داستان اولین سینمای شمال تهران

به گزارش کد الکترونیک، سینما روباز یکی از تفریحات محبوب تهرانی ها در دهه 40 بود. جایی که علاقمندان به سینما در فضای روباز به تماشای فیلم ها می نشستند. سینما بهار یکی از معروف ترین سینماهای روباز تهران بود که البته فقط تابستان ها می شد در آن فیلم دید.

داستان اولین سینمای شمال تهران

به گزارش همشهری آنلاین، هنوز اهالی تجریش و آبادی های اطراف آن در محدوده شمیران، سینما بهار را به خاطر دارند. سینمایی متفاوت که در محدوده روستای جعفرآباد قرار داشت و تابستان ها به یکی از پاتوق های شلوغ شمال تهران تبدیل می شد. محل دقیق این سینما، ضلع شمال میدان تجریش، حدفاصل خیابان های فناخسرو و شهید جعفری بود. ویژگی منحصربه فرد این سینما نسبت به دیگر سینماهای روباز این بود که فقط بهار و تابستان می شد در آن فیلم دید. چرا که زمستان های سرد و پر برف شمیران اجازه نمی داد فیلم بازها در فضای باز این سینما به تماشای فیلم بنشینند. به همین دلیل بود که نام این سینما هم شد سینما بهار. یعنی سینمایی که بهار باز می شد و تا آخر تابستان پذیرای مردم است.

در این تصویر تاریخی نمای سینما بهار در پای کوه های پربرف شمیران ثبت شده است. علی فرهمند یکی از موسسان این سینما در اوایل دهه 30 بود. سینما بهار در سال 1334 با شراکت 5 نفر راه اندازی شد. در زمان افتتاح این سینما، شمیران هیچ سینمای دیگری نداشت. سینما بهار، حدود هزار و 200 متر مربع مساحت شد که دور تا دور این سینمای روباز را با آجر دیوارچینی کرده بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1402 بروزرسانی: 27 خرداد 1402 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2403

به "داستان اولین سینمای شمال تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان اولین سینمای شمال تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید