چند ترفند ساده برای درمان فوری انواع درد شکم

به گزارش کد الکترونیک، در حقیقت بخش هایی از بدن ما که به عنوان سیستم هضم شناخته می شوند، محل زندگی زیست بوم کاملی از باکتری هاست و با ایجاد تغییراتی ساده در سبک زندگی می توانیم از شر طیف گسترده ای از مسائل سیستم هضم و دفع خلاص شویم.

چند ترفند ساده برای درمان فوری انواع درد شکم

جالب است بدانید پزشکان و متخصصان، شرایط سلامتی روده را مرتبط با سلامتِ عمومیِ تمام بدن می دانند و با این وجود بیشتر ما تا زمانی که به مسائل گوارشی و هضم مانند فراوری زیاد گاز، نفخ و یبوست دچار نشده ایم، توجهی به این بخش مهم از بدنمان نداریم.

چگونه می توان فهمید مسئله ای وجود دارد؟

شاید مسئله اصلی این باشد که بدون مراجعه به متخصص چگونه متوجه شویم سیستم هضم و دفع بدن ما با مسائلی روبروست؟ متخصصان شرح می دهند که نشانه هایی وجود دارد که در حقیقت به ما درباره به هم خوردن تعادل باکتری های موجود در روده هشدار می دهد:

احساس هر گونه ناراحتی در ناحیه شکم

اگر دوست دارید سیستم هضم سالمی داشته باشید باید همیشه مراقب نشانه های هشدار دهنده بدنتان باشید. برای نمونه باید به نشانه هایی، چون فراوری زیاد گاز و نفخ، آروغ زدن بیش از معمول، سوءهاضمه و به طور کلی هر نشانه ای مبنی بر تغییر عاداتِ معمولِ هضم بدنتان باشید.

احساس مداوم خستگی و کوفتگی

محققان اعلام کردند که به طور کلی برای افرادی که به صورت مداوم احساس خستگی و بی حالی می نمایند، احتمال بیشتری وجود دارد که تعادل باکتری های موجود در روده به هم خورده باشد و بنابراین برای رصدِ سلامتی روده فقط نباید به درد ها و ناراحتی های ناحیه شکم حساس باشید.

حساسیت ها و آلرژی ها

دقت کنید که اگر حساسیت غذایی شما از گذشته تا به حال تغییری نکرده جای نگرانی نیست، اما اگر شرایط بعضی از حساسیت های غذایی و آلرژی ها رو به بدتر شدن می رود و یا متوجه بروز حساسیت کاملا تازهی شده اید نباید به سادگی از کنار این نشانه عبور کنید. این حساسیت های تازه می تواند هم به صورت عکس العمل های آنافلاکسی بروز کند و هم ممکن است با نشانه هایی مانند ناراحتی های پوستی خود را نشان دهد.

سه راهِ موثر برای پیشرفت سلامتی روده

هرچند که تقریبا سیستم هضم و روده های هرکدام از ما شرایط منحصربفرد و مختص خود را دارد، اما بر اساس نظر متخصصان، همه ما باید برای پیشرفت شرایطِ این بخش مهم از بدنمان راهی کم و بیش یکسان را برویم. براساس نظر متخصصان، همه ما می توانیم با تمرکز بر سه محورِ اساسی به سمتِ روده های سالم تر و سیستم هضم قدرتمندتری برویم. این سه محور که در ادامه همراه هم از جزئیات آن ها مطلع خواهیم شد عبارتند از: مواد غذایی، ورزش و سلامت روان.

محور اول: مواد غذایی

قطعا چندان برایتان عجیب نخواهد بود اگر اصلی ترین مسیر در راه رسیدن به سیستم هضم و دفع سالم از راه تغذیه درست عبور کند. متخصصان تغذیه در این محور، بر سه دسته از مواد غذایی تاکید فراوانی دارند که باهم آن ها را مرور خواهیم کرد.

فیبر

به گفته متخصصان برای داشتن روده سالم و خلاصی از دست درد و ناراحتی های سوءهاضمه، هرکدام از ما باید در روز دست کم 25 گرم فیبرمصرف کنیم. برای رسیدن به چنین هدفی، بیش از هرچیز قرار دادن مواد غذایی غنی از نظر فیبر در برنامه غذایی توصیه می گردد. میوه هایی مانند آووکادو، خانواده بِری ها مانند تمشک و شاتوت و بلوبری و نارگیل حاوی فیبر فراوانی هستند و بامیه، کنگر فرنگی و نخود فرنگی هم همین شرایط را دارند.

پلی فِنولز

پلی فنول ها در حقیقت ترکیبی گیاهی هستند که به همراه فیبر می توانند جمعیت باکتری های مفید موجود در روده را افزایش دهند. اگر در پی موادی هستید که حاوی پلی فنول باشند باید سراغ موادی مانند حبوبات، انواع مغز ها در آجیل، چای و قهوه، روغن زیتون، کاکائو و انواع ادویه ها بروید.

نوشیدن آب

اگر اهل مطالعه مقاله های پزشکی باشید حتما اطلاع دارید که نوشیدن آبِ کافی تقریبا برای تمام بخش های بدن، ضروری و ضروری است و سیستم هضم و روده ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. نوشیدن آبِ کافی از راه های متفاوتی به هضم یاری می نماید. برای نمونه با فراوری بزاق بیشتر، اولین مرحله هضم را آسان می نماید و در مراحل بعدی از خرد شدن مواد غذایی به تکه های کوچک تر گرفته تا ترشح هورمون های مفید به وسیله مغز برای بهبود هضم، همه و همه با نوشیدن آب کافی میسر می گردد.

متخصصان تغذیه توصیه می نمایند اگر می خواهید تمام مراحل هضم به خوبی انجام گردد باید در روز دست کم 2 لیتر آب بنوشید و اگر از آن دسته از افرادی هستید که حتی می توانید اندکی بیش از 2 لیتر آب بنوشید هم حتما انجامش دهید.

ورزش

متخصصان عقیده دارند اساسا هرنوع حرکت ساده یا پیشرفته ورزشی باعث به کار افتادن و سرعت گرفتن فرآیند هضم می گردد و قدم زدن، وزنه زدن یا دویدن و یا هر فعالیت ورزشی که شما می توانید انجامش دهید بدون شک به سلامت روده های شما یاری خواهد نمود.

هرچند که متخصصان از هر فعالیت ورزشی استقبال می نمایند، اما آنالیز های دقیق تر نشان می دهد فعالیت های ورزشی سبک تر نسبت به ورزش های حرفه ای و سنگین تاثیر بیشتری روی سرعت بخشیدن به فرآیند هضم دارند. بر اساس این آنالیز ها فعالیت های ورزشی سنگین به علت وارد آوردن فشار و استرس به بدن ممکن است مانند فعالیت های ساده ای مانند قدم زدن یا چند تمرین ساده هوازی در این زمینه موثر نباشند.

در نهایت در زمینه تاثیر فعالیت ورزشی در زمینه سلامت روده باید گفت بهتر است سراغ حرکاتی بروید که بیش از بقیه در دسترستان است و می توانید بدون هزینه و تغییر در سبک زندگی، هر روز انجامشان دهید. برای نمونه یک متخصص به بیمارانش در راه داشتن روده و سیستم هضم سالم تر توصیه می نماید سراغ حرکاتی ساده و در دسترس بروند مانند یک ایستگاه زودتر پیاده شدن از اتوبوس یا مترو و اندکی پیاده روی یا استفاده از پله به جای آسانسور و یا حتی حرکات ساده مانند وزنه زدن با جاروبرقی و ...؛ و در نهایت

سلامت روان

تاثیر سلامت روان و استرس و اضطراب تقریبا روی تمام بخش های بدن ثابت شده است و حالا متخصصان می دانند به علت رابطه نزدیک و ارتباط بین روده و مغز، فشار روانی می تواند تاثیر مخرب فراوانی روی روند هضم بگذارد و یا به طور کلی فرآیند هضم در بدن را متوقف کند.

دقیقا به همین علت است که متخصصان توصیه می نمایند در برنامه روزانه زندگیتان حتما فعالیت هایی را قرار دهید که برای شما به کاهش فشار روانی و استرس منجر خواهد شد. این فعالیت ها بسته به شناخت شما از بدن و روانتان می تواند ورزش، مدیتیشن، فعالیت های مذهبی و یا حتی تمرین تنفس باشد.

در نهایت براساس تحقیقات فراوان در آغوش گرفتن و محبت به افرادی که دوستشان دارید کاراییِ قابل توجهی در کاهش فشار روانی و اضطراب دارند و منجر به کاهش ترشح کورتیزول یا هورمون استرس می شوند. پس دست کم برای داشتن روده و سیستم هضم سالم تر، به هر طریقی که به ذهنتان می رسد در این شرایط سخت و اضطراب آور، فشار روانی تان را کم کنید.

منبع: بهترین ها

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1402 بروزرسانی: 28 تیر 1402 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2416

به "چند ترفند ساده برای درمان فوری انواع درد شکم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند ترفند ساده برای درمان فوری انواع درد شکم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید