تخت جمشید ، نمایش شکوه و تشریفات داریوش بزرگ

به گزارش کد الکترونیک، بنای زیبا و باشکوهی که در شیراز هست و همیشه مورد افتخار ایران و ایران زمین بوده و به دستور داریوش بزرگ ساخته شده تخت جمشید هست. کاخ های تخت جمشید مورد بازدید و توجه گردشگر های خارجی و حتی داخلی قرار گرفته. موزه تخت جمشید این مکان و معماری تخت جمشید که همه در شهر شیراز هستن، نماد بزرگی از استورای و رشادت کوروش بزرگ و یاران ستیزه جوی اون بوده. این مکان با عنوان دیدنی های شیراز و جاذبه های گردشگری شیراز باعث شده تا با دیدنشون، یاد دلاوری های تاریخ برای نجات ایران در مقابل حکومت طلبی بیگانگان بیوفتیم. در ادامه این مکان باشکوه رو بیشتر خواهیم شناخت ...

تخت جمشید ، نمایش شکوه و تشریفات داریوش بزرگ

معرفی تخت جمشید ...

تخت جمشید و موزه تخت جمشید در شهر شیراز، بیش از 105 هزار متر وسعت داره که بر بلندای تپه ای درون جلگه مرودشت قرار گرفته. کتیبه بزرگ داریوش روی دیواره های جنوبی این مکان، نشان دهنده این هست که هیچ بنایی از قبل در این مکان وجود نداشته و میزان کاخ های تخت جمشید 125 هزار مربع هست. نام اصلی آن باتوجه به کتیبه ها و نوشته ها، پارسه هست که از زمان ساسانیان روی دیوار تچر به جای مانده و نشون دهنده این هست که صد ستون تو این مکان وجود داشته . بعد از خلق شاهنامه فردوسی، جمشید پادشاه ایرانیان، جانشین سلیمان شد و گفتند که در این مکان شاهی حکومت میکند که نام او جمشید هست و این مکان هم به نام تخت جمشید نامیده شد. اروپاییان این مکان رو به نام پرسپولیس میشناسن که معنای اون مرکز تمدن پارس یا شهر پارسیان هست.

تاریخچه تخت جمشید ...

ساخت مکان تخت جمشید، که یکی از برجسته ترین مکان های تاریخی در دنیا هست، حدود دو هزار و پانصد سال پیش به دستور داریوش آغاز شد و بعد از اون هم به وسیله جانشینانش ادامه پیدا کرد و تغییراتی هم در ساختمان اولیه اون صورت گرفت. بر اساس شواهد و خشت نوشته هایی که در این مکان وجود داره، تمام کسانی که تو این مکان کار میکردن، حقوق مخصوص به خود دریافت میکردن که در اون زمان هم بیمه بودن، حتی زنان هم در ساخت کاخ های تخت جمشید همکاری میکردن. در طول سال های ساخت معماری تخت جمشید معماران و هنرمندان زیادی از چهار گوشه ایران گرد آمدن تا با مصالح خاصی که همراه خودشون آورده بودن بناهایی رو مساختن که در اون زمان نمونه ای از اونها در هیچ کجا وجود نداشته.

بخش های مهم در مجموعه تخت جمشید

بخش های مهم در معماری و کاخ های تخت جمشید، کاخ های رسمی و تشریفاتی تخت جمشید (کاخ دروازه ملل)، سرای نشیمن و کاخ های کوچک اختصاصی ، خزانه شاهی ، دژ و باروی حفاظتی و پلکان های ورودی سکو و دروازه خشایارشا هستن که میتونین در حین سفر به جاذبه های گردشگری شیراز و دیدنی های شیراز ، بازدیدی از این اماکن داشته باشین.

آدرس و دسترسی

تخت جمشید در 57 کیلومتری شمال شیراز قرار داره و بر خلاف آنچه اغلب به اون فکر میکنن، در محدوده شهر شیراز نیست بلکهدر حوزه شهرستان مرودشت قرار گرفته. این اثر باستانی در دامنه کوهی به نام کوه رحمت قرار داره. مرودشت فاصله 40 کیلومتری شیراز به سمت اصفهان هست و فاصله اون از تهران هم حدود 930 کیلومتر هست.

منبع: همگردی
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2342

به "تخت جمشید ، نمایش شکوه و تشریفات داریوش بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت جمشید ، نمایش شکوه و تشریفات داریوش بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید