کاهش تغییر رنگ سنگهای مصنوعی با فناوری نانو

به گزارش کد الکترونیک به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یکی از برندگان مدال طلای المپیاد دانش آموزی در حوزه فناوری نانو که در دو دوره رتبه برتر مسابقه ملی فناوری نانو نیز شده است، پیروز به توسعه فناوری نانوپوشش های محافظ سنگ های مصنوعی در برابر تابش UV خورشید شده، تا یکی از چالش های این صنعت را حل نماید.

کاهش تغییر رنگ سنگهای مصنوعی با فناوری نانو

وی شرکتی دانش بنیان برای تجاری سازی و عرضه این محصول تاسیس کرده است.

سنگ های مصنوعی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، به مرور زمان و در اثر تابش نور خورشید تغییر رنگ داده و به زردی گرایش پیدا می کنند. یکی از نخبگانی که از دوره دانش آموزی با فناوری نانو آشنا شده و آموزش هایی در بستر برنامه های آموزشی ستاد نانو دیده بود، پیروز به حل این چالش شده است.

ابوالفضل زارع، مجری این طرح گفت: در راستا بررسی و تحقیقات در حوزه فناوری نانو، موضوع زرد شدن سنگ های مصنوعی را برای ادامه فعالیت های خود در حوزه نانو انتخاب کردم و پس تحقیقات روی این حوزه پیروز به ارائه فناوری نانوپوشش هایی شدم که می توانست مانع از زرد شدن این سنگ ها شود.

این دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مواد و متالورژی دانشگاه تهران گفت: پس از توسعه این فناوری، اقدام به دریافت گواهی نامه نانومقیاس کرده و در ادامه شرکتی برای تجاری سازی و تولید این محصول تاسیس کردم. در حال حاضر این فناوری توسط چند شرکت تولیدکننده سنگ های مصنوعی در حال آزمایش است تا پس از کسب نتایج مطلوب تولید انبوه آن ها آغاز شود.

زارع از کاربرد وسیع این سنگ ها در بخش نمای ساختمان خبر داد و اضافه کرد: بیشتر سنگ های مصنوعی از خارج از کشور وارد می شوند و در حال حاضر مشکلاتی در راستا ورود این سنگ ها به کشور وجود دارد. با توسعه این فناوری، عملکرد سنگ های تولیدی داخل کشور ارتقا پیدا می کند.

به گفته وی با استفاده از نانوذرات در پلیمر به کار رفته در این سنگ های مصنوعی می توان میزان زرد شدگی آن ها را تا 70 درصد کاهش داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1514

به "کاهش تغییر رنگ سنگهای مصنوعی با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تغییر رنگ سنگهای مصنوعی با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید