حزب اصلاح و درگیری های تعز یمن؛ نبردی برای پول و حذف رقبا

به گزارش کد الکترونیک، روزنامه الاخبار لبنان از تحرکات نظامی اخیر حزب الاصلاح در جبهه تعز که به جیب زدن میلیاردها ریال و حذف رقبا بود، خبر داد.

حزب اصلاح و درگیری های تعز یمن؛ نبردی برای پول و حذف رقبا

به گزارش گروه بین الملل کد الکترونیک، روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به تحرکات نظامی اخیر حزب الاصلاح در جبهه تعز که به ناگاه فروکش کرد به اهداف آن از سوی شبه نظامیان این حزب که به جیب زدن میلیاردها ریال یمنی بود و حذف رقبا و نهایت سوء استفاده این شبه نظامیان از ترس ائتلاف سعودی از فتح مأرب به دست نیروهای صنعا، پرداخت.

روزنامه الاخبار لبنان در مطلبی با عنوان میلیاردها ریال یمنی در تعز بر باد رفت؛ نبرد پشتیبانی مأرب بدون نتیجه، آورده است: حدود یکماه قبل، شبه نظامیان حزب الاصلاح اقدام به تشدید درگیری در جبهه های غرب استان تعز کردند و بهانه آنها هم کاستن فشار از روی شهر مأرب بود.

این شبه نظامیان، مواضع ارتش و کمیته های مردمی یمن را در جبهه های البیرین، الکدحه و الکویحه در غرب تعز هدف قرار دادند و جبهه هایی در مناطق الشقب و الاحکوم در منطقه حیفان در جنوب شرق تعز گشودند؛ اما این عملیات به سرعت شکست خورد و شبه نظامیان وابسته به حزب الاصلاح نتوانستند که در جبهه ها مذکور پیشروی خاصی داشته باشند.

در مقابل نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن، پیروز به تقویت حضور نظامی در مناطقی که برای آنها اهمیت داشت مانند الکدحه، البرح، الاحکوم و صبر الموادم، شدند و بسیاری از مناطقی که به کنترل شبه نظامیان حزب الاصلاح درآمده بود را در مقبن، حیفان، البرح، جبل حبشی بازپس گرفتند و طرح تحکیم نفوذ حزب الاصلاح در حومه غربی تعز را ناکام گذاشتند.

الاخبار گزارش داد: جنگ تعز که طی هفته های گذشته در پنج جبهه جریان داشت و محل تردید از سوی شبه نظامیان وابسته به امارات در ساحل غربی قرار داشت؛ پول زیادی از داخل و خارج یمن به سوی شبه نظامیان حزب الاصلاح سرازیر کرد و همراه آن محموله های تسلیحاتی به آنها رسید؛ اما به ناگاه درگیری ها خوابید بدون اینکه دستاوردی داشته باشد.

جلال الشرعبی روزنامه نگار نزدیک به سفیر سعودی در یمن گفت: فرماندهی محور تعز وابسته به حزب الاصلاح پنج میلیارد ریال یمنی معادل 30 میلیون ریال سعودی را برباد داد بدون اینکه کاری از پیش ببرد.

الاخبار فاش کرد: فعالان وابسته به ائتلاف سعودی-اماراتی، فرماندهی محور تعز و شبه نظامیان حزب الاصلاح را به سوء استفاده از ترس عربستان از فتح مأرب به دست نیروهای صنعا متهم کردند و اینکه سران حزب الاصلاح مقاصد شخصی را دنبال می کنند و خواستار بازگردانیدن پول هایی که از تجار و ساکنان مناطق تحت کنترل نیروهای حزب الاصلاح در تعز جمع شده است، شدند.

سرهنگ مجیب شمسان کارشناس امور نظامی به الاخبار گفت: حزب الاصلاح در تعز پس از اینکه حمایت مالی و تسلیحاتی زیادی از قطر و ترکیه به دست آورد، محاسبات نظامی زیادی داشته است و طی آن توانست یک پادگان بزرگ در منطقه یفرس در غرب تعز احداث کند.

وی اضافه نمود: بر اساس اطلاعات رسیده، این حزب خود را مهیای بازپس گیری مناطق گسترده در غرب تعز از شبه نظامیان اماراتی می کند.

سرهنگ شمسان تاکید کرد: نبرد اخیر حزب الاصلاح با هدف جمع آوری دستاوردهای مادی و حذف رقبا در جبهه های حومه غربی تعز انجام شد.

الاخبار ادامه داد: یک منبع محلی علت شکست شبه نظامیان حزب الاصلاح در نبرد اخیر را تکروی این حزب در جبهه های حومه غربی تعز مطرح نمود که تلاش کرد که همه شرکای خود را کنار بزند تا هیچ طرفی در پول ها و سلاح هایی که به آن رسیده است، مشارکت نداشته باشد تا طرح خود را پیش ببرد.

این منبع بیان نمود: فرماندهی محور تعز از ترس ائتلاف سعودی از سقوط مأرب و خطرناک بودن اوضاع در اطراف این شهر نهایت بهره را برد تا نفوذ خود را در مناطق غربی تعز و طور الباحه در استان لحج تقویت کند.

منبع مذکور گفت: طی هفته های گذشته شبه نظامیان حزب الاصلاح بسیاری از فرماندهان مخالف خود با سرهنگ احمد القدسی را کنار گذاشتند و یکی از فرماندهان وابسته به خود را جایگزین او کردند که این خشم فرماندهان جبهه های صبر و الحجریه را به دنبال داشت و این فرماندهان حزب الاصلاح را متهم به کارشکنی در فرایند جنگ و کودتا علیه فرماندهان نظامی تیپ 35 زرهی دانستند. آنان همچنین عبد ربه منصور هادی را متهم به همسویی با حزب الاصلاح و دادن چراغ سبز به آنها کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1742

به "حزب اصلاح و درگیری های تعز یمن؛ نبردی برای پول و حذف رقبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حزب اصلاح و درگیری های تعز یمن؛ نبردی برای پول و حذف رقبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید