جزئیات پرورش گوزن در کشور، واردات محدود از کانادا

به گزارش کد الکترونیک، محمدرضا ملاصالحی در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه گوزن، بیشتر به عنوان یک حیوان وحشی شناخته می گردد، گفت: سالها است که در بعضی کشورهای جهان، گوزن با هدف فراوری گوشت، پوست، شاخ و سایر فرآورده ها پرورش داده می گردد که پرورش نیز عموما در سیستم های باز و مرتعی انجام می گیرد، اما در بعضی موارد، در سیستم های بسته و به صورت غیرمرتعی نیز، پرورش انجام می گردد.

جزئیات پرورش گوزن در کشور، واردات محدود از کانادا

از سفر با تور ارزان کانادا لذت ببرید.

قائم مقام معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه پرورش گوزن در کشورهای ناحیه اسکاندیناوی امری رایج است، افزود: در کشورهایی که نزدیک به قطب هستند، حتی قبل از میلاد مسیح نیز این کار رواج داشته و یکی از حرفه های مورد علاقه اسکیموها، پرورش گوزن است.

وی افزود: در کشورهایی مانند چین، نروژ، سوئد و کانادا این کار رواج زیادی دارد؛ ضمن اینکه نیوزیلند سرمایه گذاری وسیعی در این زمینه انجام داده است.

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود فراوریات دامی وزارت جهادکشاورزی توضیح داد: هدف اصلی از پرورش گوزن، فراوری گوشت است؛ اما شاخ گوزن نیز بازار بسیار خوبی دارد و به عنوان ماده ای که در بعضی کشورها مانند چین، مصرف دارویی دارد؛ نیز مقرون به صرفه است؛ همچنین پوست و سایر اجزای بدن آن، مورد استفاده های گوناگون قرار می گیرد و شیر آن را در بعضی کشورها می دوشند و مورد استفاده قرار می دهند.

ملاصالحی افزود: به هرحال این کار، یک صنعت رو به پیشرفت بوده و به ویژه در کشورهایی مانند نیوزیلند توسعه زیادی یافته است. در عین حال گوشت گوزن که مهم ترین فرآورده آن است، توسط این کشورها فراوری و به دیگر کشورهای دنیا صادر می گردد.

وی با بیان اینکه در کشور ما نیز چند سالی است که پرورش گوزن شکل گرفته است، گفت: در استان هایی مانند فارس، یزد، گلستان، مازندران و البرز تعدادی از واحدهای پرورش را در الگوهای کوچک داریم که گوزن را در کنار سایر فعالیت های دامپروری خود نگهداری می نمایند.

واردات گوزن از کانادا

ملاصالحی افزود: این واحدها عموما گوزن های بومی را با هماهنگی محیط زیست نمونه گیری نموده اند و پرورش می دهند؛ ضمن اینکه یک واحد در البرز وجود دارد که تعدادی گوزن را از کشور کانادا با هماهنگی وزارت جهاد و سازمان محیط زیست وارد نموده و البته تعداد آن محدود است.

وی افزود: در سوادکوه نیز، موردی را داریم که مجوز پرورش 70 راس گوزن را در سیستم بسته دریافت نموده که به تدریج فعالیت خود را شروع خواهد نمود.

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود فراوریات دامی وزارت جهادکشاورزی توضیح داد: پیش بینی می گردد اگر بتوانیم برای محصولات گوزن به ویژه شاخ و گوشت آن بازارهای هدف صادراتی خوبی بیابیم، این کار می تواند زمینه ساز فعالیت مالی خوبی باشد؛ هر چند در داخل، نیز می تواند بازار مصرف خوبی برای آن شکل بگیرد.

ملاصالحی توضیح داد: در کنار سایر فعالیت های مالی مانند پرورش شتر و بز اصلاح شده، پرورش گوزن نیز یکی از مقوله هایی است که اگر سرمایه گذاران علاقه داشته باشند و به آن ورود یابند، شرایط کار برای آنان فراهم است.

وی ادامه داد: پرورش دهندگان هم می توانند از گونه های بومی استفاده نمایند که این احتیاج به هماهنگی با محیط زیست دارد و البته محدود است؛ هم می توانند از گونه های وارداتی استفاده نمایند.

ملاصالحی با بیان اینکه در اغلب نقاط کشور نیز امکان پرورش گوزن وجود دارد و می توان برای آن برنامه ریزی کرد، افزود: احتمالا عمده فراوریات در این زمینه با هدف صادرات محصولات شکل خواهد گرفت؛ چون بازار خوبی برای فرآورده های آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس مخصوصا برای گوشت گوزن وجود دارد، همچنین برای شاخ آن کشوری مثل چین و کشورهای اروپایی متقاضی هستند.

وی درباره اینکه آیا هم اکنون به شرایطی رسیدیم که بتوانیم صادرات انجام دهیم؟ گفت: در حال حاضر این شرایط هنوز شکل نگرفته و این موارد پیش بینی های آینده است؛ لذا اگر سرمایه گذارانی در این حوزه وارد شوند، این امکان وجود دارد که برای پرورش گوزن، چه با هدف فروش محصولات آن در بازار داخل چه با هدف صادرات، برنامه ریزی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 522

به "جزئیات پرورش گوزن در کشور، واردات محدود از کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پرورش گوزن در کشور، واردات محدود از کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید