دستگاه پالایش هوا با فیلترهای بومی پسازی شده برای اولین بار در کشور طراحی شد

به گزارش کد الکترونیک، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به همراه گروهی از دانشجویان پژوهشگر این دانشگاه برای نخستین بار در کشور با طراحی، ساخت و بومی سازی 5 مدل از فیلتر های تخصصی، دستگاه پیشرفته پالایش هوا تولید کردند.

دستگاه پالایش هوا با فیلترهای بومی پسازی شده برای اولین بار در کشور طراحی شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه کد الکترونیک، علی اشرفی، سرپرست تیم سازنده به همراه دانشجویانی از دانشکده های مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و مهندسی برق وکامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان پیروز به طراحی و ساخت دستگاهی با استاندارد دستگاه های مشابه خارجی و مطابق با آخرین یافته های علمی پژوهشگران دانشگاه ماسا چوست آمریکا شدند.

دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به ویژگی های این محصول کاربردی گفت: بحران آلودگی هوا و شیوع ویروس کرونا، نگرانی هایی در خصوص تصفیه هوا در محیط های بسته را به همراه داشت و این موضوع جمعی از دانشجویان فعال این دانشگاه را برآن داشت تا ضمن مطالعه بر روی دستگاه های معتبر بین المللی، نمونه ای منحصر به فرد در کشور را تولید کنند.

علی اشرفی با بیان این که 5 نوع از فیلتر های تخصصی به کار رفته در این دستگاه در آزمایشگاه دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی، ساخته و بومی سازی شده است اضافه کرد: برای افزایش راندمان این دستگاه، علاوه بر فیلتر های G4، هپا، جاذب آلاینده های گازی، و فوتوکاتالیست، فیلتر های آنتی باکتریال از نوع نانو با هدف جذب و غیر فعال سازی باکتری ها و ویروس ها و همچنین فیلتر ضدویروس با توانایی غیر فعال سازی حرارتی ویروس SARS-COV-2 به کار گرفته شده است.

وی ادامه داد: با توجه به مسائل ناشی از آلودگی هوا در کلان شهر ها نیاز به استفاده از دستگاه های پالایش هوا با برخورداری از فیلتر های جاذب آلاینده گازی، در محیط خانه ها، اداره ها و مراکز درمانی بسیار ضروری است.

اشرفی اضافه کرد: فیلتر های ساخته شده از مواد جاذب قوی با توانایی جذب گاز های مضری، چون فرمالدئید، NOx، Sox و فیلتر های فتوکاتالیست با توانایی اکسیدکنندگی بالا در برابر ترکیبات شیمیایی و میکروارگانیسم ها، کارکرد این دستگاه را در مبارزه با بیماری های ویروسی افزایش می دهد.

دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان توجه به اثرات زیست محیطی را در طراحی این دستگاه مهم دانست و شرح داد: با استفاده از لامپ ماورای بنفش فاقد اوزون، راندمان پالایش هوا افزایش یافته است و بدون انتشار گاز اوزون به محیط، شرایط را برای تنفس سالم فراهم می گردد.

وی با اشاره به توانایی دستگاه ساخته شده در جذب ریزگرد ها تأکید کرد: بهره گیری از فیلتر اولیه G4 و فیلتر های HEPA، امکان جذب ذرات بین 1 تا 3 میکرون مانند گرد و غبار و جذب ذرات 3 دهم میکرون با راندمان بالای 99 درصد را به وجود آورده است.

گفتنی است، این دستاورد حاصل فعالیت پژوهشی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان آقایان سجاد خلیلی از دانشکده مهندسی مواد، محمد حسین شاه سنایی و محمد صادق رفیعی از دانشکده مهندسی مکانیک و حامد منزوی زاده از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر به سرپرستی دکتر علی اشرفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد است که در مدت زمان 6 ماه و با نام تجاری بریس (نام یکی از روستا های سیستان و بلوچستان) به ثبت رسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1798

به "دستگاه پالایش هوا با فیلترهای بومی پسازی شده برای اولین بار در کشور طراحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه پالایش هوا با فیلترهای بومی پسازی شده برای اولین بار در کشور طراحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید