تمام فعالیت های حوزه صنعت، معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین

به گزارش کد الکترونیک، تهران (پانا)- مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت در جلسه تبیین اجرای طرح مطالعات آمایش صنعتی، معدنی و تجاری در استان فارس با بیان اینکه آغاز دولت با بحث آمایش نویدی بر این است که عزم جدی برای این موضوع وجود دارد، اظهار کرد: از روز اول استقرار وزیر به ما دستور دادند که آمایش پیگیری نمایند.

تمام فعالیت های حوزه صنعت، معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش بازرگانی، احمد تشکینی با بیان اینکه سفر آمایشی را با سفرهای رئیس جمهور منطبق کردیم، گفت: در آمایش در پی این هستیم که برترین نوع توزیع فعالیت های مالی را با توجه به منابع طبیعی و انسانی هر استان انجام دهیم.

مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به ضرورت انجام طرح آمایش اضافه نمود: در آمایش چند هدف کلان هم دنبال می گردد که توزیع بهتر و هماهنگ فعالیت ها نخستین مورد است، به صورت مثال اعلام شد که شهرک زده شده اما زیرساخت آن فراهم نشده است.

تشکیتی با بیان اینکه معادن زیادی در استان فارس است که باید فرآوری آنها مستقر گردد، بیان نمود: توزیع بهتر و هماهنگ فعالیت ها هم مهم است نکته دیگر که از لحاظ اجتماعی هم مهم است جلوگیری از حرکت مکانی نابجای جمعیت در شهرستان ها است، در بعضی از استان ها شهرستان ها توازن جمعیتی ندارند و این امر به علت این است که استقرار فعالیت ها خیلی استقرار موثری نبوده است.

وی با بیان اینکه جلوگیری از فشارهای غیرکارشناسی هم از جمله اهداف و ضروریات سند آمایش است، بیان کرد: اگر سندی از ظرفیت ها داشته باشیم کسی به خودش اجازه نمی دهد خارج از این سند و کار کارشناسی مطالبه ای غیرکارشناسی داشته باشد.

مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه البته اسفند سال گذشته سند آمایشی ابلاغ شده تکلیف آن چه می گردد گفت: براساس توافقی که شده قرار نیست زحمات کارشناسی صورت گرفته نادیده گرفته گردد.

تشکینی اضافه نمود: آن سند در سطح خودش اگر مورد تایید مسئولان استانی است که بر مبنای همان می توان کار کرد اما اگر نقدهایی به سند وارد باشد می توان بر مبنای سند آمایش صنعتی عمل کرد.

وی با اشاره به ویژگی های این سند بیان کرد: در این کار چند نکته مهم است؛ به تفکیک هر استان و شهرستانی ظرفیت های مطلوب را بیرون آوریم که نقشه مطلوب استان و شهرستان ها می گردد ، فعالیت های نیمه تمام صنعتی و معدنی را با آمایش مطلوب هر استان منطبق و مبنای عمل و اجرا کنیم.

مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت توضیح داد: در این سند بحث معدن به صورت جدی مورد توجه است و در ادامه به یک برنامه معینی در حوزه معدن در وزارت خانه خواهیم رسید، بعلاوه در آمایشی که انجام می گردد صنعت و معدن نباید به بازرگانی و تجارت غالب باشد چراکه این معمولا مغفول می ماند، در استان ها از بازرگانی داخلی و تجارت خارجی نباید غافل شد.

تشکینی با بیان اینکه تمام فعالیت های حوزه صنعت و معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین صنعتی، معدنی و تجاری قرار می گیرد، گفت: ما در وزارت خانه یک تیم هماهنگ تجهیز کردیم که اطلاعات و خوراک به ما می دهند و برای راستی آزمایی جلسه ای با اتاق ایران داشتیم تا نمایندگان خود را در استان ها معرفی نمایند یعنی این کار صرفا دولتی نیست کاری است که اجماع در سطح ملی با انجمن ها و تشکل ها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه خروجی کار سند آمایش صنعتی و معدنی و تجاری به تفکیک هر استان و شهرستان است، گفت: معین شده که در 3 - 4 سال آینده کدام پروژه ها اولویت ما است و به تفکیک نیمه تمام ها، راکدها و فعالیت هایی که می توانند توسعه افقی و عمودی پیدا نمایند، شهرک های صنعتی و زیرساخت ها و مواردی از این دست مورد توجه قرار می گیرند.

مسئول طرح آمایش وزارت صنعت ، معدن و تجارت در خاتمه تاکید نمود: توازن جمعیتی هر شهرستانی باید برای تدوین سند آمایش صنعتی و معدنی و تجاری از سوی استان ها در اختیار ما قرار بگیرد.

*اجرای طرح های نیمه تمام صنعتی، معدنی و تولیدی صنفی در قالب طرح آمایش سرزمین

در ادامه این جلسه سرپرست دفتر حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل و دستیار ویژه رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: در مرحله نخست تهیه سند آمایش صنعتی، معدنی و تجاری با همکاری سازمان صمت استان ها بر تسریع در اجرای طرح های نیمه تمام صنعتی معدنی و تولیدی صنفی،توسعه زنجیره ارزش فعالیت ها،توسعه زیرساخت های شهرک های صنعتی و بهبود فضای کسب و کار تاکید خواهد شد.

سید علی تقوی در جمع مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به اینکه طرح امایش صنعت، معدن و تجارت طرحی ملی است اضافه نمود: برای تدوین این سند مقدمات کار در موسسه شروع شده و همزمان 15 استان با همکاری 40 نفر که در ستاد آمایش صنعتی، معدنی و تجاری موسسه فعالیت دارند، پیش خواهد رفت.

وی بر هماهنگی بین سازمان صنعت معدن تجارت، سازمان مدیریت، استانداری و به خصوص بخش خصوصی برای تدوین سند آمایش استانی تاکید نمود و گفت: نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دست اندرکاران این امر برای موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بسیار حایز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1989

به "تمام فعالیت های حوزه صنعت، معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام فعالیت های حوزه صنعت، معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید