نکاتی درباره زبان بدن در فن بیان و سخنرانی

به گزارش کد الکترونیک، زبان بدن در سخنرانی از آن دسته موضوعات بسیار مهم است که افراد باید توجه بسیار ویژه ای به آن داشته باشند. بسیاری از افراد که روزانه باید در محافل مختلف سخنرانی نمایند؛ تنها روی گفتار تمرکز می نمایند. این دسته از افراد بر این باور هستند که اگر گفتار مناسبی داشته باشند؛ یک سخنرانی عالی و بدون نقص خواهند داشت. اما بهتر است بدانید که این افراد در اشتباه بزرگی به سر می برند. برای یک سخنرانی عالی و بدون نقص، علاوه بر گفتار، زبان بدن هم بسیار مهم است.

نکاتی درباره زبان بدن در فن بیان و سخنرانی

زبان بدن در سخنرانی ها نقش احساس درونی شما را خواهد داشت. به همین علت تأثیر آن در انتقال پیغام به مخاطبان انکارناپذیر است. هرچه در این زمینه تخصص بهتری داشته باشید؛ یقیناً سخنرانی شما کیفیت بیشتری خواهد داشت. امروزه تکنیک های بسیار زیادی تحت عنوان تکنیک های زبان بدن به علاقه مندان این حوزه ارائه می گردد؛ اما ضروری است بدانید که در کنار تکنیک های زبان بدن، باید دوره فن بیان را هم بگذرانید تا در امر سخنرانی کاملاً حرفه ای شوید.

در این مطلب تکنیک ها و نکات زبان بدون را به همراه فن بیان و سخنرانی به طور کامل آنالیز خواهیم کرد تا با رعایت آنها به برترین شکل سخنرانی های خود را انجام دهید.

زبان بدن چیست؟

اغلب افراد سعی می نمایند خودشان را جوری جلوه دهند که سرشار از اعتمادبه نفس هستند و به موضوع تسلط کامل دارند. یا ممکن است نشان دهند که از شنیدن یک موضوع خاص راضی و هیجان زده هستند. این چیزی است که شما قصد نشان دادن آن را دارید، اما اگر زبان بدن شما (ژست و چهره) در این حالت نباشد، پیروز نخواهید بود حالت واقعی خود را به دیگران نمایش دهید.

پس می توان گفت که زبان بدن یک راه ارتباطی با مخاطبان است که با استفاده از آن می توان بدون حرف زدن هدف خود را نشان داد. کسانی که می خواهند در حوزه زبان بدن تخصص لازم را داشته باشند؛ باید بتوانند که به یاری حالت چهره، ژست ها و حرکات خود مفهوم لازم را به مخاطب خود برسانند.

انواع زبان بدن در سخنرانی ها

قبل از اینکه بخواهید زبان بدن یا همان بادی لنگویج خود را تقویت کنید؛ ابتدا باید انواع آن را به خوبی بشناسید. در ادامه انواع زبان بدن در سخنرانی را بیان می کنیم.

ارتباط چشمی در سخنرانی

یکی از موضوعات بسیار مهم در سخنرانی این است که به خوبی توجه مخاطب را به خود جلب کنید. داشتن ارتباط چشمی مؤثر، می تواند در این امر به شما یاری کند. شما باید در طول سخنرانی با افراد حاضر در جلسه ارتباط چشمی برقرار کنید تا هم اعتمادبه نفس خود را افزایش دهید و هم به خوبی توجه مخاطبان را جلب کنید.

حالت چهره

به جرئت می توان گفت که مخاطبان بیشترین تأثیر را از حالت چهره شما در هنگام سخنرانی خواهند گرفت. پس باید دقت کنید که این نوع از زبان بدن را به برترین شکل ممکن یاد بگیرید. برای مثال اگر درباره یک موضوع طنز صحبت خواهید کرد؛ نباید حالت چهره شما جدی باشد. به طورکلی می توان گفت که چهره شما در زمان سخنرانی باید بیانگر گفتار و بیان شما باشد.

حرکات دست و سر

یکی دیگر از انواع زبان بدن، حرکات دست و سر است. در هنگام سخنرانی به هیچ عنوان حرکات دست و صورت خود را نباید فراموش کنید. اگر به سخنرانی افراد مشهور دقت کنید؛ متوجه خواهید شد که با استفاده از دست صورت خود حرکاتی را انجام می دهند که این امر تأثیر سخنرانی را بیشتر می نماید.

شرایط بدن

اینکه ظاهر بسیار شیک و مرتبی داشته باشید؛ قطعاً در سخنرانی تأثیرگذار است؛ اما تنها ظاهر زیبا و مرتب کافی نیست. شرایط بدن شما نباید خمیده باشد. در هنگام سخنرانی باید صاف بایستید تا مخاطب از طرز ایستادن شما متوجه اعتمادبه نفس بالایتان گردد.

نکات مهم زبان بدن در سخنرانی

در هنگام سخنرانی باید یک سری نکات را به خوبی رعایت کنید تا زبان بدن شما در حرفه ای ترین شکل ممکن باشد. این نکات عبارت اند از:

  • لبخند زدن
  • واضح و مطمئن صحبت کردن
  • صاف ایستادن
  • استراحت دادن به خود
  • استفاده از اسلاید
  • با ژست های مختلف و شیوه خاص صحبت کردن، خود را مقتدر نشان دهید.
  • برقراری ارتباط با مخاطب

فن بیان چیست؟

اکنون که به خوبی با زبان بدن و انواع آن آشنا شدید؛ باید موضوع فن بیان هم آشنا شوید. به طورکلی فن بیان به معنی توانایی صحبت کردن در هر زمان و مکان است. با استفاده از این مهارت شما می توانید طرف مقابلتان را متقاعد نموده و او را با خود همراه کنید. مهارت سخنرانی در جمع و فن بیان مناسب، به استعداد خطاب کردن مؤثر مخاطب و به طورکلی مهارت ها ارتباطی شما اشاره دارد. شما چه در مقابل گروهی از افراد که از قبل آن ها را می شناسید قرار بگیرید و چه در مقابل تعداد زیادی از افراد غریبه، احتیاج دارید که به طور مؤثر پیغام و جان کلام خود را به آن ها انتقال دهید.

فن بیان مکمل زبان بدن است. یعنی برای داشتن یک سخنرانی تأثیرگذار، باید هر دوی این مهارت ها را باهم داشته باشید. با شرکت در دوره های فن بیان می توان به راحتی این مهارت را آموخت و در کنار مهارت زبان بدن، برترین سخنرانی را ارائه کرد.

برترین دوره فن بیان

برای اینکه در فن بیان حرفه ای شوید؛ باید در دوره های حرفه ای شرکت کنید. یکی از مؤسسه های بسیار عالی که این مهارت را در قالب دوره آموزشی ارائه می دهد؛ مؤسسه آموزش عالی فن پردازان است. این مؤسسه برترین دوره فن بیان را با مدرک معتبر به علاقه مندان ارائه می دهد.

فن پردازان تحت نظارت وزارت علوم است؛ بنابراین مدرکی که برای دانش پذیران صادر می نماید، از درجه اعتبار بسیار بالایی برخوردار و قابل ترجمه برای مهاجرت هم هست. همین الان با مراجعه به سایت فن پردازان، می توانید در برترین دوره فن بیان شرکت کنید.

سخن نهایی

فن بیان و زبان بدن، موضوعات بسیار مهمی هستند که افراد برای داشتن یک سخنرانی حرفه ای باید توجه ویژه ای به آنها داشته باشند. زبان بدن تکنیک ها و نکات خاصی دارد که باید حتماً آنها را بلد باشید. بعلاوه برای کسب مهارت در فن بیان، باید در دوره آموزشی آن شرکت کنید. در این مقاله زبان بدن و انواع آن را بیان کردیم و برترین دوره را برای آموزش فن بیان معرفی کردیم تا در این زمینه به تخصص لازم دست پیدا کنید.

اگر می خواهید در دوره فن بیان شرکت کنید؛ همین الان به مؤسسه آموزشی عالی فن پردازان به آدرس https://fanpardazan.com مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وسیله درگاه های زیر با ما در ارتباط با شید.

پست الکترونیک: [email protected]

شماره های تماس: 91009701 031

آدرس : اصفهان، مرداویج،خیابان شیخ کلینی، پلاک 154

منبع: فوت و فن
انتشار: 11 آبان 1401 بروزرسانی: 11 آبان 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2305

به "نکاتی درباره زبان بدن در فن بیان و سخنرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره زبان بدن در فن بیان و سخنرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید