طبیعت؛ لذت تماشا، لذت نقاشی

به گزارش کد الکترونیک، افرا خانی:طبیعت حال آدم را خوب می نماید. دوست هنرمند نقاشم می گوید: همه بیماری های بشر به خاطر این است که از طبیعت دور مانده است. مثلاً این دوست هنرمند به من می گفت: وقتی کنار دریا رفتی یا کنار رودخانه، بی کار ننشین و صدای آب را ضبط کن. شب وقتی غمگینی صدای دریا و رود را بگذار و بشنو تا حالت خوب گردد.

طبیعت؛ لذت تماشا، لذت نقاشی

صدای باد را می توانی در روزهای پاییزی ضبط کنی یا تصویر برگریزان را فیلم بگیر و ببین!

اگر صبح هوا یار باشد و تمیز، می توانی با کوه هاسلفی بگیری و لذتش را ببری.

طبیعت به ما انرژی می دهد . سهراب سپهری هم نگاه زیبایی به طبیعت دارد. ما را با تفکری ظریف به طبیعت گره می زند. حالا نمایشگاهی با موضوع طبیعت و با نگاهی به شعر سهراب سپهری در حال برگزاری است.

نقاشی از طبیعت، یکی از لذت های بزرگ است. اولین چیزی که انسان از آن الهام گرفت طبیعت بود. طبیعت اولین معلم است.

دیدن گل و درخت و برف. دیدن گنجشک های شاد روی شاخه های لخت زمستانی. ردیف درخت های سپیدار در مرز باغ های همسایه . باغچه و محصولات آن... این روزها در نگارخانه لاله نمایشگاه دشت هایی چه فراخ برپاست.

محمدحسین سعلبی فر، مدیر نگارخانه لاله، در گفت وگو با دوچرخه، درباره این نمایشگاه می گوید: این نمایشگاه به انتخاب مینا قویدل و با شرکت یازده هنرمند برپاشده است. این نمایشگاه با تکنیک های مختلف سعی دارد که جلوه های زیبای طبیعت را به تصویر بکشد. هنرمندانی که در این نمایشگاه شرکت نموده اند عبارتند از: جمشید پُراوزان، احمد خلیلی فرد، میترا صمدی، مهدی ضیاءالدینی، مینا قویدل، خلیل کویکی، مرجان کیائی، محبوبه مغربی، همایون موسوی، سیروس ولی زاده و نادر یاسمی.

مینا قویدل در معرفی نمایشگاه می نویسد: ارتباط هنرمند با طبیعت از دیرباز و در ادوار تاریخ هنر ارتباطی ریشه دار و تنگاتنگ بوده و همیشه طبیعت در زمره اصیل ترین و وفادارترین معلمان هنر در نقاشی و طراحی به شمار آمده است!

این هنرمند نقاش هم چنین می نویسد: اگرچه امروزه دغدغه تکنولوژی و زندگی ماشینی سبب ایجاد فاصله ای عمیق میان انسان و طبیعت و مهم ترازهمه، تخریب مداوم آن به دست انسان شده است و ژانر طبیعت، ژانری مغفول و حتی فراموش شده در هنر به حساب می آید. اما هرگز نمی توان ارتباط میان طبیعت با انسان را نادیده انگاشت. هنرمند با پرداختن به طبیعت، از آن خاطره ای به یاد ماندنی بر جای می گذارد. روح بی قرارهنرمند، بیننده آثارش را در درک احساس و دریافتی که حاصل کشف و شهود وی از طبیعت است شریک می نماید. این نمایشگاه، بیننده را دعوت می نماید به نگریستن و کنکاش در هرآن چه پیرامون اوست. تابلوها را یکی یکی می بینم:کوچه ای بارانی و مردی که با چتر سیاهش در انتهای کوچه می رود؛ کاری از نادر یاسمی، پنجره ای رو به زمستان درخت های برفی و گنجشگانی که بال هایشان را پوش داده اند؛ کاری از مرجان کیایی. اطلسی ها در پیاده راه، خزیده به نیمکتی تنها، طبیعت زیبای کوهستانی، کاری از جمشید پُرازان و... به هر حال اگر هوادار نقاشی طبیعت هستی سری به نگارخانه لاله بزن. تا 7 آبان هر روز (به استثنای روزهای تعطیل) از ساعت 9تا 13و از ساعت 14تا 18 و پنج شنبه ها ازساعت 9تا 13می توانی به دیدن این نقاشی ها بروی.

نشانی: خیابان دکترفاطمی، ضلع شمالی پارک لاله، جنب هتل لاله، نگارخانه لاله، تلفن:

بدون عنوان، اثر مینا قویدل

باغ پرندگان، اثر همایون موسوی

بدون عنوان، اثر خلیل کویکی 88960492

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 2 دی 1398 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 667

به "طبیعت؛ لذت تماشا، لذت نقاشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعت؛ لذت تماشا، لذت نقاشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید