رسانه ها باید مردم را بترسانند!

به گزارش کد الکترونیک، یک روزنامه نگار پیشکسوت برخلاف نظر بعضی از فعالان رسانه که معتقدند به منظور کاهش استرس جامعه، باید اخبار از انحصار کرونا خارج گردد، بر این باور است که مردم باید بترسند و رسانه ها با انتشار تمام اخبار این پدیده می توانند به این جریان یاری نمایند.

رسانه ها باید مردم را بترسانند!

رضا قوی فکر، روزنامه نگار پیشکسوت و دبیر انجمن پیشکسوتان مطبوعات در گفت وگویی با کد الکترونیک درباره عملکرد رسانه ها در روزهای شیوع ویروس کرونا، با بیان این نکته که ذات حرفه خبرنگاری با فداکاری همراه است، اظهار کرد: اصولا در حرفه رسانه در صورت لزوم باید به استقبال خطر رفت تا مردم بتوانند در مواقع بحرانی در جریان اطلاعات قرار بگیرند؛ به عنوان مثال در همین روزهای کرونایی بعضی از کد الکترونیک و روزنامه نگاران بیمار یا بر اثر ابتلا به این ویروس فوت شدند.

او کرونا را پدیده ای عجیب و جدید برشمرد و اعلام کرد: کرونا شرایط ویژه ای در دنیا به وجود آورد و به جرأت می توان گفت که تا به حال دنیا چنین شرایطی را تجربه ننموده بود. رسانه ها بارها و بارها در مواجهه با بحران هایی همچون سیل، زلزله و بیماری های فراگیر قرار دریافتد، اما شرایط کرونایی کاملا ویژه و متفاوت است. دنیا با همه قدرتش نتوانست بر این ویروس کوچک غلبه کند. آمریکا که همیشه خودش را در حوزه های مالی، سیاسی و نظامی برتر می دانست، نتوانست در مقابل ویروس کرونا ایستادگی کند.

این روزنامه نگار پیشکسوت اعلام کرد: بنابراین با در نظر دریافت میزان دربرگیری ویروس کرونا و ناتوانی فعلی انسان در مقابله با آن و با توجه به اینکه انسان ها نه تنها نگران جان خودشان بلکه نگران جان خانواده و اطرافیانشان نیز هستند، باید با انصاف درباره عملکرد رسانه ها در این روزها صحبت کرد.

قوی فکر ادامه داد: بنابراین به نسبت خطری که این پدیده عجیب و غریب با خود به همراه داشته است، می توان گفت که عملکرد رسانه ها در این مدت نسبتا خوب بوده است. به شخصه فکر می کنم رسانه ها توانستند در این مدت نه نمره عالی، بلکه نمره قبولی را بگیرند؛ البته باید این نکته را هم در نظر داشت که چقدر مدیران و مسئولان رسانه ها از کد الکترونیک و روزنامه نگارانشان در این روزهای سخت حمایت نموده اند. اگر شرایط رعایت بهداشت و حمایت از کد الکترونیک حداقل تا اندازه معقولی تامین باشد، می توان از آنها انتظار داشت که به دل خبر بروند؛ اما در شرایطی که بعضی از کد الکترونیک در این مدت بیکار و تعدیل شده اند، طبیعتا چنین انتظاری انصاف نیست.

این روزنامه نگار پیشکسوت همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به ماندگاری این ویروس در ماه های آینده، آیا ضروری است که فضای رسانه ای کشور تماما در انحصار اخبار مرتبط با این پدیده باشد؟ گفت: تا زمانی که شرایط روشن و بهتر نگردد فکر می کنم همه حوزه های خبری باید متمرکز بر موضوع کرونا باشد. به هر حال ما باید اول وجود داشته و سلامت باشیم تا بتوانیم کارهای دیگر را انجام بدهیم؛ بنابراین در این شرایط ویژه، رسانه ها باید کرونا را در همه حوزه ها مورد آنالیز قرار دهند.

او اضافه نمود: ممکن است عده ای بگویند که در شرایط فعلی باید روحیه جامعه افزایش پیدا کند و به همین خاطر باید اخبار از انحصار کرونا خارج گردد تا از میزان استرس جامعه کم گردد؛ اما من معتقدم مردم باید بترسند و رسانه ها باید با انتشار تمام اخبار این حوزه به این جریان یاری نمایند. همان طور که می بینید بسیاری از مردم رسما کرونا را شوخی گرفته و این نشان می دهد که مردم به اندازه کافی نترسیده اند. بنابراین ضروری است برای جدی دریافت شرایط مردم احساس خطر نمایند و رسانه ها باید در این جهت یاری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1279

به "رسانه ها باید مردم را بترسانند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه ها باید مردم را بترسانند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید