عکاسی با استفاده از صوت ممکن شد

به گزارش کد الکترونیک به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند یک الگوریتم ماشین یادگیری برای اندازه گیری پژواک و اصوات ابداع کره اند که قادر به تولید تصاویر از محیط اطراف است. این الگوریتم تصویری از شکل، اندازه و طرح اطراف دستگاه ثبت می کند و برای این منظور نیازی به فعال کردن دوربین نیست. به طور دقیق تر تصاویر با صوت تولید می شوند.

عکاسی با استفاده از صوت ممکن شد

محققان ادعا می کنند با کمک این فناوری می توان بدون نیاز به دوربین های مداربسته معمولی، از ورود افراد مزاحم به ساختمان ها جلوگیری کرد، حرکات بیماران در خانه های سالمندان را ردیابی کرد و حتی با استفاده از آن تغییرات تنفس بیمار نیز قابل رصد است.

قابلیت این ابزار شبیه خفاش است که از راه ارسال صدا و سنجش پژواک مسیریابی و شکار می کند. می توان این فناوری را روی هر دستگاهی که میکروفون و بلندگو یا آنتن رادیویی داشته باشد، نصب کرد.

الکس تورپین یکی از محققان ارشد پژوهش در این باره می گوید: قابلیت جهت یابی از طریق اصوات و پژواک در حیوانات خارق العاده است و اکنون ما آن را با استفاده از رادار و لیدار بازسازی کرده ایم. نکته متمایز درباره این تحقیق آن است که ما فقط به اطلاعات یک مدخل ورودی (میکروفون یا آنتن) نیاز داریم تا تصویری سه بعدی بسازیم. ثانیاً الگوریتمی که ابداع کرده ایم می تواند هردستگاهی را به یک ابزار جهت یابی از طریق اصوات و پژواک تبدیل کند.

این بدان معنا است که هزینه این نوع از تصاویر را می توان به میزان قابل توجهی کاست و در نتیجه از آن برای کاربردهای نوینی استفاده کرد.

برای تولید تصاویر، یک الگوریتم پیچیده یادگیری ماشینی، مدت زمان پرش صدا از بلندگوها یا انتشار امواج رادیویی از آنتن های کوچک، جهش درفضای داخلی و بازگشت به حسگر را اندازه گیری می کند. با تجزیه و تحلیل نتایج، الگوریتم می تواند شکل، اندازه و چیدمان اتاق را استنباط و همچنین در حضور اشیا یا افراد را ردیابی کند.

نتایج به شکل یک ویدئو نمایش داده می شود که اطلاعات پژواک را به منظره ای سه بعدی تبدیل می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1800

به "عکاسی با استفاده از صوت ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی با استفاده از صوت ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید