قیمت نفت چگونه بر بورس اثر می گذارد؟

به گزارش کد الکترونیک،قیمت نفت به طور مستقیم بر روی بورس کالا و محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی تاثیر می گذارد. این شرکت ها در بورس اوراق بهادار نیز سهام قابل معامله ای دارند و با نوسانات قیمت نفت در میزان فروش و سود و زیان این شرکت ها تغییر ایجاد می شود.

قیمت نفت چگونه بر بورس اثر می گذارد؟

محمد امیری، مدیر بورس کالا و انرژی کارگزاری آگاه در مصاحبه با کد الکترونیک گفت: در بورس کالا محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی از سمت تولیدکننده عرضه می شود و صنایع پایین دستی و مصرف کنندگان نهایی محصول را از بورس کالا خریداری می کنند.

وی افزود: بالا رفتن قیمت نفت باعث افزایش قیمت پتروشیمی، محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی می شود.به دلیل اینکه به صورت هفتگی قیمت های پایه محصولات پتروشیمی بر اساس قیمت نفت و میانگین قیمت دلار محاسبه می شود. وقتی قیمت های جهانی که وابسته به قیمت نفت هستند تغییر کنند، قیمت پایه محصولات پتروشیمی هم افزایش پیدا می کند.

تاثیر مستقیم قیمت نفت بر بورس کالا

امیری در ادامه گفت: اثر نفت بر روی فرآورده های نفتی مثل قیر، گازوئیل و بنزین، اثری بیشتر و مستقیم است زیرا قیمت فرآورده های نفتی هر 15 روز یکباراعلام می شود در نتیجه وکیوم و محصولات فرآورده های نفتی با افزایش نرخ نفت گران تر می شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: موضوع دیگری که باعث افزایش قیمت محصولات پتروشیمی و فرآوده های نفتی می شود، پیش بینی فعالان از قیمت نفت در هفته ها یا ماه های آینده است. همین موضوع باعث می شود تقاضا در بازار ایجاد شود و بر اساس رقابت بر روی قیمت های پایه هم تاثیر گذاشته می شود.

وی مطرح نمود: یکی دیگر از عامل هایی که در قیمت محصولات بورس کالا تاثیر دارد، پیش بینی قیمت دلار در بازار آزاد است. با توجه به اینکه دلار در کانال 24 هزار تا 26 هزار تومان مانده است و خیلی انتظار رشد زیادی نداریم این پارامتر کم رنگ تر شده و تقاضا را کاهش می دهد.

امیری افزود: بخش عمده ای از شرکت هایی که در بورس کالا عرضه دارند در بورس اوراق بهادار سهام قابل معامله دارند و به طبع وقتی قیمت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی ها در بورس کالا گران تر معامله شود میزان فروش آنها بیشتر می شود و در میزان سود و زیان این شرکت ها اثر می گذارد. تحلیل گران قیمت نفت را بررسی می کنند و بر اساس تحلیل خود با توجه به افزایش قیمت نفت تقاضای بیشتری بر روی سهام شرکت های پالایشی و پتروشیمی ایجاد می کنند.

افزایش قیمت نفت، چشم اندازی برای فعالان بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: این مطالب همه نکته های تحلیلی هستند، بازار سرمایه ما مخصوصا بازار اوراق بهادار ما دریک دوره شش ماه با یک شتاب تند به سمت بالا رفت و از اواسط شهریور ماه این شیب صعودی تبدیل به شیب نزولی شد و دیگر فعالین به تحلیل ها و اتفاقات قیمت نفت و قیمت های جهانی بر روی محصولاتی مثل فولاد توجه نمی کنند.

امیری گفت: اگر بازار سرمایه ما بر پایه تحلیل بود فعالان بازار متوجه می شدند با توجه به اینکه واکسیناسیون کرونا در بیشتر کشورها در حال انجام است و امید به بازار کامودیتی برگشته است و تقاضا بیشتر شده، در این بازار افزایش قیمت داشته ایم .

وی افزود: اینکه فعالین بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار خیلی توجه ای به گزارش قیمت های جهانی نمی کنند دلایل زیادی دارد. اما مشخصا قیمت نفت بر روی صورت مالی شرکت ها تاثیر دارد. افزایش قیمت نفت چشم اندازی هم برای فعالین بازار سرمایه مخصوصا در بورس اوراق بهادار ایجاد می کند زیرا در بورس اوراق بهادار معمولا آینده را پیش بینی می کنند، با توجه به تحلیل های بودجه ارائه شده و قیمت های آینده، سهام شرکت ها را خریداری و سرمایه گذاری می کنند.

امیری شرح داد: با توجه به رویکرد مثبتی که در بازارهای جهانی و محصولات کامیودتی ایجاد شده انتطار می رود سال 2021 سال خوبی برای محصولات کامودیتی باشد و با یک شیب ملایم صعودی به دوران رونق خود قبل از کرونا برگردند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1683

به "قیمت نفت چگونه بر بورس اثر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نفت چگونه بر بورس اثر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید