اندیشکده، دیوار نامرئی میان شرق و غرب اروپا

به گزارش کد الکترونیک، یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به نتایج دو پژوهش در میان مقامات کشورهای مختلف اروپا تأکید دارد که هنوز دیواری نامرئی میان شرق و غرب اروپا وجود دارد که مانع از اثرگذاری برابر دولت های شرقی در تصمیم گیری های اتحادیه اروپا است.

اندیشکده، دیوار نامرئی میان شرق و غرب اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل کد الکترونیک، اندیشکده آمریکایی کارنگی بر این باور است، با وجود گذشت سی سال از فروپاشی دیوار برلین، دیواری نامرئی همچنان وجود دارد که کشورهای اتحادیه اروپا را از یکدیگر جدا می نماید.

این مقاله با اشاره به یک نظرسنجی جدید که توسط مرکز افکارسنجی اندیشکده کارنگی صورت گرفته، تأکید کرد که در کمال تعجب بسیاری از مقامات ارشد اتحادیه اروپا از کشورهای سابقاً کمونیست در این قاره بر این باورند که همتایان آنها در اروپای غربی همچنان با آنها به صورت برابر رفتار نمی نمایند.

این نظرسنجی در میان 20 نفر از مقامات کشورهایی انجام گرفته که در سال 2004 یا پس از آن به اتحادیه اروپا ملحق شده اند و دست کم 4 سال تجربه کار در نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا را دارند. در این پژوهش یک مجموعه سوالاتی مطرح شد تا دیدگاه این افراد در رابطه با تجربه حرفه ای در درون نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا مورد ارزیابی قرار گیرد.

نتیجه این پژوهش نشان داد که دست کم نیمی از این افراد مصداق های شخصی از اتفاقاتی را تجربه نموده اند و یا اعتراضاتی را مطرح نموده اند که همگی به دلیل ملیت اصلی آنها نادیده گرفته شده است. علاوه بر این، اکثریت این افراد اعلام کردند که در جلسات استماعی که آنها برای ارائه گزارشات دوره ای خود حاضر می شوند، برخوردهای مناسبی با آنها صورت نمی گیرد و اغلب گزارش هایشان حتی شنیده نمی گردد.

این اندیشکده آمریکایی با اشاره به نتایج این نظرسنجی تأکید می نماید، این فرضیه که در اروپا میان کشورهای غربی و کشورهای اروپای شرقی رفتارهای غیرعادلانه ای صورت می گیرد لزوما بر اثر گذر زمان از بین نرفته است. با این وجود، بعضی از شرکت نمایندگان در این پژوهش، بهبود در این شرایط را طی سالیان گذشته گزارش نموده اند اما بسیاری دیگر بر این باورند که طی سال های پس از 2004 و الحاق این کشورها به اتحادیه اروپا، تنش ها میان غرب و شرق از سر گرفته و این تنش ها بر سر موضوعات مختلف مشهود است، از بحران پناهجویان سال 2015 گرفته تا جنجال های مربوط به حاکمیت قانون در لهستان و مجارستان.

به طور کلی، این دیدگاه رایج در اروپا وجود دارد که مقامات کشورهایی که اعضای جدیدتر اتحادیه اروپا به شمار می روند در موارد مختلف از جمله موضوعاتی که مسائل جدیدتر دنیای امروز به شمار می روند نظیر تغییرات آب و هوایی و موضوعات اجتماعی و فناوری، اصلا جدی گرفته نمی شوند و در نهادهایی نظیر کمیسیون اروپا اینگونه رفتارها مشهودتر است.

علاوه بر این، پژوهش دیگری که در رابطه با روابط غرب و شرق در اتحادیه اروپا توسط همین اندیشکده انجام گرفته، نشان می دهد که بسیاری در اروپای مرکزی و شرقی بر این باورند که اتحادیه اروپا اساساً نهادی دور از دسترس است که این کشورها اثرگذاری بسیار اندکی بر سیاست های آن دارند.

این اندیشکده با اشاره به نتایج این پژوهش ها تأکید می نماید، برطرف تنش ها میان کشورهای سابقاً عضو اتحادیه و کشورهای جدیدتر در این نهاد اروپایی و بهبود این دیدگاه که در نهادهای وابسته به این اتحادیه میان اعضای مختلف آن، رفتارهای ناعادلانه به چشم می خورد، نیازمند صبوری برای گرم شدن روابط شرق و غرب این اتحادیه است. البته اقدامات خاص دیگری نیز می تواند در این راستا صورت گیرد که در حیطه اختیارات رهبری جدید اتحادیه اروپا خواهد بود که در دوره آینده کمیسیون اروپا احتمالا تفاوت چشمگیری رخ خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 622

به "اندیشکده، دیوار نامرئی میان شرق و غرب اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، دیوار نامرئی میان شرق و غرب اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید