گل نرگس کازرون ثبت ملی شد

به گزارش کد الکترونیک، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و #گردشگری شهرستان کازرون گفت: مراتع گل نرگس واقع در منطقه ها جره و بالاده و بلبلک شهرستان #کازرون در استان فارس ثبت ملی شد.

گل نرگس کازرون ثبت ملی شد

به گزارش دنیای سفر از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون، محمد جواد جوکاری گفت: مراتع گل نرگس واقع در منطقه ها جره و بالاده و بلبلک شهرستان کازرون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و مراتب ثبت ملی این آثار طبیعی را وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بزودی اعلام خواهد کرد.

وی اضافه نمود: اگرچه دشت و کوهپایه های زاگرس در استان های فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد محل رویش گل نرگس است اما با توجه به پرورش یافتن این گل با قدمت زیاد و به صورت ارگانیک در نرگس زارهای کازرون، این گل از لحاظ رایحه و زیبایی ممتایزی برخوردار است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت: اصالت گل نرگس این شهرستان از طریق پژوهش و تحقیق مراجع علمی به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای منطقه در بخش جره و بالاده از توابع شهرستان کازرون به اثبات رسیده است.

جوکاری اظهار کرد: این گیاه پیاز دار با ارتفاع 30 الی 45 سانتیمتر در فصل زمستان به بار می نشیند و گل دهی آن نیز از اوایل دی ماه تا اواسط بهمن ماه به مدت حدود 45 روز است، این گیاه به سرما مقاوم بوده و محل کاشت آن باید آفتاب گیر باشد،

وی اضافه نمود: علاوه بر اشتغالزایی محلی، گردشگرانی از دیگر نقاط برای دیدن مراتع گل نرگس به شهرستان کازرون سفر می کنند که به نوبه خود در رونق اقتصاد منطقه اثرگذار است.

نرگس زار بلبلک کازرون حدود 6 هکتار وسعت دارد و سالانه بیش از 53 میلیون شاخه گل نرگس در آن برداشت می شود و از این منظر، جایگاه دوم در استان فارس را داراست.

نرگس زار جره به وسعت تقریبی 30 هکتار نیز در فاصله 51 کیلومتری شهر کازرون حد فاصل روستاهای جره و محمد آباد واقع شده است. پیش از این، این منطقه از سوی انجمن گل و گیاه کشور به عنوان خانه نرگس ایران معرفی شده است. ویژگی این نرگس زار دیم بودن آن است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2208

به "گل نرگس کازرون ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل نرگس کازرون ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید