وام مسکن نخبگان و استعدادهای برتر افزایش یافت

به گزارش کد الکترونیک، دکتر احسان چیت ساز و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد تسهیلات در قالب وام مسکن به دانش آموختگان برتر دانشگاهی (نخبگان) گفت: بنیاد ملی نخبگان آیین نامه شناسایی پشتیبانی دانش آموختگان برتر دانشگاهی دارد که طی آن تسهیلات مختلفی از جمله وام خرید یا ساخت مسکن به این افراد اعطا می نماید.

وام مسکن نخبگان و استعدادهای برتر افزایش یافت

وی اضافه نمود: این تسهیلات به نخبگان و افراد مستعد تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان اعطا می گردد و سال جاری هم نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه این تسهیلات سال جاری افزایش 20 درصدی داشته است، اعلام کرد: سال جاری تسهیلات وام خرید یا ساخت مسکن برای هر مستعد برتر 3,000 میلیون ریال است. این تسهیلات بر اساس آیین نامه های بنیاد و پس از تصویب شورای پول و اعتبار به دانش آموختگان برتر پرداخت می گردد.

چیت ساز با بیان اینکه سال جاری یک هزار وام به تصویب رسیده است، اعلام کرد: تعداد و مبلغ وام به صورت سالانه در شورای پول و اعتبار به تصویب می رسد و سال آینده بنا به احتیاج این تعداد و مقدار افزایش می یابد.

به گفته وی، هر سال بر اساس محاسبات و پیش بینی ها حجم تقاضا به بانک مرکزی اعلام می گردد و بانک مرکزی بر آن اساس به تخصیص ظرفیت به بانک های عامل اقدام می نماید.

وی با بیان اینکه تسهیلات بنیاد ملی نخبگان بر اساس فعالیت ها و دستاوردهای دانش آموختگان برتر دانشگاهی اعطا می گردد، تاکید نمود: در واقع منابع انسانی در چارچوب آیین نامه و شیوه نامه بنیاد ملی نخبگان، شناسایی شده و بر اساس فعالیت ها و دستاوردها به آنها تسهیلات اعطا می کنیم.

چیت ساز با اشاره به تعداد افرادی که سال جاری پیروز به دریافت این وام شده اند، گفت: هزار نفر معین شده برای دریافت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن می توانند تقاضای خود را دبه بنیاد ملی نخبگان اعلام نمایند.

چیت ساز با اشاره به شرایط دریافت وام گفت: باتوجه به اینکه امتیازهای دانش آموختگان به یاری نرم افزار تخصصی محاسبه می گردد لازم است مستعدین برتر همه اطلاعات را به طور کامل در سامانه بارگذاری نمایند. درخواست متقاضیان برای استفاده از تسهیلات وام خرید / ساخت مسکن در انتها هر فصل آنالیز می گردد و معیار مشخص دوره آنالیز درخواست ها، زمانی است که راستی آزمایی مدارک متقاضی به انتها رسیده باشد.

وی گفت: بازپرداخت تسهیلات وام خرید / ساخت مسکن با توافق بین متقاضی و بانک در اقساط 5 تا 15 ساله خواهد بود و مبلغ قسط با توجه به مدت بازپرداخت و نرخ سود محاسبه و مشخص می گردد و بنیاد ورودی به این موضوع ندارد.

به گفته وی، این دانش آموختگان باید امتیازات لازم برای دریافت این تسهیلات همچون پیروزیت های علمی، صندلی تحصیلی بالا، برگزیده جشنواره های مورد تایید بنیاد و..داشته باشند. در واقع فعالیت های نوآورانه افراد بر اساس امتیازهای آیین نامه های بنیاد ملی نخبگان محاسبه می گردد و مشمول این تسهیلات می شوند.

وی گفت: این تسهیلات بر اساس شیوه نامه های دقیق و مدون به افراد نخبه و دانش آموختگان برتر اعطا می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1490

به "وام مسکن نخبگان و استعدادهای برتر افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام مسکن نخبگان و استعدادهای برتر افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید