تا کی منتظر پایین آمدن نرخ بیکاری بمانیم؟

به گزارش کد الکترونیک، کارشناس بازار کار تک رقمی شدن نرخ بیکاری طی دو ماه آینده را نا ممکن خواند و گفت: کشور ما برنامه محور نیست و به همین علت وقتی دولت یا مجلس عوض می شود، گروه های که مسئولیت را برعهده می گیرند به برنامه های قبلی بی اعتنایی می کنند.

تا کی منتظر پایین آمدن نرخ بیکاری بمانیم؟

محمد امامی امین،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران با اشاره به افتتاح 34 پروژه اقتصادی و تولیدی در سطح استان تهران با اعتباری معادل1250 میلیارد تومان و ایجاد ظرفیت اشتغالی مناسب از تک رقمی شدن نرخ بیکاری ظرف دو ماه آینده خبر داد.

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار در واکنش به صحبت های معاون استاندار تهران گفت: اینگونه صحبت ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، چراکه مطرح کردن اینگونه مسائل تخصصی و اساسی در حوزه اقتصاد به سادگی نیست و نمی توان انتظار داشت که در کوتاه مدت بتوان تحول های بسیار بزرگی را ایجاد کرد. شاخص های کلان اقتصادی مانند نرخ بیکاری، نرخ اشتغال و رشد اقتصادی نمی تواند در کوتاه مدت آنقدر تغییر پیدا کند و به سمت معنا دار بودن حرکت کند. ما نباید اینگونه مسائل را جدی تلقی کنیم. شرایط اقتصادی در حال حاضر خاص بوده و امکان اینکه در کوتاه مدت تا به این اندازه تحول های بسیار اساسی داشته باشیم که بتواند باعث تغییرات گسترده برای شاخص ها شود، وجود ندارد، حداقل اکنون این پتانسیل در کشور دیده نمی شود. البته باید اشاره کرد که می توان اقداماتی را انجام داد که قطعا تاثیرگذار خواهد بود و می تواند شرایط را بهبود ببخشد. اما اینکه ما در کوتاه مدت بتوانیم تغییرات معناداری را داشته باشم دور از واقعیت است.

وی به رویکرد اشتباه توزیع منابع اشاره کرد و دراین باره گفت: از گذشته رویکردهای توسعه، محل اختلاف بوده و هنوز هم به یک جمع بندی اساسی نرسیده است. اینکه توزیع منابع در کشور به چه شکل صورت بگیرد، با روش های مختلف در دولت های مختلف بررسی شده است. در دو دهه گذشته تاثیرات اساسی را در رویکردهای اجرایی برای توزیع منابع در کشور شاهد بودیم. روندی که دولت نهم و دهم اجرا می کرد تقسیم بودجه کشور و توزیع منابع به صورت استانی و شهری در کشور بوده است، در عین حال برخی از منطقه ها محروم امکانات و تسهیلاتی را به دست آوردند که باعث مسائل اساسی در کشور برای توسعه اقتصادی شدند. به هرحال روش یک روشی بود که با سماجت در کشور اجرا می شد و مسئولان دولتی و اجرایی کشور هر ماه و هر هفته به شهرهای مختلف سفر می کردند و از بودجه کشور منابعی را برای شهرها در نظر می گرفتند و عملا این کار را به صورت مستقیم اجرا می کردند.

حاج اسماعیلی اضافه نمود: این روش در دولت نهم و دهم اجرا شد و کاملا مورد نقض گروه هایی است که اکنون دولت را در دست دارند. من معتقدم که ما هنوز به هماهنگی و انسجام لازم برای توزیع منابع و توسعه کشور نرسیده ایم و همین باعث شده است که توازن جمعیتی در کشور دچار مشکل اساسی شود.

کارشناس بازار کار فضای کار کشور را نیازمند طرح های ملی دانست و گفت: شرایط مشابه ای را در روستاها شاهد بودیم و باعث شد که آنجا خالی از سکنه شود پس این ماجرا منابع عظیمی را در همین روستاها از دست داده ایم که به اقتصاد کشور آسیب زد. همین رویکردهای سیاسی است که در دولت ها شکل می گیرد بدون اینکه کار کارشناسانه لازم بر روی آنها صورت بگیرد. ما برای اینکه تصمیمات کلان در اقتصاد کشور را اجرایی کنیم نیازمند طرح ها و برنامه های ملی هستیم. این طرح ها باید با همکاری همه ارکان کشور و در عین حال اساتید دانشگاه و دانشمندان تهیه شود تا کمترین آسیب به کشور وارد شود و ما بتوانیم استفاده بهینه و بهره وری بالا از امکانات کشور را داشته باشیم.

حاج اسماعیلی ادامه داد: کشور ما متأسفانه برنامه محور نیست و به همین علت وقتی دولت و یا مجلس عوض می شود گروه های که مسئولیت را برعهده می گیرند به برنامه های که زمان اجرایی شدن آنها فرا رسیده است بی اعتنایی می کنند. این مسئله موجب آسیب رسیدن به کشور می شود. بنابراین یکی از راهکارهای اساسی این است که کشور به برنامه متکی شود. البته باید اشاره کنم که لازم است به برنامه های اتکا پیدا کرد که با رویکردهای ملی تهیه می شود و همه ارکان کشور باید از آن پشتیبانی کنند و این رویکردها باید به دور از رویکردهای سیاسی و جناحی باشد و بیشتر جنبه های ملی را در کشور مد نظر قرار دهد. تا زمانی که ما این حرکت را در کشور اصلاح نکنیم اقتصاد کشور با ضعف هایی روبه رو خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه برنامه های بی سیاست مشکل ایجاد می کند گفت: اولین مسئله ای که در کشور ایجاد می شود این است که سرمایه ها و منابع کشوردر می رود، علاوه بر آن تبعات اجتماعی و جمعیتی هم قطعا به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال همین شرایطی که مهاجرت ها از شهرهای کوچک به شهرهای کلان اجرا شده است. مخصوصاً بحث مرکز که دچار مشکل جمعیتی شده است و باعث شده بخشی از منابع را برای توسعه کشور هزینه کرد که همین مسئله آسیب های بسیاری را در پی خواهد داشت.

منبع : خبرگزاری تسنیم

منبع: اُکالا
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2036

به "تا کی منتظر پایین آمدن نرخ بیکاری بمانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا کی منتظر پایین آمدن نرخ بیکاری بمانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید