ظرفیت ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه ای ترانزیت دیتا

به گزارش کد الکترونیک، عیسی زارع پور در پست اینستاگرامی خود درباره ظرفیت ایران برای تبدیل شدن به قطب ترانزیت دیتا نوشت: یکی از مسائل مغفول مانده در حوزه ارتباطات، استفاده بهینه از ظرفیت خدادادی کشورمان برای ترانزیت دیتاست.

ظرفیت ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه ای ترانزیت دیتا

وی اضافه کرد: ترانزیت داده بین غرب و شرق دنیا از طریق خاک کشور ما مزیت های ویژه ای برای کشورهای همسایه دارد که مهم ترین آن ها کاهش زمان پینگ 20 تا 30 میلی ثانیه ناشی از کوتاه شدن فاصله تا مراکز داده در اروپا است. همچنین امکان تعمیر و بازیابی خرابی مسیرهای فیبر در کوتاه ترین زمان نسبت به مسیرهای دریایی مثل دریای عمان، خلیج عدن و کانال سوئز است.

زارع پور اضافه کرد: به عبارتی همه عوامل برای اینکه کشور ما به هاب منطقه ای ترانزیت دیتا تبدیل شود، فراهم بوده و بدیهی است که باید از این ظرفیت استفاده کنیم. اخیراً از نقشه راه عملیاتی شدن چنین ظرفیتی رونمایی کردیم.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: با اجرای این طرح، پایداری خدمات ترانزیت کشور و سهم ما از ترانزیت ارتباطات در منطقه افزایش و شرایط رقابتی برای ارائه خدمات ترانزیت دیتا بـه کشورهای همسایه بهبود خواهد یافت. همچنین ظرفیت ترانزیت داده از مرزهای شمال غربی به مرزهای غربی، شرقی و جنوبی کشور ایجاد خواهد شد.

زارع پور شرح داد: با اجرای این طرح و تدویـن چهارچـوب تعرفـه پیشـنهادی بـرای ارائـه مدل های فـروش تازه از جملـه عمده فروشی و فروش بلندمدت دیتا به اپراتورهای فعال در منطقه، خدمات ترانزیت دیتا بر اساس تقاضا در کوتاه ترین زمان ممکن برقرار خواهد شد.

وی گفت: برای اجرای این طرح از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز قـراردادهای تازه ترانزیت بین المللـی دیتا منعقد شده است و در همین مدت کوتاه، 40 درصد به ترانزیت ترافیک از خاک کشورمان اضافه کرده شده است. اجرای این طرح، ضمن تضمین پایدار ترافیک مصرفی کشور، گام بلندی دیگری برای تکمیل حلقه های اقتصاد دیجیتال در ایران عزیز ماست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2183

به "ظرفیت ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه ای ترانزیت دیتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه ای ترانزیت دیتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید