بازگشت کابوس تروریسم داخلی به کنگره امریکا

به گزارش کد الکترونیک، بومرنگ خشونتی که دولت های امریکا بذر آن را در خاورمیانه کاشتند، باعث رواج خشونت ها در سراسر دنیا شده است و اکنون بازتاب های آن در واشنگتن مشاهده می گردد. کمتر از سه ماه از هیاهوی مرگبار هواداران دونالد ترامپ در کاخ کنگره امریکا و کاهش تمهیدات ایمنی با فشار جمهوریخواهان، مهم ترین ساختمان دولتی این کشور بار دیگر صحنه خشونت و مرگ شد و پرچم امریکا را به حالت نیمه افراشته درآورد.

بازگشت کابوس تروریسم داخلی به کنگره امریکا

به گزارش نیویورک تایمز، ظهر آدینه به وقت واشنگتن، در حالی که تعداد محدودی از اعضای کنگره در ساختمان مشغول کار بودند و شرایط پس از چندین هفته تمهیدات شدید امنیتی با برداشته شدن حصارهای ایمنی تا حدودی به حالت عادی درآمده بود، مرد جوانی با خودروی سواری اش وارد گذرگاه اصلی بیرونی ساختمان شد و در حالی که با سرعتی سرسام آور پیش می آمد، پس از زیر دریافت دو افسر پلیس، در 91 متری ورودی ساختمان به موانع بتونی برخورد کرد و متوقف شد. راننده که جوان سیاهپوستی بود با چاقویی از خودرو پیاده شد و به سمت مأموران رفت اما پیش از هر اقدامی با شلیک پلیس کشته شد.

ابهامات درباره ابعاد این حمله و پیشگیری از آشوب پیش بینی نشده، ساختمان کنگره را برای حدود یک ساعت در آماده باش کامل قرار داد و مقامات حاضر در ساختمان با تمهیدات امنیتی شدید به بیرون از ساختمان راهنمایی شدند.

اما این بار آشوبی در کار نبود و تحقیقات نشان داد راننده نه طرفدار آشوبگر و خشمگین رئیس جمهوری سابق امریکا است و نه به نظر انگیزه تروریستی داشته چراکه آنالیز پیغام های فیس بوکی او نشان داد این جوان 25 ساله در ماه های اخیر به دلیل شیوع کرونا کارش را از دست داده و از فقر شدید رنج می برده است. پیتمن، رئیس پلیس کاخ کنگره نیز در این باره گفت: ضارب نوآه آر گرین 25 ساله به هشدارهای مأموران بی توجه بود و به همین دلیل نیروهای ما مجبور به شلیک شدند. هنوز انگیزه دقیق این حمله تعیین نیست اما هیچ شواهدی برای تروریستی بودن آن وجود ندارد.

اما نیروهای کاخ کنگره که سخت ترین مأموریت خود را در آشوب 6 ژانویه تجربه کردند، ظهر آدینه دومین همکارشان به نام ویلیام اوانز را نیز از دست دادند که با 18 سال سابقه حضور در این واحد پلیس از افسران حرفه ای به شمار می رفت. دیگر افسر مجروح این حادثه نیز در بیمارستان تحت درمان واقع شده است. پس از این اتفاق جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا ضمن ابراز همدردی با خانواده پلیس کشته شده، برای ادای احترام به او دستور داد پرچم امریکا بر فراز کاخ سفید به صورت نیمه افراشته درآید. همزمان به دستور نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، پرچم کاخ کنگره نیز تا نیمه پایین آمد.

نگرانی ها از ناامنی کنگره

گرچه حمله روز آدینه، به ساختمان کنگره و اعضای آن آسیبی نرساند اما بسیاری از نمایندگان آن را اثباتی بر ناامنی این ساختمان و لزوم برقراری دوباره تمهیدات امنیتی دانستند. بعضی کارشناسان دو حادثه اخیر کاخ کنگره امریکا را بیانگر این امر خواندند که کنگره به محلی برای تخلیه خشم مردم این کشور بدل شده است. همین امر نیز نگرانی هایی را نسبت به عادی سازی شرایط در اطراف این ساختمان برانگیخته است. آن طور که شواهد نشان می دهد تا 23 مه به دستور لوید آستین، وزیر دفاع امریکا بیش از 2200 نیروی گارد ملی در واشنگتن حضور داشتند و حتی نیروهای امنیتی بیشتری نیز در داخل کنگره به کار گرفته شده بودند اما بسیاری که اکثریت آنها جمهوریخواهان کنگره بودند این فرایند امنیتی را آزاردهنده دانسته و فشار زیادی برای عادی سازی شرایط انجام دادند. خاتمه نیز با وجود مخالفت دموکرات ها در اواسط هفته گذشته حصارهای امنیتی اطراف ساختمان برداشته شد تا امکان ورود خودروها تا نزدیکی ساختمان ایجاد گردد.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان این حملات و آشوب هایی مانند آنچه در 6 ژانویه رخ داد، را محصول سیاست خشونت پروری دولت امریکا در دنیا می دانند. گرچه مقامات امریکایی برای ناامن کردن دنیا و افزایش امنیت داخلی و سلطه مطلق، جنایتکارانی مانند داعش و القاعده و... را به قدرت رساندند اما این سیاست بازتابی سخت در داخل امریکا داشته به طوری که دیگر حتی بلندپایه ترین مقامات این کشور در مهم ترین ساختمان های آن نیز امنیت را حلقه ای مفقوده می بینند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1708

به "بازگشت کابوس تروریسم داخلی به کنگره امریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت کابوس تروریسم داخلی به کنگره امریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید