تلفات پرندگان مهاجر میانکاله به بیش از 4000 لاشه رسید

به گزارش کد الکترونیک، خبرنگاران/مازندران در چهارمین روز از پایش تالاب بین المللی میانکاله بیش از 4 هزار لاشه انواع پرندگان مهاجر جمع آوری و دفن بهداشتی شد که براساس گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران عمده لاشه کشف شده پرندگان مهاجر که بیشترین آن ها از نوع چنگر، فلامینگو و اردک نوک پهن بوده در سواحل گلوگاه و روستای قلعه بان از توابع بهشهر بوده که در حال جمع آوری است.

تلفات پرندگان مهاجر میانکاله به بیش از 4000 لاشه رسید

آخرین نتیجه آزمایش های انجام شده مرگ پرندگان آزاد در مازندران با توجه مردود اعلام شدن علایم نیوکاسل و آنفلوآنزا از قبیل کبودی، خونریزی و تورم طحال احتمال این بیماری ها منفی است.

در حال حاضر نتیجه نهایی علت تلفات پرندگان مهاجر هنوز از سوی سازمان دامپزشکی اعلام نشده و در دست بررسی است.

بیش از 4 هزار لاشه پرندگان مهاجر جمع آوری و دفن بهداشتی شد

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گفت وگو با کد الکترونیک با بیان اینکه در چهارمین روز از پایش تالاب میانکاله متاسفانه 4 هزار و 100 لاشه پرندگان مهاجر جمع آوری و دفن بهداشتی شده است، اظهار کرد: در چهارمین روز از پایش تالاب بین المللی میانکاله بیش از 4 هزار لاشه انواع پرندگان مهاجر جمع آوری شد.

وی شرح داد: نتیجه نهایی علت تلفات پرندگان مهاجر هنوز از سوی سازمان دامپزشکی اعلام نشده که به محض معین شدن به اطلاع عموم خواهد رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: تیمی متشکل از دام پزشکان سازمان حفاظت محیط زیست وارد منطقه شده و در حال بررسی علت و یا علل تلفات پرندگان مهاجر هستند.

ابراهیمی کارنامی ضمن تقدیر از حضور و بازدید استاندار مازندران از تالاب میانکاله و محل تلفات پرندگان مهاجر افزود: با حضور استاندار مازندران جلسه ستاد مدیریت بحران استان در محل پاسگاه محیط بانی قلعه انتها برگزار گشت.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد هر گونه شکار پرندگان مهاجر در شرق استان تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام و به منظور حفظ بهداشت و سلامت انسانی، فعالیت بازار عرضه پرندگان مهاجر در فریدونکنار نیز تا معین شدن علت دقیق تلفات متوقف شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تاکید کرد: فردا نیز عملیات جمع آوری و دفن بهداشتی با حضور نیروهای محیط زیست و دامپزشکی انجام می شود.

ابراهیمی کارنامی ازهمه مردم مازندران خواست تا جهت حفظ سلامت خود از خرید و مصرف هر گونه لاشه پرندگان وحشی خودداری کنند.

خرید و فروش هر گونه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی در سطح مازندران ممنوع!

وی یادآور شد: با توجه به تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر درتالاب بین المللی میانکاله و نا معین بودن علت این تلفات بنابر تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد مدیریت بحران مازندران هرگونه شکار پرندگان مهاجر در شرق استان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران شرح داد: به منظور حفظ بهداشت و سلامت انسانی، فعالیت بازار عرضه پرندگان مهاجر در فریدونکنار تا معین شدن علت دقیق تلفات، متوقف شده است.

ابراهیمی کارنامی افزود: بنابراین از تمامی هم استانی های عزیز درخواست می شود، جهت حفظ سلامت خود از خرید و مصرف هرگونه لاشه پرندگان وحشی خودداری کنند.

ممکن است تلف شدن پرندگان عامل انسانی باشد

یک محیط دار مازندرانی گفت: چندین نوع پرنده در گونه های مختلف نظیر فلامینگو، انواع اردک و گونه های غواص مثل کشیم در چند روز گذشته در خلیج مازندران تلف شدند.

علی ابوطالبی در گفت وگو با کد الکترونیک با بیان اینکه طی گزارش دامپزشکی هیچ گونه بیماری آنفلوآنزا و نیوکاسل در بین پرندگان تلف شده دیده نشده است، اظهار کرد: نمونه این پرندگان تلف شده به تهران منتقل شده است.

وی شرح داد: ممکن است تلف شدن پرندگان عامل انسانی یا طعمه مسموم باشد که هنوز هم در حال بررسی است.

این محیط دار مازندرانی با اشاره به اینکه دیروز در میانکاله تلفات جدیدی از تلف شدن پرندگان گزارش نشده است، گفت: برای نتیجه نهایی تلف شدن پرندگان باید صبر کرد.

ابوطالبی ادامه داد: در سال های گذشته چنین تلفاتی در جنگل ها مشاهده شد که تلف شدن بعضی از پرندگان حساسیت به جلبک آلگورلا بوده است.

وی افزود: جلبک آلگورلا یک جلبک درون آبزی است که بعد از بررسی های انجام شده معلوم شد که چنگرها (نام گونه ای از پرندگان) بدنشان به این سم عادت نداشته است.

این محیط دار مازندرانی گفت: امروزه تلف شدن پرندگان نشان می دهد که استفاده از یک نوع رژیم غذایی نیست بلکه مسمومیت کلی بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 858

به "تلفات پرندگان مهاجر میانکاله به بیش از 4000 لاشه رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفات پرندگان مهاجر میانکاله به بیش از 4000 لاشه رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید