزایش قیمت مشخصا مورد تایید کمیسیون نیست و حتما کاهش قیمت نسبی را با توجه به آن گزارشی که در صحن مجلس قرائت شد، خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که با ورود دولت به قیمت گذاری دستوری مواد اولیه تولید موافقید یا خیر گفت: قیمت گذاری دستوری در این دوره باید باشد چون یک حاشیه ای ایجاد شده که افزایش قیمت برای تولیدکننده هم نیست و فقط عده ای از این افزایش قیمت استفاده می کنند.

رحیمی اضافه نمود:ورود دولت به این قضیه به خاطر این است که هم مردم از این افزایش قیمت متضرر نشوند و هم تولیدکننده بتواند بازار را بهتر مدیریت کند. اگر افزایش قیمت فولاد به جیب تولیدکننده می رفت مسئله ای نبود و این تعدیل در یک مقطعی لازم است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت:بعضی اوقات ورود دولت به قیمت گذاری اجتناب ناپذیر است چون مردم می گویند نظارت وجود ندارد. اگر ساز و کار فراهم باشد رانت ایجاد نخواهد شد.

عبدالناصر درخشان عضو کمیسیون صنایع و معادن نیز در گفت وگو با خبرنگار پانا گفت: نظر وزیر این بود که زنجیره فولاد باید به درستی اعمال شود با توجه به اینکه مصرف فولاد در داخل کشور به مراتب پایین تر از میزان تولید است در مدیریت این موضوع باید تدبیراتی اتخاذ شود که قیمت فولاد برای مصرف کننده نهایی کشور کاهش پیدا کند.

وی اضافه نمود: این طور نباشد که بخشی از فولاد در بورس ارائه شود بلکه باید همه فولاد در بورس کالا ارائه شود که اگر چنانچه مازاد بر مصرف داخلی کشور بود در آن زمان مبادرت به صادرات داشته باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:طرح فولاد را در مجلس مطرح کردیم و تصمیم گرفته شد که فولاد باید از طریق بورس کالا ارائه شود و هدف این بود که کاهش قیمت فولاد باعث کنترل قیمت کالاهای جانبی که مشتق از فولاد هستند، هم شود.

قیمت گذاری دستوری منجر به ضرر تولیدکننده می شود

وی در پاسخ به این سوال که ایا با ورود دولت به قیمت گذاری دستوری مواد اولیه تولید موافقید یا خیر گفت: مخالف هستم اگر قیمت دستوری باشد و مداخله در آن چه توسط دولت و چه هر کسی صورت بگیرد در اقتصاد سم است. بازار و اقتصاد باید خودش خودش را پیدا کند و ارتباطی به دست های ثانوی ندارد. در این زمینه می توانیم از کشورهای توسعه یافته که توانستند تورم را در کشورشان کنترل کنند الگوبرداری کنیم.

درخشان گفت:وقتی کالایی در بازار بر اساس مصرف تولید می شود، قیمت کالا خود به خود پیدا می شود. همچنین زمانی عرضه و تقاضا با هم انطباق داشته باشند قیمت خود به خود کنترل خواهد شد.

وی اضافه نمود:زمانی برای کالایی قیمتی مصوب شود و آن کالا در انحصار شخص یا سازمانی باشد مطمئنا فسادزا خواهد بود و ایجاد رانت خواهد کرد، همچنین ممکن است تولیدکننده کالا هم دچار ضرر و زیان هم بشود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1424

به "قیمت گذاری دستوری فسادزاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گذاری دستوری فسادزاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید