انواع قهوه ها و طرز تهیه معروف ترین نوشیدنی های آن

به گزارش کد الکترونیک، امروز با گستره جدیدی که از انواع قهوه ها و سلیقه های گوناگونی روبرو هستیم که دیگر نمی توان انتخاب قطعی افراد را پیش بینی کرد. قهوه ترک، فرانسه، اسپرسو، کاپوچینو، امریکانو، ماکیاتو و… مواردی هستند که تنها بخشی از منوی فعلی کافه ها را تشکیل می دهند.

انواع قهوه ها و طرز تهیه معروف ترین نوشیدنی های آن

آیا تا کنون راجع به امتحان کردن انواع نو قهوه فکر نموده اید یا می دانید چند نوع قهوه دیگر در سراسر دنیا وجود دارد؟

به گزارش roastycoffee، واقعیت این است که انواع مختلفی از نوشیدنی های قهوه وجود دارند که فقط منتظر شما هستند تا از صرف کردن آن ها لذت ببرید.

بیایید نگاهی بیندازیم به انواع قهوه های موجود در دنیا، در این صورت دیگر می توانید هنگامی که آماده امتحان کردن طعم قهوه های نو هستید به یک لیست راحت دسترسی پیدا کنید.

انواع گوناگونی از قهوه وجود دارد. با این وجود، بیشتر این دانه های (قهوه) فراوری و استفاده شده را می توان به دو گونه اصلی تقسیم کرد: Arabica و Robusta.

دانه های Arabica، بیشتر قهوه های فراوری و فروخته شده در دنیا امروز را تشکیل می دهند؛ که حدود 60 ٪ از قهوه دنیا را شامل می گردد. آن ها معمولاً از سایر انواع دانه های قهوه دارای کیفیت بالاتری هستند و به طور عمده در آمریکای لاتین کشت می شوند.

از طرف دیگر طعم دانه های قهوه روبوستا، بسیار قوی و تلخ است که در بسیاری از انواع اسپرسو ها و حتی برای آن هایی که یک قهوه واقعا تلخ و سنگین را ترجیح می دهند فراوری و استفاده می گردد. این دسته از افراد تمایل دارند که تقریبا دو برابر اندازه کافئین Arabica را صرف نمایند.

دو نوع کمتر رایج Liberica و Excelsa هستند که به ندرت مصرف می شوند، به خصوص در ایالات متحده. اولی به طور انحصاری در فیلیپین پرورش یافته و به هیچ وجه به استان های دیگر وارد نمی گردد. از طرف دیگر، مورد دوم (که اغلب از جنس دانه های قهوه Liberica به شمار میرود) تنها حدود 7 ٪ از مصرف دنیا را تشکیل می دهد و در جنوب شرقی آسیا پرورش پیدا می نماید.

برای افرادی که اطلاعات کمی راجع به هر یک از این موارد دارند، مطالعه این مطلب می تواند جالب باشد.

بر آورد شده است Arabica در فراوری دنیای از 60 تا 75 درصد سهم برخوردار است. این گیاهان گاه به عنوان گونه های کوهستان خوانده می شوند، زیرا در ارتفاعات بالاتر و بارندگی پیوسته رشد می نمایند.

به طور کلی، این خوش طعم ترین یا متمایز ترین از انواع گوناگون قهوه است. این بدان معناست که رشد آن در محیط اشتباه می تواند طعم و عطر محصول را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. بعلاوه، آن ها بیشتر مستعد آفت و بیماری ها هستند. (منظور ما بیماری های گیاهی است، نه آنفولانزا)

در حالی که بدیهی است که تنوع زیادی در بین منطقه ها مختلف وجود دارد، با این وجود قهوه Arabica دانه های روشن تری دارد. بعلاوه، آن ها معمولاً دارای طعم و عطر های پیچیده تری هستند، به همین علت عموما در بین نوشیدنی های قهوه از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

در ادامه بعضی از انواع شناخته شده تر از خانواده قهوه عربی را به شما معرفی می کنیم:

1. تیپیکا

تیپیکا یه نمونه معمولی از خانواده Arabica است. این گونه که شامل تعدادی از محبوب ترین و پرطرفدارترین قهوه های منطقه ای از جمله Kona، Java، جامائیکا و موارد دیگر می باشد. تنوعش در یمن قبل از توسعه گسترده به وسیله تجارت آغاز شده است. برای نخستین بار قبل از اینکه به دست سرخپوستان غربی برسد، کشت آن را به مالابر هند و اندونزی واگذار کردند.

2. بربون (Bourbon)

احتمالاً بوربون یکی از رایج ترین زیر مجموعه های تیپیکا است. از اوایل دهه 1700 هنگامی که فرانسوی ها یک بشقاب Arabica Typica را به جزیره بوربون (اکنون Réunion) آوردند. جهش جزئی در آن رخ داد و سرانجام این گونه در آمریکای مرکزی و جنوبی توسعه یافت. این گیاهان از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، زیرا بیشتر از انواع دیگر قهوه فراوری می شوند.

زیر مجموعه های مختلف بوربون شامل Mission فرانسه، N 39، مایاگز، آروشا، جکسون، K 20، کنیا انتخاب شده، و SL 35 است؛ و Pointu، Semperlorens، Caturra، SL 34، Tekic و Pacas می شوند.

3. گشا / گِیشا (Gesha/Geisha)

این یک نوع اصلی از Arabica است. این نام برای دهکده اتیوپی نامگذاری شده است و تا دهه 1950 در واقع کاشت و برداشت محصول انجام نشده بود. این گیاه در برابر مسئله coffee rust مقاوم است و در حال حاضر در درجه اول در پاناما رشد می نماید. درختان نسبتاً بلند و دارای برگ های بلند هستند که شکل دانه های قهوه را دارند.

در مرحله بعدی، نوع بسیار متداول قهوه Robusta است. این گیاهان محبوبیت خود را به وسیله کیفیت و طعم دم نموده افزایش داده اند، به علت داشتن کافئین بالا و سرسختی بسیار محبوب هستند.

در حالی که آن ها در آب و هوای گرم و شرایطی با بارندگی های متفاوت رشد می یابند، به این علت بیشتر شناخته شده اند و دانه های قهوه Robusta می تواند در طیف وسیع تری از آب و هوا و ارتفاعات پرورش پیدا کند. بعلاوه، آن ها در مقابل بیماری ها (گیاهی) بسیار بهتر از انواع دیگر مقاومت می نمایند. این مقاومت آن ها را برای رشد در حجم های بزرگ تر بهتر می نماید.

مقاومت و کیفیت بالاتر آن ها تمایل به اسیدیته را پایین نگه می دارد. این نوع از قهوه در برابر موادی مانند خامه و شکر بهتر مقاومت می نماید و برای سرو قهوه هایی مانند قهوه ویتنامی عالی هستند. بعلاوه برند Death Wish نیز از این نوع قهوه استفاده می نماید.

اکسکلسا در واقع نمونه فرعی قهوه لیریکا است. با این حال، این دو نوع ویژگی های بسیار متفاوتی از یکدیگر دارند، در نتیجه بسیاری از افراد هنوز هم آن ها را دو نوع کاملاً متفاوت در نظر می گیرند.

دانه های قهوه لیبریکا در دهه 1890 میلادی از لحاظ محبوبیت به اوج خود رسید، هنگامی که coffee rust 90 ٪ از محصولات عربیکا را از بین برد. فیلیپین اولین کشوری بود که فراوری جدی دوباره آن را آغاز کرد و به این ترتیب به یک منبع اصلی فراوری آن تبدیل شد.

این نوع قهوه بسیار شناخته شده به علت داشتن طعم معین، چوبی یا دودی با عطر گل و میوه ای منحصر به فرد از نمونه های محبوب است.

با این حال، پس از اعلام استقلال فیلیپین، تجارت بین این کشور و ایالات متحده قطع شد. با این وجود پس از احیای محصول Liberica، Arabica توانست جایگاه برتر فراوری قهوه را به دست آورد و از آن موقع تا به امروز اینگونه به جای مانده است.

از طرف دیگر، نوع دانه های قهوه Excelsa کمی ساده تر است. این گیاه روی درختان قهوه 20 تا 30 پایی رشد می نماید (برخلاف درختان حدبیشتر 6 فوتی، که قهوه عربیکا روی آن رشد می نماید). این دانه های قهوه بیشتر به جای اینکه به تنهایی فروخته شوند، برای افزودن یک طعم اضافی به سایر قهوه ها استفاده می شوند.

طعم های سبک آن حتی با نمونه های کمی تلخ هم عالی است، به همین علت هنوز هم هواداران مخصوص خود را دارد.

نقطه عطفی که بیشترین تفاوت قهوه را معین می نماید مربوط به خود نوشیدنی ها می گردد. بسیاری از روش ها و تکنیک های سرو و دم کردن آن ها وجود دارد که طعم های بی نظیری به قهوه می دهند. بیایید نگاهی به بعضی از محبوب ترین تکنیک های سرو نوشیدنی های قهوه نگاهی بیاندازیم.

قهوه سیاه (Black Coffee) - قهوه بعد از دم کردن مستقیم از قهوه جوش سرو می گردد بدون اینکه چیزی به آن اضافه گردد تا طعم آن تغییر کند. به همین علت حتما باید آن را امتحان کنید.

قهوه با شکر و / یا شیر - قهوه درست شده مانند قهوه سیاه فقط بعد از دم کردن با موادی مانند خامه یا شیر و شکر یا شیرین نماینده مصنوعی برای تغییر طعم نوشیده می گردد.

اسپرسو - یک روش دم کردن قهوه است. اندازه کمی آب اضافه می گردد و باعث ایجاد طعم و قدرت متفاوتی در قهوه می گردد.

قهوه دمی سرد - روشی برای دم کردن که از آب گرم استفاده نمی نمایند. در عوض، از آب سرد و مدت زمان طولانی تری برای درست کردن نوشیدنی قهوه سرد صرف می گردد.

قهوه فیلتر شده یا دم کردن به روش چکاندن - روشی برای دم کردن قهوه که در یک فیلتر کاغذ قرار می گیرد و آب داغ روی آن ریخته می گردد، اجازه می دهد تا داخل ظرف قهوه در زیر ظرف پایینی آن بریزد.

قهوه فرانسه - قهوه ساخته شده با دستگاه French press، که از یک پیوندگر برای فشار دادن قهوه برای جدا کردن نوشیدنی تمام شده از قهوه استفاده می نماید.

آیس کافی (Iced Coffee) - کمی متفاوت از قهوه دمی سرد است، آیس کافی با استفاده از روش دم کردن گرم تهیه شده و قبل از سرو سرد می گردد.

موکا - قهوه دم نموده با استفاده از بخار تحت فشار، از ترکیب اسپرسو و شکلات تهیه می گردد؛ و در نهایت دو روش دیگر شامل Percolated Coffee و Vacuum (Siphon) Coffee می گردد.

هنگامی که صحبت از مقایسه انواع قهوه به میان می آید تنها تمایز اصلی شان کالری آن ها است. در حالی که یک فنجان قهوه تلخ یا اسپرسو ممکن است کالری به تنهایی نداشته باشند، اما برای تمامی قهوه ها این امر صادق نیست.

در حالی که نوشیدن قهوه بدون هیچ افزودنی به صورت تلخ هنوز هم هواداران زیادی دارد، اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند کمی افزودنی به آن ها اضافه نمایند. در این صورت، ممکن است بیش از آنچه انتظار دارید کالری دریافت کنید.

در اینجا چند مورد متداول وجود دارد که به قهوه و اسپرسو ممکن است اندازهی کالری اضافه گردد:

شکر: 16 کالری برای 1 قاشق چایخوری

شیر 2 ٪: 15 کالری برای 2 قاشق غذاخوری

شیر کامل: 19 کالری برای 2 قاشق غذاخوری

خامه های سنگین: 101 کالری برای 2 قاشق غذاخوری

شیر بدون چربی: 10 کالری برای 2 قاشق غذاخوری

احتمالا فقط 1 قاشق چایخوری شکر و 2 قاشق غذاخوری شیر با چربی 2 ٪ می تواند برای درست کردن یک قهوه دلچسب کافی باشد. این فنجان قهوه حدود 36 کالری برای شما دارد.

در حال حاضر، اگر قصد صرف کردن فنجان دوم هستید، در این صورت نزدیک به 72 کالری دریافت خواهید کرد. این تقریباً همان اندازه کالری است که از خوردن یک عدد کوکی بدست می آورید و تنها به 10-15 دقیقه پیاده روی را برای سوختن این کالری احتیاج دارید؛ بنابراین، در کل خیلی بد نیست، حتی اگر قهوه را کاملا با شیر درست کنید.

با این حال، بسیاری از مردم معمولا شیر را برای درست کردن آن انتخاب می نمایند، که می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. علاوه بر این، هنگامی که شما نوشیدنی های مخصوص کافی شاپ محلی خود را میل می کنید، احتمالا این اندازه کالری می تواند کمی متفاوت باشد.

1- اسپرسو

بیایید از پایه آغاز کنیم، یک اسپرسو حدود 1 کالری دارد؛ بنابراین حتی اگر شما دوبل (doppio) آن را سفارش دهید، اندازه آن بسیار ناچیز است.

اگر کمی شیر را برای یک ماکیاتو (macchiato) اضافه کنید، تقریباً در حدود 13 تا 18 کالری دریافت می کنید.

2- امریکانو Americano یا Long Black

در حالی که، این ها از نظر فنی دو نوشیدنی متفاوت هستند، مواد کاملاً مشابهی دارند: یک اندازهی از اسپرسو به همراه اندازهی آب اضافی. این نوشیدنی در حدود 3 کالری دارد؛ بنابراین ما هنوز در قلمرو کاملاً ایمنی قرار داریم.

3- کاپوچینو

کاپوچینو ها نسبت به بسیاری از نوشیدنی های مبتنی بر شیر کالری کمتری دارند، زیرا شیر کمتری دارند و بیشتر کف می نمایند. آن ها عموما بین 110-135 کالری دارند.

4- لاته

یک لاته به طور کلی یکی از نوشیدنی های با کالری بالا است که می توانید سفارش دهید. با این حال، تعداد کالری بسته به اندازه و نوع شیری استفاده می گردد بسیار فرق دارد. آن ها معمولاً در حدود 120-150 کالری دارند.

نکته: اندازه مصرف مهم است - در حالی که می توانید با انتخاب مناسب شیراین اندازه را کنترل کنید با این وجود باید بدانید یک لاته کوچک تا حدود 70 کالری دارد، به خاطر داشته باشید که یک ونتی از Starbucks حتی با شیر غیر چرب حدود 250 کالری خواهد داشت.

5- موکا

این یکی از نوشیدنی های پر کالری است که می توانید سفارش دهید. اگرچه اندازه کالری ها متفاوت خواهد بود. بسته به جایی که شما آن را سفارش می دهید، آن ها معمولاً در حدود 290 کالری دارند. یک نوشیدنی سرشار از شکلات و خوش طعم.

6-قهوه ریستریتو

در مقابل، کلمه ای با نام ریستریتو (Ristretto) در بین ایتالیایی ها رایج است که حاصل قاطی کردن دو کلمه Espresso و Restrict (به معنای محدود کردن و محدود شدن) است. این نوع، باز همان اسپرسو است که در حجم کمتری سرو می گردد.

هرچند شات های اسپرسو کوچک هستند و معده ما ایرانی ها به ورود چنین اندازهی از قهوه کوچک ترین اعتنایی نمی نماید، شات ریستریتو از شات اسپرسو هم کوچک تر است! یعنی ریستریتو دقیقا همان اسپرسویی است که تقریبا با نصف حجم اسپرسو سرو می گردد. پس از نظر حجم، ابتدا ریستریتو قرار می گیرد، سپس اسپرسوی عادی و در سرانجام دوپیو (اسپرسوی دوبل).

این مطلب شامل لیستی از انواع قهوه ها بود همانطور که می بینید، نوشیدنی های مختلف قهوه را شامل می شد که برای لذت بردن شما از صرف قهوه های بیشتر آماده شده اند. چند نوع قهوه مختلف را امتحان نموده اید؟ می دانم در این لیست چندین مورد وجود دارد که من هنوز از آن ها را امتحان ننموده ام. بسیار مشتاقم تا چند مورد را تست کنم.

آیا نمونه ای از نوشیدنی قهوه در این لیست فراموش شده است؟ اگر چنین است، به ما اطلاع دهید تا فورا آن را به این لیست اضافه نماییم. تا آن موقع امیدواریم که از صرف این همه نوشیدنی قهوه خوش عطر و طعم لذت برده باشید.

منبع: فرادید
انتشار: 17 تیر 1401 بروزرسانی: 17 تیر 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2230

به "انواع قهوه ها و طرز تهیه معروف ترین نوشیدنی های آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع قهوه ها و طرز تهیه معروف ترین نوشیدنی های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید