حذف نان و برنج برای لاغری، درست یا غلط؟

به گزارش کد الکترونیک، کربوهیدرات ها جزو منابع انرژی برای بدن محسوب می شوند و مصرف آنها برای حفظ انرژی بدن ضروری است.

حذف نان و برنج برای لاغری، درست یا غلط؟

به گزارش خبرآنلاین، بسکمک از افراد در جامعه با معضل چاقی روبه رو هستند و رژیم های غذایی متفاوت و مختلفی را امتحان کرده اند. یکی از رژیم های لاغری که بسکمک از افرادی که تجربه چاقی داشته اند به دیگران توصیه می کنند حذف نان و برنج از وعده های غذایی است. اما حذف برنج و نان چقدر در لاغری و کم کردن وزن تاثیر دارد؟ در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم پس با ما همراه باشید.

نان و برنج در دسته بندی های غذایی جزو کربوهیدرات ها محسوب می شوند. وقتی کربوهیدرات وارد بدن می شود تبدیل به گلوکز می شود و به خون اضافه می شود در نتیجه قند خون افزایش می یابد و در پاسخ به این افزایش قند خون سلول های بتا در لوزالمعده تولید انسولین می کنند. انسولین ترشح شده به گلوکز ها اجازه ورود و جذب در سلول های بدن را می دهد و سلول ها آنها را به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند در نتیجه حذف برنج و نان از وعده غذایی شاید به لاغری کمک کند اما در نهایت منجر به ضعف در بدن می شود.

کربوهیدرات ها جزو منابع انرژی برای بدن محسوب می شوند و مصرف آنها برای حفظ انرژی بدن ضروری است. حذف نان و برنج که جزو کربوهیدرات ها هستند می تواند آسیب هایی به بدن وارد کند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

کم شدن آب بدن به جای چربی سوزی

حذف نان و برنج از وعده های غذایی می تواند شما را لاغر کند و کاهش وزن را تجربه کنید اما بسکمک از افراد بعد از مدتی دوباره با چاقی روبه رو شده اند چراکه قطع کردن مصرف این مواد غذایی سبب کم شدن آب بدن می شود و بدن به جای اینکه در دوران رژیم چربی بسوزاند آب از دست می دهد و همین امر موجب کاهش وزن موقت می شود که دوباره بازگشت خواهد داشت.

ریزش مو و چین وچروک پوست

شاید باور نکنید اما حذف نان از برنامه غذایی می تواند باعث ریزش شدید مو و همچنین ایجاد چین وچروک روی پوست شود.

احساس ضعف شدید

مصرف کربوهیدرات ها علاوه بر ایجاد انرژی در بدن احساس سیری به فرد می دهد بنابراین حذف آنها از برنامه غذایی سبب احساس ضعف می شود و حتی می تواند منجر به خوردن مقدار بیشتر غذا برای رفع احساس سیری شود.

کمبود ویتامین B

حذف نان و برنج که منبع غنی ویتامین B و منیزیم هستند می تواند بدن را با کمبود این ویتامین ها روبه رو و در نتیجه فرد همیشه احساس خستگی کند. همچنین کمبود این ویتامین ها و احساس ضعف شدید منجر به ایجاد حالتی شبیه به آنفلوانزا در فرد می شود. این حالت به حدی شدت می یابد که گاهی فرد دچار لرزش های شدید بدن می شود و به شدت احساس سرما می کند.

کاهش قند خون و عملکرد نادرست مغز

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، خوردن کربوهیدرات ها باعث افزایش سطح قند خون در بدن می شود، اما حذف آنها موجب کاهش شدید قند خون می شود و در نتیجه در عملکرد مغز تاثیر بسیار منفی خواهد داشت. اختلال حواس از جمله عوارض این نوع رژیم غذایی است.

ایجاد مشکل در عملکرد کلیه ها

حذف کربوهیدرات ها همان طور که پیشتر بیان شد، باعث کمبود آب بدن می شود. این کمبود آب بیشتر از همه در عملکرد کلیه ها اختلال ایجاد می کند و سبب بروز مسائل کلیوی می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1402 بروزرسانی: 13 تیر 1402 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2410

به "حذف نان و برنج برای لاغری، درست یا غلط؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف نان و برنج برای لاغری، درست یا غلط؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید