دانشجویان ایرانی در آمریکا به چه رشته هایی علاقه مند هستند؟

به گزارش کد الکترونیک، آمار ها حاکی از آن است که رشته تحصیلی 75 درصد از دانشجویان ایرانی در ایالات متحده آمریکا علوم و مهندسی بوده است.

دانشجویان ایرانی در آمریکا به چه رشته هایی علاقه مند هستند؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی انگلیس برای ایرانیان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه فناوری کد الکترونیک به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در تحقیقی که در سال 2014 میلادی توسط موسسه سیاست گذاری خاور نزدیک در واشنگتن بر روی دانشجویان ایرانی در آمریکا انجام داده است نتایج قابل توجه ای به چشم می خورد.

این تحقیق بر روی 4 موضوع سطح تحصیلات، رشته تحصیلی، شرایط خدمت وظیفه و نرخ ماندگاری این دانشجویان صورت پذیرفته است.

بر این اساس، در گزارشی که توسط پژوهشکده سیاست گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف تهیه و تدوین شده است، 82 درصد از دانشجویان ایرانی در آمریکا، در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر تحصیل می نمایند؛ این بالاترین درصد از میان کشور هایی است که به آمریکا دانشجو فرستاده اند که اکثریت این دانشجویان در مقطع دکتری ثبت نام نموده اند.

رشته تحصیلی 75 درصد از دانشجویان ایرانی در ایالات متحده آمریکا علوم و مهندسی بوده است.

این میزان بالاترین درصد تحصیل در رشته های علوم و مهندسی از 20 کشور اول دانشجو فرست به کشور آمریکا است؛ که از این میزان 56 درصد دانشجویان ایرانی در رشته های مهندسی مشغول به تحصیل بوده اند و کشور هند با 36 درصد به عنوان کشور دوم در این حوزه به ثبت رسیده است.

6 درصد دانشجویان ایرانی در آمریکا رشته های علوم اجتماعی و انسانی انتخاب نموده اند

براساس همین گزارش، 4 درصد دانشجویان ایرانی در رشته های کسب و کار تحصیل می نمایند که این میزان پایین ترین نرخ میان کشور های اول دانشجو فرست به آمریکا است. در ادامه این گزارش آمده است که 6 درصد دانشجویان ایرانی در رشته های علوم اجتماعی و انسانی تحصیل می نمایند.

موضوع بعدی این تحقیق خدمت وظیفه این دانشجویان است؛ که براساس این تحقیق 70 درصد دانشجویان مرد خدمت وظیفه اجباری را در ایران نگذرانده اند، که از این میزان 34 درصد از خدمت وظیفه معاف و 36 درصد دارای معافیت تحصیلی هستند که در صورت برگشت به ایران باید خدمت وظیفه خود را سپری نمایند.

از میزان 30 درصدی که خدمت وظیفه خود را گذرانده اند، 12 درصد در ارتش، 5 درصد در ناجا، 5 درصد در سپاه، 2 درصد در وزارت دفاع و 6 درصد در سایر نهاد های متفرقه خدمت نموده اند.

طبق گزارش بنیاد ملی علوم آمریکا که پیمایش سالانه روی دارندگان مدرک دکتری رشته علوم و مهندسی انجام می دهد، در پیمایشی که طی سال های 2005 تا 2011 میلادی انجام داده است، به طور متوسط 89 درصد دانشجویان ایرانی با دریافت مجوز اشتغال، به ماندن در آمریکا بعد از فارغ التحصیلی تمایل داشته اند.

این درصد که در اقتصاد نیروی کار و تحصیل به عنوان نرخ ماندگاری شناخته می گردد بیشتر از سایر کشور های دانشجو فرست است. اما از این میان به طور متوسط تنها 55 درصد از این دانشجویان گفته اند که برنامه های مشخصی دارند که به آن ها اجازه اقامت می دهد.

براساس گزارش NSF 2017 نرخ ماندگاری دارندگان ویزای موقت دریافت نماینده مدرک دکتری از 10 کشور مبدا اول، کشور ایران با 92 درصد در رتبه اول واقع شده است. همچنین کشور های هند، چین و ترکیه به ترتیب در رتبه دوم تا چهارم قرار دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 913

به "دانشجویان ایرانی در آمریکا به چه رشته هایی علاقه مند هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان ایرانی در آمریکا به چه رشته هایی علاقه مند هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید