ضرورت تغییر در رویکرد حوزه آموزش گردشگری

به گزارش کد الکترونیک، مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری از باز تعریف و مهندسی مجدد صندلی و ارزش آموزش در نظام توسعه و تحول گردشگری کشور و در نهایت تغییر در رویکرد این حوزه اطلاع داد.

ضرورت تغییر در رویکرد حوزه آموزش گردشگری

به گزارش کد الکترونیک به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری، زاهد شفیعی با اشاره به موضوع پایش کیفی و اولویت بندی راهبرد های دفتر آموزش و مطالعات گردشگری گفت: اهمیت نقش آموزش در صنعت گردشگری و نیز آنالیز وضعیت موجود متناسب با چشم انداز پیش رو، زمینه تغییر و اولویت بندی راهبردهای این حوزه را سبب شده است.

او با بیان اینکه پایش کیفی و طراحی شاخص ها یکی از اولویت های مذکور به شمار می آید؛ اضافه نمود: ایجاد نظام نظارت و رتبه بندی موسسات و مراکزآموزشی و نیز بازنگری دوره و محتوای آموزشی یکی از اهم اقدامات پیش رو در راستای توجه به پایش کیفی این حوزه به شمار می آید.

شفیعی همچنین ادامه داد: تنوع بخشی به سرفصل های آموزشی با طراحی دوره های جدید مبتنی بر احتیاج بازار کشورهای هدف و نیز مقتضیات این صنعت نیز در اولویت راهبردهای بازنگری شده جای گرفته اند.

مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری با اشاره به اینکه در رویکرد جدید پیش رو در حوزه آموزش، همگانی و عمومی سازی این حوزه در دستور قرار گرفته است؛ توضیح داد: این امر بدان معناست که آموزش باید مشمول تمامی اجزای زنجیره ارزش و ذینفعان گردشگری گردد.

او در تشریح اجزای این زنجیره گفت: آموزش به گردشگران با انتقال شاخصه های: فرهنگ گردشگری و سبک زندگی، گردشگری به عنوان یک مصرف عمومی نه کالای خاص و نیز آموزش ذینفعان بخش خدمات گردشگری شامل رانندگان وسایط و ناوگان حمل و نقل عمومی ، اتوبوس های بین راهی، مراکز بین راهی و غیره بخشی از این رویکرد است.

شفیعی با بیان اینکه گردشگری، علم و صنعتی انسان محور است و از این رو موضوع آموزش نیروی انسانی بیش از هر حوزه ای اهمیت می یابد؛ اضافه نمود: تقویت نگاه فرابخشی سازمان با تشکیل اتاق فکر درراستای دستیابی به هدف تقویت بخش مطالعات کاربردی و پاسخگویی به احتیاجهای آموزشی راهبردهای کلان گردشگری کشور نیز یکی دیگر از گام های اجرایی پیش بینی شده است.

مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری همچنین با تاکید بر اینکه ارتباط با سازمان های بین المللی و استفاده از تجربیات جهانی پیروز در حوزه آموزش نیز تاثیر مستقیمی بر فرآیند بومی سازی مباحث مربوطه خواهد گذاشت؛ گفت: نحوه برگزاری دوره توانمند سازی روستاهای هدف و اقامتگاه های بوم گردی یکی از مواردی است که مبتنی بر نگاه بین المللی؛ میزان تاثیرپذیری جامعه بومی و تفهیم سرفصل های آموزشی در این زمینه افزایش خواهد داد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 228

به "ضرورت تغییر در رویکرد حوزه آموزش گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت تغییر در رویکرد حوزه آموزش گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید