کشف حیات در مریخ فعلا غیرممکن است!

به گزارش کد الکترونیک، محققان به این نتیجه رسیدند که با وجود فناوری های فعلی، پیداکردن هرگونه مواد آلی باستانی و میکروارگانیسم هایی که در سنگ های مریخ وجود دارد، می تواند سخت یا غیرممکن باشد. درواقع به عقیده دانشمندان، به غیر از ارسال مریخ نورد های پیشرفته به سیاره سرخ، تنها راه برای اثبات نشانه های حیات در مریخ، فرستادن نمونه ها به زمین برای تجزیه و تحلیل DNA است.

کشف حیات در مریخ فعلا غیرممکن است!

درحالی که دانشمندان در پی نشانه هایی از حیات در مریخ هستند، اکنون گفته شده است که مریخ نورد های فعلی فاقد ابزار های پیشرفته برای این کار هستند.

براساس تحقیقات جدیدی که به وسیله ژورنال Nature Communications منتشر شده، نسل کنونی مریخ نورد ها ممکن است در تأیید هرگونه نشانه ای از حیات باستانی در سیاره مریخ مشکل داشته باشند؛ زیرا ابزار های علمی آن ها به میزان کافی خوب نیستند.

در این تحقیق، پژوهشگران آزمایش هایی را روی سنگ های رسوبی منطقه Red Stone صحرای آتاکاما شیلی انجام داده اند که یکی از قدیمی ترین و خشک ترین بیابان های روی زمین است و از نظر زمین شناسی شبیه به مکان هایی باستانی است که دو مریخ نورد ناسا هم اکنون درحال کاوش آن هستند.

مشکل ابزار های ناسا برای کشف حیات بیگانه در مریخ

این تیم با استفاده از چهار ابزاری که در مریخ نورد های فعلی یا آینده وجود دارد، نمونه هایی از Red Stone را آنالیز کردند و متوجه شدند که آن ها قادر به تشخیص مواد آلی نیستند. به گفته آن ها، فقط با توالی یابی ژنتیکی، یعنی روشی که فقط در آزمایشگاه های روی زمین انجام می گردد، می توان شواهدی از حیات میکروبی در نمونه ها پیدا کرد که حتی با استفاده از همین روش نیز به سختی قابل مشاهده بوده اند.

صحرای آتاکامای شیلی (سمت راست) و مریخ (سمت چپ)

بنابراین محققان به این نتیجه رسیدند که با وجود فناوری های فعلی، پیداکردن هرگونه مواد آلی باستانی و میکروارگانیسم هایی که در سنگ های مریخ وجود دارد، می تواند سخت یا غیرممکن باشد. درواقع به عقیده دانشمندان، به غیر از ارسال مریخ نورد های پیشرفته به سیاره سرخ، تنها راه برای اثبات نشانه های حیات در مریخ، فرستادن نمونه ها به زمین برای تجزیه و تحلیل DNA است.

بااین وجود، دانشمندان باید مریخ نورد ها را به ابزار های دقیق تر و پیچیده تری مجهز نمایند یا نمونه هایی را به زمین بیاورند. بااین حال، محققان شرح می دهند که هر کدام از این روش ها خطرات و مزایای خاص خودش را به همراه دارد.

درحال حاضر سه مریخ نورد روی سیاره سرخ وجود دارد؛ مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا که در سال 2012 در دهانه گیل مریخ فرود آمد و اخیراً برترین شواهد خود برای وجود آب و امواج در سیاره سرخ را پیدا کرد. از سال 2021 نیز مریخ نورد استقامت (Perseverance) درحال کاوش در دلتای رودخانه باستانی دهانه جیزرو است تا نشانه هایی از حیات میکروبی باستانی پیدا کند.

در ماه مه سال 2021 نیز مریخ نورد چینی ژورانگ (Zhurong) به کنجکاوی و استقامت پیوست. بااین حال، این مریخ نورد در پی نشانه هایی از حیات باستانی نیست.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 8 اسفند 1401 بروزرسانی: 8 اسفند 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2359

به "کشف حیات در مریخ فعلا غیرممکن است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف حیات در مریخ فعلا غیرممکن است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید