ضرورت همکاری مشترک ایران و ترکیه در زمینه هوش مصنوعی

به گزارش کد الکترونیک به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی در ملاقات با عمر فاتیح سایان، معاون وزیر حمل ونقل و زیرساخت ترکیه، با اشاره به برگزاری نشست کمیته تخصصی همکاری های مشترک ایران و ترکیه در حوزه فناوری اطلاعات گفت: اراده دو کشور در توسعه روابط سیاسی بی نظیر است. اهداف مشترکی وجود دارد و برای تحقق این اهداف دو کشور هم انگیزه های بسیار زیادی دارند.

ضرورت همکاری مشترک ایران و ترکیه در زمینه هوش مصنوعی

بهترین تجربه سفر را با ارزان ترین تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویاییو بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیکر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد دیجیتال آینده دنیا را رقم می زند گفت: برای آنکه سهمی در اقتصاد دیجیتال داشته باشیم باید از همین حالا به منظور گسترش همکاری های مشترک شروع به ریل گذاری کنیم.امیدواریم که جمع بندی نشست کمیته تخصصی همکاری های مشترک دو کشور منجر به برگزاری هر چه سریع تر اجلاس کمیسیون مشترک در حوزه فناوری اطلاعات گردد.

آذری جهرمی اضافه نمود: من دعوت نامه آقای جاهد تورهان وزیر حمل ونقل و زیرساخت ترکیه برای شرکت در اجلاس وزرای فناوری اطلاعات عضو گروه D8 را دریافت نموده ام. امیدوارم نتایج نشست کمیته تخصصی همکاری های مشترک، منتج به برگزاری نشست کمیسیون مشترک با حضور وزرا، هم زمان با حضور در اجلاس D8 گردد.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه پایه اصلی اقتصاد دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی است گفت: واقعیت این است که هوش مصنوعی هم با شعار به دست نمی آید و باید کوشش کرد در دو حوزه دانش هوش مصنوعی و دیتا فراوری ثروت کنیم.

وی با بیان اینکه ما در ایران کار روی هوش مصنوعی را از خیلی وقت پیش شروع نموده ایم و تا به امروز هم کارهای زیادی صورت گرفته است گفت: در حال حاضر بحث خودروهای هوشمند خودران را به خوبی پیش برده ایم و توانسته ایم دانش آن را توسعه دهیم. حدود 10 روز پیش هم از پهپاد پستی رونمایی کردیم که آن هم مبتنی بر هوش مصنوعی است. بنابراین ما در زمینه هوش مصنوعی همگام با کشورهای پیشرفته دنیا در حال تحقیق و توسعه هستیم که این مسئله از دید رسانه های بین المللی دنیا هم پنهان نمانده است.

آذری جهرمی اضافه نمود: اگر نتوانیم در زمینه فناوری های نوین همچون هوش مصنوعی سرمایه گذاری کنیم در آینده که نابرابری مالی در دنیا دچار شکاف بزرگ تری تری خواهد شد تنها مصرف کننده خواهیم بود. واقعیت هم این است که پیشرفت در حوزه هوش مصنوعی به تنهایی ممکن نخواهد بود. بنابراین راه پیشرفت در این زمینه همکاری های مشترک است.

وزیر ارتباطات بر ضرورت توجه بیش ازپیش به توافقات چهارجانبه تهران با حضور وزرای ارتباطات ایران، روسیه، ترکیه و آذربایجان و تحقق این توافقات تأکید کرد و گفت: امیدوارم که افق روشنی برای همکاری های مشترک دوجانبه و منطقه ای در حوزه فناوری های نوین ایجاد گردد.

در ادامه عمر فاتیح سایان، نیز با تأکید بر اینکه ما هم واقفیم که اقتصاد آینده متکی به فناوری اطلاعات است گفت: روسای جمهور ایران و ترکیه چشم اندازی که برای توسعه ترسیم نموده اند سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات بوده است. وظیفه ما این است که در راستای هدفی که آن ها ترسیم نموده اند گام برداریم و امیدواریم این همکاری را بتوانیم تا رسیدن به نقطه مطلوب پیش ببریم.

وی اضافه نمود: ما هم این اعتقاد را داریم که در زمینه فناوری های نوین مثل هوش مصنوعی باید همکاری های مشترک خود را توسعه دهیم و در این زمینه از آمادگی لازم برخورداریم.

معاون وزیر حمل ونقل و زیرساخت ترکیه با تأکید بر پایبندی ترکیه به توافقات نشست چهارجانبه تهران، اعلام آمادگی کرد که ترکیه میزبانی نشست آینده وزرای ارتباطات ایران، روسیه، ترکیه و آذربایجان را بر عهده بگیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 789

به "ضرورت همکاری مشترک ایران و ترکیه در زمینه هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت همکاری مشترک ایران و ترکیه در زمینه هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید