بهینه سازی و ارتقای ایمنی اتاقک های تزریق گاز کلر

به گزارش کد الکترونیک، ناحیۀ انرژی و سیالات فولاد مبارکه بنابر رسالت خود در حفظ اصول ایمنی و کاهش خطراتِ 10 ایستگاه تزریق گاز کلر در شرکت، پروژهای را تحت عنوان بهینه سازی و اصلاح اتاقکهای تزریق گاز کلر با موفقیت اجرا کرد.

بهینه سازی و ارتقای ایمنی اتاقک های تزریق گاز کلر

به گزارش خبرگزاری کد الکترونیک به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه؛ کارشناس تعمیرات برق و اتوماسیون و ابزار دقیق واحد توزیع سیالات فولاد مبارکه در این خصوص گفت: با توجه به خطرات زیاد مرتبط با ایستگاه های گاز کلر در کشور، امور آب وزارت نیرو تهیۀ دستورالعمل های احداث سامانه های کلرزنی در تصفیه خانه های آب و فاضلاب را با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در دستور کار قرار داد و پس از تصویب هیئت وزیران مورخ 20/04/1385 آن را برای ابلاغ به عوامل ذی نفع نظام فنی اجرایی کشور ارسال کرد.

مهدی شفیعی اضافه نمود: ناحیۀ انرژی و سیالات فولاد مبارکه بنابر رسالت خود در حفظ اصول ایمنی و کاهش خطرات 10 ایستگاه تزریق گاز کلر در شرکت، پروژه ای را تحت عنوان بهینه سازی و اصلاح اتاقک های تزریق گاز کلر مطابق با ضابطۀ 673 وزارت نیرو تعریف کرد و پس از طی مراحل اداری و انتخاب پیمانکار، این پروژه وارد فاز اجرا شد.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین استفاده از گاز کلر در کولینگ تاورهای سطح شرکت است، گفت: کولینگ تاورها یا برج های خنک کننده تجهیزی برای دفع حرارت آب به محیط است که در فرایند خنک کاری تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرایند تزریق گاز کلر در آب گردشی کولینگ تاور باعث جلوگیری از رشد باکتری، جلبک و همچنین گندزدایی آن می شود.

این کارشناس واحد انرژی و سیالات توضیح داد: گاز کلر به صورت خالص یک گاز سمی بسیار خطرناک است و استفاده از این روش مستلزم رعایت نکات ایمنی خاصی است.

شفیعی با اشاره به فرایند کار پیش از اجرای این پروژه گفت: این روش به دلیل تماس فرد با کپسول و ورود فرد به اتاقک بسیار پرخطر بود؛ ضمن اینکه آهک موجود در حوضچه بعد از مدت زمانی رسوب می کرد و کلر فرصت کافی برای واکنش نداشت؛ درنتیجه کلر دوباره به سطح آب می آمد و فرار می کرد. اما در روش جدید خنثی سازی که پس از اجرای این پروژه صورت می پذیرد، از مخزنی بنام اسکرابر استفاده می شود که درون خود حاوی سود مایع است. چنانچه گاز کلر به هر دلیلی نشت کند، سنسورهای حساس به گاز کلر با گزارش به PLC و فرمان به مکندۀ گاز، در داخل اتاقک ها جریان هوا ایجاد می نماید تا کل هوای آلوده به گاز کلر به داخل اسکرابر وارد شود و با استفاده از سود داخل اسکرابر، گاز کلر واکنش شیمیایی دهد و به آب ژاول تبدیل شود.

وی در سرانجام از کارکنانی که در اجرای این پروژه همکاری و به بهترین شکل ممکن در حل موانع و مسائل، تیم اجرایی را کمک کردند، تشکر و قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1437

به "بهینه سازی و ارتقای ایمنی اتاقک های تزریق گاز کلر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهینه سازی و ارتقای ایمنی اتاقک های تزریق گاز کلر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید