زاخارووا: اعضای ناتو و کشورهای اروپایی عمداً از موضوع جاسوسی آمریکا طفره می فرایند

به گزارش کد الکترونیک، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به گزارش ها درباره جاسوسی آمریکا از سران اروپایی، این مسئله را تنها نوک کوه یخ خواند و اضافه نمود اعضای ناتو و کشورهای اروپایی عمداً از این موضوع طفره می فرایند.

زاخارووا: اعضای ناتو و کشورهای اروپایی عمداً از موضوع جاسوسی آمریکا طفره می فرایند

به گزارش گروه بین الملل کد الکترونیک، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (سه شنبه) در واکنش به گزارش ها درباره جاسوسی آمریکا به کمک دانمارک از سران اروپایی، این مسئله را تنها نوک کوه یخ خواند و اضافه نمود کشورهای عضو ناتو نمی دانند چه اتفاقی در خاک آن ها می افتد.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، این دیپلمات روس گفت: فکر می کنم این تنها نوک کوه یخ است و اوضاع برای کشورهای عضو ناتو وخیم تر است.

وی در ادامه، با بیان این که ناتو و کشورهای اتحادیه اروپا عمداً از این موضوع طفره می فرایند، اضافه نمود: این بسیار ناراحت کننده است اما واقعیت بسیار ترسناک تر از آن چیزی است که رسانه ها به ندرت گزارش می کنند. فکر می کنم آن ها نمی دانند چه اتفاقی در قلمرویشان رخ می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین گفت شاید آمریکا با دادن امتیازی ناچیز به شرکای اروپایی رعیت خود باعث شده آن ها قوانین را نادیده بگیرند.

سخنگوی وزارت خارجه چین هم که همواره کشورش به همراه روسیه هدف اتهام زنی آمریکا در خصوص جاسوسی سایبری قرار گرفته، آمریکا را بزرگ ترین امپراطوری دزدی از اسناد محرمانه خواند و اضافه نمود این کشور حفظ هژمونی خود را به دفاع از امنیت متحدانش ترجیح می دهد.

ونبین در نشستی خبری گفت: آمریکا استادی واقعی در زمینه شنود بی رویه و سرقت اسناد محرمانه در مقیاس گسترده است و حتی متحدانش آن را غیر قابل قبول می دانند. آمریکا مدعی محافظت از امنیت سایبری است، اما این اتفاق نشان داد که آمریکا در واقع محافظ امنیت سایبری نیست، به دنبال سرکوب رقبا است و در حقیقت به دنبال دفاع از امنیت متحدانش نیست بلکه به دنبال حفظ هژمونی خود است.

وی تاکید کرد: آمریکا یک توضیح به جهان بدهکار است که آیا اقداماتش با قوانین اطلاعاتی و روح توافق جریان فرامرزی اطلاعات با متحدانش همخوانی دارد و اینکه آیا به جای شبکه پاک از شبکه آلوده استفاده می کند؟ امیدواریم جامعه جهانی قلدری سایبری آمریکا را به معرض نمایش گذاشته و آن را محکوم کند و در برابر اقدامات غیرقانونی این امپراطوری هکرها ساده انگاری نکند.

یک رسانه دانمارکی روز یکشنبه افشا کرد سرویس مخفی این کشور به آمریکا برای جاسوسی از سیاستمداران اروپایی از جمله مرکل بین سال های 2012 تا 2014 کمک کرده است. طبق گزارش شبکه تلویزیونی دانمارکی دی آر، سرویس اطلاعات دفاعی (FE) این کشور در همکاری با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به جمع آوری اطلاعات از مقامات کشورهای آلمان، فرانسه، سوئد و نروژ پرداخته است.

رسانه دانمارکی مذکور در این گزارش با نُه منبع که گفته می شود همه آن ها به اطلاعات طبقه بندی شده سرویس اطلاعات دفاعی دانمارک دسترسی داشته اند، مصاحبه کرده است. به گفته آن ها، علاوه بر مرکل، فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه وقت آلمان و پیر اشتینبرک رهبر مخالفان در آن زمان هم هدف این جاسوسی بوده اند.

وبگاه شبکه خبری دویچه وله در گزارشی نوشت این در حالی بوده که نه مرکل و نه اشتانمایر اطلاعی درباره عملیات جاسوسی اجرا شده توسط مقامات دولت دانمارک نداشته اند.

گرچه رسوایی اطلاعاتی آمریکا در جاسوسی از متحدان خود بخصوص آنگلا مرکل صدراعظم آلمان اولین بار نیست که رسانه ای می شود، واکنش های زیادی را در بین مقامات اروپایی در پی داشته که حاکی از محکومیت این اقدام است، با این حال همچنان عزم راسخی در بین متحدان اروپایی واشنگتن برای مقابله با افسارگسیختگی آمریکا دیده نمی شود. (جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1818

به "زاخارووا: اعضای ناتو و کشورهای اروپایی عمداً از موضوع جاسوسی آمریکا طفره می فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زاخارووا: اعضای ناتو و کشورهای اروپایی عمداً از موضوع جاسوسی آمریکا طفره می فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید