مهمانپرست:باید در اقدامی تلافی جویانه بازار کره در ایران را محدود کنیم

به گزارش کد الکترونیک، ایلنا نوشت: سخنگوی پیشین وزارت خارجه به آنالیز چرایی سر باز زدن کره جنوبی از بازپرداخت بدهی خود به ایران پرداخت و تاکید نمود که ایران باید از اهرم های خود برای بازپس گیری بدهی های خود استفاده کند.

مهمانپرست:باید در اقدامی تلافی جویانه بازار کره در ایران را محدود کنیم

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

کره جنوبی علیرغم روابط دیرینه و حسنه ای که با ایران دارد، بعد از خروج ایالات متحده از برجام، از پرداخت تعهدات مالی به ایران حتی در مدت معافیت خود سر باز زد؛ این در حالی است که به ادعای آمریکایی ها، ایران از نظر دارویی و مواد غذایی تحریم نیست و از کره جنوبی درخواست نموده که به ازای 7 میلیارد دلار پول ایران که نزد این کشور قرار گرفته است، دارو تهیه و برای ایران ارسال کند؛ با این اوصاف این کشور همچنان از تعهدات خود استنکاف می نماید.

رامین مهمانپرست سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، درباره این اقدام کره جنوبی گفت: در روابط خارجی کشورها، عمل و منافع متقابل ملاک پایداری روابط است؛ اگر قرار باشد دو کشور برنامه بلندمدت و محبت آمیز ای را تعریف نمایند و بخواهند آن را توسعه دهند، دنبال راهکارهایی می گردند که منافع مردم هر دو کشور تامین گردد و رضایت دوجانبه وجود داشته باشد؛ اما متاسفانه برخی سیاست هایی که برای تنظیم روابط مالی و سیاسی با سایر کشورها وجود دارد، یکدیگر را هم پوشانی و کامل نمی نمایند.

وی ادامه داد: در دنیای امروز، روابط پایدار از یک ضمانت و منافع مالی برخوردار می گردد که اگر یک نوع یکپارچگی و انسجام در تصمیم گیری های درون کشورها وجود داشته باشد و هماهنگی بین دستگاه هایی که وظایف کارهای مختلف را در رابطه با خارج از کشور انجام می دهند با وزارت امورخارجه صورت بپذیرد و واقعاً دستگاه سیاست خارجی هماهنگ نماینده همه روابط ما در خارج از کشور باشد، می توان قدرت و کاربرد دیپلماسی را افزایش داد و از منافع کشور بهتر دفاع کرد.

این تحلیل گر ارشد مسائل سیاست خارجی اظهار داشت: متاسفانه برخی از کشورهایی که روابط محبت آمیز قدیمی با ایران داشته اند، به بهانه های مختلف از تعهدات خودشان سر باز می زنند و شاید اهرمی که بتواند آنها را متعهد به رفتار متقابل کند، آنچنان که باید تعریف نشده است؛ یا تصمیمی را که بتوانند یک نوع ضمانت برای روابط مالی در کنار روابط سیاسی ما به وجود بیاورد، کمتر شاهد هستیم.

وی درباره نقش جامعه بین الملل در قبال این اقدام کره جنوبی با بیان اینکه روابط دو جانبه ابزار و مقدماتی لازم دارد تا کشورهای مختلف تحت تاثیر فشارهای سیاسیرفتار نامتعادل نشان ندهند، منافع دوجانبه را در نظر بگیرند و شرط اصلی پایداری و توسعه روابط باشد، گفت: درباره اینکه نقش جامعه جهانی چیست و چه تاثیری می تواند داشته باشد، اینگونه است که نظام بین الملل یک نظام عادلانه و بر مبنای اصول اخلاقی و انسانی تعریف نشده است و چیزی که با آن در نظام بین الملل روبرو هستیم و رفتاری که مشاهده می کنیم، ناشی از تاثیری است که قدرت های عظیم بر آن دارند و برای دستیابی به منافع خودشان از هر نوع ابزاری استفاده می نمایند.

مهمانپرست با بیان اینکه برای آنها به هیچ وجه اصول اخلاقی و انسانی ملاک نیست، یادآور شد: وقتی در خبرها می شنویم که یک کشور عظیم فراورینماینده غلات برای اینکه قیمت غلات را کنترل کند، مازاد فراوری خود را به دریا می ریزد، نشان دهنده این است که مسائل انسانی فراموش شده است و ملاک منافع مالی برخی از قدرت ها است که با استفاده از فشارهای سیاسی و زورگویی منافع کشورهای مستقل را از بین برده و تحت تأثیر قرار می دهند؛ در چنین نظام بین المللی که قدرت ها می توانند همه چیز را به شکل دلخواه خودشان تعریف و از همه ابزارها برای منافع خودشان استفاده نمایند، ناچار هستیم که قدرتمند باشیم و با قدرت بتوانیم از منافع خود دفاع کنیم.

وی توضیح داد: در این شرایط کشورها باید از واگذار کردن ایجاد توازن و عدالت به مجامع بین المللی و جامعه جهانی تا زمانی که کشورهای مستقل نمی توانند تاثیر عظیمی در این زمینه داشته باشند و همه چیز تحت تاثیر قدرت ها قرار می گیرد، خودداری نمایند چراکه کار خیلی درستی نیست.

این تحلیلگر مسائل بین المللی درباره اهرم ایران برای بازپس دریافت بدهی هایی که وجود دارد، تاکید نمود: مهمترین اهرم در تنظیم روابط خارجی این است که با یک نوع انسجام و هماهنگی همه ابعاد روابط را کنترل کنیم. برای کشوری مثل کره جنوبی که صادرات قابل توجهی از محصولاتش به ایران وجود دارد و بازار آنها را تامین می نماید، می توان از طریق دستگاه های مربوطه در قبال رفتاری که آنها انجام می دهند آنها را نیز تحت تاثیر قرار داد؛ با این گونه اقدامات قطعا وقتی منافع کشور کره جنوبی به خطر بیفتد، سعی می نماید رفتار متعهدانه تری داشته باشد.

وی افزود: اگر با یک نوع ناهماهنگی و عدم انسجام در بخش های مختلف روبرو نبودیم شاید تا به امروز می توانستیم اقدام مقابله ای انجام دهیم. در این شرایط برخی از دستگاه ها به هیچ وجه به دنبال محدود کردن بازار کره جنوبی نیستند و تحت تاثیر مسائل سیاسی سعی می نمایند فشارهایی را به کشور وارد نمایند و حتی در مسائل انسانی مثل دارو، مسائل بخشی که سلامت آنها خطر می افتد را در نظر نمی گیرند، همین نشان می دهد ما نتوانستیم اهرم هایی را برای تنظیم روابط با چنین کشورهایی درست کنیم.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه گفت: راه حل این است که هماهنگی و انسجام بیشتری داشته باشیم و به محض اینکه کشوری سعی کرد منافع کشور ما را تحت تاثیر قرار دهد، ما بتوانیم متقابلا منافع آنها را در کشور محدود کنیم.

310310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1384

به "مهمانپرست:باید در اقدامی تلافی جویانه بازار کره در ایران را محدود کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمانپرست:باید در اقدامی تلافی جویانه بازار کره در ایران را محدود کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید