تالاب سرخانکل، یکی از جاذبه های محبوب استان گیلان

به گزارش کد الکترونیک، تالاب سرخانکل بخشی از تالاب بزرگ انزلی و از منطقه ها حفاظت شده محیط زیست است.

تالاب سرخانکل، یکی از جاذبه های محبوب استان گیلان

برای رسیدن به دشت لاله های دریایی باید از سرخانکل گذشت و وجود گیاهان دیگری مثل سه کوله و آزولا، جلوه خاصی به منطقه بخشیده است.

سرخانکل در زمستان میزبان پرندگان مهاجر است؛ چراکه به خاطر وجود لاله مردابی، این تالاب محل مناسبی برای تخم گذاری پرستوها است.

آشنایی با تالاب سرخانکل

پناهگاه حیات وحش سرخانکل در محدود تالاب بین المللی انزلی قرار گرفته است پناهگاه حیات وحش سرخانکل در غرب سلکه واقع شده که از طرف شمال به کانال ماهروزه و از طرف جنوب به روستاهای هندخاله، سیاه درویشان و از طرف شرق به رودخانه هندخاله و از طرف غرب به رودخانه تازه بکنده محدود می باشد.

منطقه مذکور پوشیده از آزولا، سه کوله خیز، لاله تالابی و نیزار می باشد که گونه غالب گیاهی آن را نی و لوئی تشکیل می دهد.

از حیات وحش پناهگاه حیات وحش سرخانکل پرندگان مهاجر نظیر قو، غاز، چنگر و انواع مرغابی ها، طاووسک، یلوه، کاکایی نیز در این منطقه زمستان گذرانی می نمایند.

منابع آبزی منطقه نیز دو نوع هستند ماهیان بومی عبارتند از: سوف، هشترخان، کپور، سیم، شوک (اردک ماهی) و ماهیان مهاجر از قبیل ماهی سفید، سفید کولی وسیاهکولی می باشد.

همانطور که گفته شد تالاب سرخانکل (منطقه حفاظت شده سرخانکل) بخشی از مجموعه تالاب انزلی است که در بخش میانی آن واقع شده است و از آنجایی که نبض گردشگری تالاب در انتهای این منطقه می تپد خواه ناخواه سرخانکل به عنوان تنها مسیر رسیدن به نیلوفر های آبی است از این رو تعداد بالای قایق های مسافری به سرخانکل موجب آلودگی آن شده است.

منطقه رویش گل های نیلوفر آبی یکی از مکان های اصلی تخم گذاری و جوجه آوری پرستوهای دریایی در تالاب انزلی محسوب می گردد.

محل تخم گذاری پرستوها روی گیاهی به نام سکوله خیز است که این گیاه یک ساله شناور آبزی است که با ریشه های افشان خود و ثابت کردن آنها در گل و لای بستر ثبات قابل توجهی به کلونی های خود می دهد و ریشه های هر کدام از پایه ها به واسطه وجود یک میوه منحصر به فرد در اندام زیرین فرو رفته و حالت استاتیک مناسبی را برای کلونی های بی نظیر به وجود می آورد.

تردد حجم بزرگ قایق های مسافری از کنار این کلونی باعث ازبین رفتن و کوچک و نا امن شدن آن و در نتیجه کاهش اندازه انتخاب این محل جهت زادآوری این پرندگان شده است.

علاوه بر موارد فوق آلودگی بیوشیمیائی آب، تجمع حجم بزرگ زباله، کم شدن عمق و خشک شدن منطقه های از این پناهگاه بعلت ورود رسوبات حوضه آبریز بالادست تالاب، لایروبی غیر اصولی و عدم توجه و رسیدگی به مسائل جاری دور نمای ناامید نماینده ای را برای منطقه محجور و بی پناه سرخانکل ترسیم نموده است.

امیدوارم با توجه ویژه مسولان سازمان حفاظت محیط زیست و نیز فعالان محیط زیست استان گیلان به پناهگاه سرخانکل و آنالیز مسائل و مخاطرات پیش روی این منطقه کم نظیر شرایط نگران نماینده آن بهبود پیدا کند.

آدرس منطقه حفاظت شده سرخانکل

یکی از جاذبه های محبوب استان گیلان تالاب بین المللی بندر انزلی است که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. پناهگاه حیات وحش سرخانکل که از منطقه ها حفاظت شده این ناحیه است، در میانه این تالاب قرار گرفته است.

این پناهگاه زیبا در غرب سلکه قرار گرفته است که از طرف شمال به کانال ماهروزه، جنوب به روستاهای سیاه درویشان و هند خاله، و از طرف شرق و غرب به ترتیب به رودخانه های هندخاله و تازه بکنده محدود می گردد.

منطقه فوق پوشیده از لاله تالابی، نیزار، سه کوله خیز و غیره است؛ پرندگان مهاجر همانند قو، انواع مرغابی و ماهیانی از قبیل ماهی سفید، ماهی کولی، کپور و غیره در این ناحیه به چشم می خورد.

اگر می خواهید از چشم انداز زیبای نیلوفرهای آبی لذت ببرید باید از ناحیه سرخانکل بگذرید. از آنجا که منطقه نیلوفرهای آبی محلی برای تخم گذاری پرستوهای دریایی است، تردد بیش از حد قایق های مسافری در این محل این امر را با مشکل روبرو نموده و باعث کاهش زادآوری این پرندگان شده است، به همین جهت تردد قایق موتوری و صید و شکار در این ناحیه ممنوع است.

معمولا در منطقه ها آبی نیروهای غریق نجات مستقر هستند تا در صورت بروز مشکل به سریع ترین شکل ممکن یاری رسانی نمایند.

این پناهگاه در محدوده تالاب انزلی قرار گرفته است. پس برای بازدید از آن باید به شهرستان بندر انزلی سفر کنید. در جنوب غربی این شهرستان تالاب انزلی را خواهید یافت که پناهگاه حیات وحش یا تالاب سرخانکل نیز در همین منطقه و در جهت غرب سلکه واقع شده است.

آدرس: استان گیلان، بندر انزلی، تالاب انزلی، پناهگاه حیات وحش سرخانکل

البته مانند تمام تالاب ها نی و لوئی نیز در این جا بسیار زیاد است. انواع پرنده های مهاجر مانند قو، چنگر، غاز و اردک نیز از این تالاب به عنوان ایستگاه بین راهی استفاده می نمایند و به علت وجود نیلوفر آبی، پرستوهای دریایی نیز بر روی برگ این گیاهان به لانه سازی و جوجه آوری می پردازند.

یکی از اتفاقات مجذوب کننده و زیبا در تالاب ، تخم گذاری پرستوهای مهاجر روی یک گیاه شناور آبزی به نام سکوله خیز است. آبزیان بومی این منطقه هشترخان، سوف، کپور، سیم، شوک (اردک ماهی) و ماهیان مهاجر آن ماهی سفید، سفیدکولی و سیاه کولی است.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 آبان 1402 بروزرسانی: 29 آبان 1402 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2443

به "تالاب سرخانکل، یکی از جاذبه های محبوب استان گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تالاب سرخانکل، یکی از جاذبه های محبوب استان گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید