معرفی تعدادی از معروف ترین جاذبه های دیدنی سراوان

به گزارش کد الکترونیک، یکی از شهرهای دیدنی سیستان و بلوچستان، شهر سراوان بوده که در بین گردشگران طرفداران خاص خود را دارد. با ما در مقاله دیدنی های معروف سراوان همراه باشید تا شما را با تعدادی از برترین جاذبه های گردشگری سراوان آشنا کنیم. قطعا، آشنایی با معروف ترین جاذبه های دیدنی سراوان برایتان جالب خواهد بود.

معرفی تعدادی از معروف ترین جاذبه های دیدنی سراوان

فهرست مطالب

قلعه سبموزه خاک سراوانآبشار پالیزوکچوتین گونآبشار کوهکروستای قلعه جانیرودخانه ماشکل

قلعه سب

حتما برایتان جالب است که بدانید در مفهوم شناسی، واژه سب به چه معناست؟ محل چشمه ساران فراوان معنای این واژه هست. برای بازدید از قلعه سب باید به سمت بخش سب و سوران راهی شده و از این بنای تاریخی دیدن کنید. قلعه سب، تنها قلعه ای بوده که ظاهرش تخریب نشده و خیلی خوب از عهد دور برجا مانده است. سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی در سال 1375 این مورد از معروف ترین جاذبه های دیدنی سراوان را در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرد. تا قبل از سال 1344، اقوام و طوایفی در قلعه ساکن بودند که تاریخ از آنها با نامهای بارکزایی و میرمرادزهی سخن می گوید و بعد از سال 44، دیگر هیچکس قلعه را محلی برای سکونت برنگزید و قلعه و دیوارهایش تنها به مکانی برای بازدید جهانگردان مبدل شدند.

بیشتر بخوانیدقلعه سب سراوان؛ دیدنی بی مثال در سیستان و بلوچستان

موزه خاک سراوان

درباره موزه خاک سراوان باید بدانید که در سال 1388 هنر سفال و سفالگری در آن در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت. 4 اتاق در ابعاد مختلف بنای موزه را شکل داده و معماریش بیشتر به سبک محلی همان منطقه است. شما برای بازدید از این مورد از برترین جاذبه های جهانگردی سراوان، وارد محوطه ای به مساحت سه هزار و هشتصد مترمربع که زیربنایی معادل 260 مترمربع را از آن خود کرده، می شوید.

آبشار پالیزوک

آبشار پالیزوک در غرب ناهوک و در 12 کیلومتری آن واقع شد؛ روستایی که بستری برای نمایش زیبایی های هستی است. اگر از تاریخچه روستا بخواهید، باید این حقیقت را گفت که تاریخ حکایتی ندارد و گویی از نوشته های مورخان این روستا از قلم افتاده و در تاریخ گمشده است. مورخان با بررسی سنگ نگاره ها از عمر طولانی روستا سخن به میان آورده اند. حتما با دیدن زیبایی های روستا و آبشارش چشمانتان سیراب خواهند شد. صدای آبشار طنین دلنشینی را در گوشتان ایجاد کرده و شما را در حس خوب شادی غوطه ور خواهد کرد.

چوتین گون

یکی دیگر از دیدنی های معروف سراوان، دره ای است با نام دره نگاران که وجود آبشار چوتین گون زیبایی خیره کننده ای را به آن بخشیده است. دره نگاران تجلی گاه موهبت های الهی بوده و با زیبایی منحصر بفردی که دارد، هر ساله جهانگردان زیادی را به سمت خود می کشاند. آبشار چوتین گون در بستر پوشش گیاهی درختان بنه که رنگ سبز هستی را در چشمانتان منعکس خواهند کرد، شما را مسحور تماشای خود می کند. اما چرا این مورد از برترین جاذبه های جهانگردی سراوان را به این نام نهاده اند؟ گون نام محلی همان درختان بنه بوده و بدلیل غالب بودن این نوع درختان در این منطقه، آبشار را هم اینگونه نام نهاده اند.

آبشار کوهک

فکرش را بکنید در روستای کوهک سراوان شاهد منظره ای هستید که صخره های خیسش حکایت از گذر آب دارند. آبشار کوهک به معنای واقعی بکر بوده و اگر سرمایه گذاری در کوهک انجام گیرد، بی شک یکی از دیدنی های معروف سراوان بشمار خواهد آمد.

روستای قلعه جانی

روستای قلعه جانی از جمله مناطق حفاظت شده است و پوشش گیاهی بنه، بادام کوهی و زیتون وحشی را میتوان در آن به وفور دید. البته، انجیر و ارزن هم از این پوشش گیاهی سهم کثیری دارند. کوهی بلند با کاربردهای استراتژیک در همجواری دشت هایی که خود زیبایی هستی بشمار می فرایند، قاب زیبایی برای ثبت بهترین خاطرات شما در سراوان خواهند بود. در این منطقه علاوه بر زیبایی طبیعت که میهمان چشمانتان بوده، دیدن غارهایی که درازای طول آنها حتی به بیش از 100 متر هم می رسد، جذابیت ویژه ای دارد و شگفتی خاصی را به روح جهانگرد القا خواهد کرد.

در این منطقه وجود معادنی چون آهن، منیزیم، پنبه نسوز و تالک بر نشان دادن اهمیتش نقش چشمگیری دارند. طبیعت زیبای هستی، گذر رودخانه ماشکید از شمال آبادی، دیدن قلعه ای به جای مانده از جاذبه های باستانی کوشان قدیم و حتی فضای معنوی، قلعه جانی را با آب و هوایی گرم و خشک به یکی از دیدنی های معروف سراوان برای جهانگردان تبدیل کردند.

رودخانه ماشکل

ماشکل نام رودخانه ای در سراوان بوده که در طول راستا خود از دهستان زابلی راهی جنوب شرق شده و رودهای متعددی را برای همراهی و ورود به مرز ایران و پاکستان دعوت می کند و در نهایت، در 5 کیلومتری جنوب روستای دهک مرز را پشت سر می گذارد.

منبع: همگردی
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1828

به "معرفی تعدادی از معروف ترین جاذبه های دیدنی سراوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی تعدادی از معروف ترین جاذبه های دیدنی سراوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید