صنعت گردشگری ایتالیا مثل ساعت دارد کار می نماید

به گزارش کد الکترونیک، با توجه به این که کشور ایتالیا یکی از پرجاذبه ترین کشورهای جهان در زمینه صنعت گردشگری است،

مسئولان این کشور قصد دارند با تدوین و توسعه برنامه های خود در زمینه این صنعت بهره مالی بیشتری را نصیب خود مردم ایتالیا بکنند.

صنعت گردشگری ایتالیا مثل ساعت دارد کار می نماید

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

رایزن فرهنگی ایران در رم گزارشی را تهیه نموده است که نشان می دهد مسئولان این کشور برای توسعه این صنعت در کشور خود برنامه های مفصلی تدارک دیده اند. در حال حاضر هر گردشگری که بخواهد به ایتالیا سفر کند می تواند قبل از عزیمت از این پایگاه های داده های اینترنتی متعددی که برای این کار تدارک دیده شده است اطلاعات بسیار جامعی را درباره مقصد خود به دست آورند. در ادامه با کد الکترونیک همراه باشید.

شکی نیست که ایتالیا در زمینه طبیعی و تاریخی قابلیتهای زیادی دارد. با تمام این اوصاف مسئولان این کشور به این مسائل بسنده ننموده و کوشش می نمایند با مرمت و حفظ و نگهداری بهینه از آثار و بناهای تاریخی کشور خود این گنجینه ارزشمند را به عنون یک منبع در آمد برای نسل های بعدی نیز حفظ نمایند. ارتقای سطح فرهنگی جامعه که این بناها را جزو میراث طبیعی و بشری خود می دانند بخشی از این روند است که خوشبختانه در کشورهایی مانند ایتالیا این فرهنگ به نحو احسن گسترش یافته است و تقریبا از آن دیوارنویسی هایی که مردم ما در امکان تاریخی از خود برجای می گذارند در این کشورها خبری نیست و مردم به خودی خود کوشش مضاعفی برای محافظت از این گنجینه تاریخی به کار می برند.

هیچ گردشگری نمی تواند بدون اطلاع رسانی کافی و مناسب کشور مقصد، ابنیه باستانی و اماکن دیدنی آن کشور را به تنهایی حدس بزند. اگر چه روایات های گردشگران قبلی می تواند محرک سفر گردشگران جدید باشد؛ اما از حیث اطلاع رسانی کافی نیست. در جهان ارتباطات امروز، کشوری توان ارتقاء صنعت گردشگری خود را خواهد داشت که از امکانات اطلاع رسانی، نهایت بهره را ببرد. در کشور ایتالیا نیز به گونه های ذیل، از فن آوری جدید اطلاعات، در جهت ارتقای صنعت گردشگری این کشور، بهره گرفته شده است:

درباره اطلاع رسانی هم مدیران این کشور کوشش های بسیاری را به کار بسته اند تا کامل ترین بسته های اطلاعاتی را در اختیار گردشگرانی بگذارند که قصد سفر به این کشور را دارند. به این ترتیب گردشگران قادرند قبل از عزیمت به این کشور از سایت های اینترنتی متعددی که به این منظور تدارک دیده شده است تمام اطلاعات مربوط به گردشگری این کشور را کسب نمایند و با وسایل نقلیه عمومی، نقشه های شهری و جاده ای و محل دقیق بناهای تاریخی و سایر اطلاعات لازمه آشنا شوند.

هر یک از ابنیه باستانی و گردشگاه ها و موزه ها در این کشور، به طور جداگانه، دارای پایگاه های اینترنتی هستند که در این پایگاه ها، گردشگران می توانند، اطلاعات نسبتاً جامعی را، در مورد تاریخچه، پیش آگاهی ها برای بازدید مفیدتر، ساعات کار، هزینه ها، نحوه دسترسی و… کسب نمایند و در صورت ضرورت پرداخت هزینه ورود، بلیط اینترنتی خریداری نمایند.

بخش دیگری از اطلاع رسانی گردشگری در کشور ایتالیا، از طریق چاپ جرایدی که در سطح بین المللی شرح می شوند و ساخت برنامه های تلویزیونی که از شبکه های ماهواره ای پخش شده و در معرض دید بینندگان دیگر کشورهای قرار می گیرند، صورت می گیرد.

مسئولان کشور ایتالیا در عین حال اقدامات دیگری را هم در دستور کار خود قرار داده اند که از آن جمله می توان به ایجاد پایانه های منظم و پاکیزه و همراه با خدمات رسانی از طریق کارکنانی خوش برخورد و آشنا به زبان انگلیسی اشاره نمود. به هر حال نباید فراموش کرد که ورود یک گردشگر به این کشور، یا ورود یک گردشگر از یک شهر به شهر دیگر می گردد که طبعاً از فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و سایر پایانه های مسافربری شروع می گردد.

دراین کشور به رایگان نقشه ها و سایر اطلاعات مربوط به دانسته های باستانی و ابنیه و گردشگاه ها و نظایر آن در قالب دفترچه های راهنما و اطلاع رسانی شهری در تمامی فرودگاه ها و ایستگاه های قطار در اختیار گردشگران قرار داده می گردد.

در کلیه پایانه های زمینی و هوایی، دفاتری در نظر گرفته شده است که در آنها افرادی که خصوصیت برجسته شان، خوش برخوردی و آشنایی به زبان انگلیسی و آشنایی نسبی با بعضی از دیگر زبان های زنده جهان دارند، به طور حضوری به اطلاع رسانی به گردشگران می پردازند.

برای پوشش دادن گردشگران با توان مالی متفاوت، در اکثر شهرهای کشور ایتالیا، امکانات متفاوتی حسب توان مالی گردشگران برای اسکان آنها وجود دارد؛ این امکانات، دامنه ای از هتل های مجلل تا مسافرخانه های دارای اتاق های اختصاصی و عمومی و اقامتگاه های فضای سبز، با اسکان در کانکس و چادرهای مناسب را دربرمی گیرد.

سیستم های حمل و نقل زمینی و هوایی در اکثر کشورهای پیشرفته اروپایی از جمله ایتالیا، بسیار منظم عمل می نمایند. بهره این نظم در راستای رونق صنعت گردشگری این کشورها از آن جهت است که هیچ یک از گردشگران، برنامه ای (به عنوان نمونه بازدید از یک موزه) را، با این پیش فرض که بی نظمی در رفت و آمد، حتماً قسمتی از وقت آنها را هدر خواهد داد، از برنامه گردش خود حذف نمی نمایند؛ مضافاً بر اینکه نظم و سرعت وسایل نقلیه، امکان گردش ها و سفرهای کوتاهتر را که مالی تر بوده و با تعطیلات کوتاه نظیر تعطیلات آخر هفته نیز سازگاری دارند، مهیا می نماید.

برای گردشگران با توان مالی متفاوت، انواع وسایل نقلیه؛ از تاکسی های تشریفات تا تاکسی های معمولی و اتوبوس و مترو و… مهیاست.

در سطح بین شهری و حتی بین المللی نیز، در کنار قطارهای پرسرعت و گران قیمت تر، انتخاب های دیگری نیز وجود دارند که با حذف بعضی خدمات، هزینه ها را کاهش داده تا همچنان، سفر ممکن باشد. در سفرهای هوایی نیز، سفرهایی وجود دارند که به عنوان مثال، به شرط حمل بار کمتر و تنها با پرداخت هزینه های گمرکی، هزینه سفر را به حداقل کاهش داده اند.

منطق ساخت مسیرهای مترو و اتوبوس در شهرهای بزرگ ایتالیا مانند شهر رم، بر این مبنا است که همیشه در کنار یک بنای باستانی یا موزه معروف، یک ایستگاه مترو یا اتوبوس نیز وجود دارد.

بعضی از خدمات ارائه شده به گردشگران:

  • راهنمایان حاضر در این ابنیه و موزه ها در صورت درخواست بازدیدنمایندگان قادر هستند به چند زبان زنده جهان، شرحات لازم را به ایشان ارائه نموده و به سوالاتشان پاسخ دهند.
  • رادیو بی سیم های چند زبانه که در مقابل ورودی های ابنیه و موزه ها به بازدیدنمایندگان تحویل داده می گردد و بازدیدنمایندگان در صورت تمایل، با انتخاب یکی از زبان های موجود در سیستم، در هر یک از قسمت های یک بنای باستانی، یا در یک موزه در مقابل هر یک از آثار باستانی و هنری موجود در آن، کد مربوط به آن بخش از بنا، یا آن اثر هنری یا تاریخی را وارد سیستم نموده و سیستم، اطلاعات کامل موجود را به زبان انتخاب شده توسط بازدید نماینده، به صورت گویا برای وی بازگو می نماید.
  • در محل ورودی ها و خروجی های هریک از موزه ها و بناهای باستانی، میزهایی نهاده شده که بر روی آنها، انواع دفترچه ها و آگهی های مربوط به آن بنا، موزه، یا آثار تاریخی و هنری موجود در آن موزه، همراه با تصاویر رنگی و زیبا آماده شده است. ویژگی این قبیل دفترچه ها و آگهی ها این است که با کیفیتی بالا به نحوی تهیه شده اند که بالفرض، آگهی ها می توانند مانند سوغات فرهنگی یک شهر، پس از بازگشت از سفر، به عنوان کارت پستال آن شهر، به دوستان هدیه داده شوند و به این ترتیب، علاوه بر اطلاع رسانی و برآوردن احتیاج به داشتن یک یادمان از سفر، تبلیغی نیز برای افراد دیگری که ممکن است آن دفترچه یا آگهی را مشاهده نمایند، برای بازدید از آن بنا یا موزه و… خواهند بود.
  • گردشگران تنها به جاهایی که تاکنون ندیده اند، سفر نمی نمایند؛ بلکه، به جاهایی که از آنجا خاطره خوبی دارند نیز سفر می نمایند. مدیریت ساختن حس و خاطره خوب از یک سفر برای گردشگران، همانطور که گفته شد، از عهده بخش گردشگری یک کشور به تنهایی برنمی آید و احتیاجمند همکاری سایر بخش ها نیز هست. به عنوان مثال، در کشور ایتالیا، به شدت مراقبت می گردد که رانندگان تاکسی، رستوران دارها، فروشندگان و… بابت کالاها و خدماتشان، وجهی بیشتر از قیمت مصوب از گردشگران اخذ ننمایند تا موجبات انتقال حس عدم اطمینان به ایشان را فراهم نیاورند.
  • از دیگر ضروریاتی که به ارتقاء صتعت گردشگری در یک کشور یاری می رساند، ایجاد امنیت برای گردشگران در آن کشور است. اغلب گردشگران در صورت احساس عدم امنیت، به زیباترین شهرها و کشورها نیز سفر نخواهند نکرد.
  • پذیرش و داشتن رفتار مناسب با گردشگران؛ به عنوان امری مؤثر در میزان جلب گردشگر در یک شهر، امری است که باید در میان شهروندان یک شهر، فرهنگ سازی گردد. به عنوان مثال، آمارها گویای آن است که در کشور ایتالیا، گردشگران در شهرهایی که مردم با ایشان برخورد بهتری داشته اند، بر اقامت خویش افزوده اند و برعکس، در شهرهایی که رفتارهای نامناسبی، مانند رفتارهای نژادپرستانه مشاهده ننموده اند، از ایام اقامت خویش کاسته اند.

در پایان، می توان به برنامه هایی اشاره نمود که با هدف گسترش فرهنگ گردشگری و فراهم سازی امکان گردشگری برای اقشار کم درآمد و خاص جامعه، برنامه ریزی شده اند:

  • در کشور ایتالیا، در بعضی شهرها مانند شهر رم، یکشنبه اول هر ماه، ورود به تمامی بناهای باستانی و موزه ها، رایگان بوده و به این ترتیب، افراد کم درآمد نیز، امکان بازدید از این ابنیه و آثار هنری - تاریخی را خواهند یافت.
  • در کشور ایتالیا، در شهر رم، هر ساله یک شب که شب موزه نامیده می گردد، درهای تمامی موزه ها تا ساعاتی از بامداد، برای بازدید علاقه مندانی که به دلایل شغلی، تحصیلی و… امکان بازدید از موزه ها را در طول روز ندارند، مفتوح است.
  • بسیاری از برنامه های مربوط به اعیاد و مناسبت های ملی در کشور ایتالیا، مانند برنامه های اجرای موسیقی در این ایام، غالباً در مجاورت ابنیه باستانی شهرهای مختلف انجام می گردد که خود به معرفی آن بنا و افزایش بازدید از آن یاری می نماید.
منبع: الی گشت
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 534

به "صنعت گردشگری ایتالیا مثل ساعت دارد کار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت گردشگری ایتالیا مثل ساعت دارد کار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید